O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Maliny – przepyszne i pełne witamin owoce o leczniczych właściwościach

Maliny

Sierpień to miesiąc nie tylko kojarzony ze żniwami, ale także obfitujący w zdrowe i niezwykle aromatyczne owoce jak na przykład maliny. To one rwane prosto z krzaka i w środku sezonu smakują najlepiej.

Maliny – smaczne źródło witamin i cennych składników odżywczych

Malina jest rośliną wieloletnią z rodziny różowatych, uprawianą na terenie całej Polski, która osiąga wysokość do 2 metrów, a jej owoce mają zazwyczaj kolor czerwony i są pokryte puszystymi „włoskami”. Jest często spotykana w wiejskich, przydomowych ogródkach oraz na typowych, wielkich plantacjach.

Maliny można spożywać na surowo, ale także wykonywać z nich przetwory, a nawet suszyć. Idealne pasują do koktajli, soków, dżemów, konfitur, a także są wykorzystywane jako składnik aromatycznej i pysznej herbatki. Gospodynie dekorują nimi kruche ciasta, babeczki, desery lodowe, galaretki i sałatki.

To prawdziwa witaminowa petarda ponieważ zawiera witaminy z grupy B tj. witamina B1, B2, B6, C i E, a także minerały: magnezu, żelaza, potas i wapń. Ich skład obfituje również w związki organiczne – kwas cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, a także pektyny czy antocyjany.

Wielką siłę i moc maliny kryją nie tylko w owocu, ale także w liściach i łodygach, które są źródłem garbników, flawonoidów, a także kwasów organicznych, soli mineralnych i związków śluzowatych. To wszystko sprawia, że „całą sobą” dostarcza niezwykle cennych składników odżywczych i tym samym wpływa na zdrowie całego organizmu.

Czytaj też: Czarna porzeczka w tym roku w cenie

Maliny – przy jakich dolegliwościach zdrowotnych możemy je spożywać?

W medycynie ludowej ze względu naMaliny 022 właściwości napotne maliny były stosowane w leczeniu infekcji wirusowych i przeziębień. Herbata czy sok skutecznie rozgrzewała i tym samym pomagała zwalczyć gorączkę i złagodzić kaszel.

Owoce malin zawierają dużo błonnika, dzięki czemu stymulują właściwą pracę jelit, zapobiegają nowotworom jelita grubego, trzustki i prostaty oraz hamują również rozwój bakterii jelitowych, a także przyśpieszają regenerację mięśni po intensywnym treningu. Zawarty w malinach potas wzmacnia serce, a magnez regeneruje układ nerwowy i chroni przed zawałem.

Malinowy napar z liści pomaga w leczeniu anemii, działa moczopędne i żółciopędne, łagodzi stany zapalne gardła oraz jamy ustnej oraz jest stosowany jako środek o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie jelit, naczyń krwionośnych i macicy.

Spożywajmy więc maliny zarówno surowe, mrożone czy w postaci soków, koktajli, bo sezon na te pyszne owoce w pełni, a jesienne infekcje już czyhają u progu.

wir.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023