O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Koniczyna perska ma duże wymagania wodne oraz cieplne

koniczyna perska

Koniczyna perska do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Jest ona rośliną dnia długiego.

Koniczyna łatwo się rozmnaża, dobrze kiełkuje i bardzo szybko rośnie, dzięki czemu w jednym sezonie można z niej uzyskać nawet 3-4 pokosy. Ze względu na małą ilość suchej masy, do skarmiania zwierząt hodowlanych powinna być wykorzystywana przede wszystkim w postaci zielonki (do suszenia nadaje się słabiej). 

Wymagania glebowe

Koniczyna perska należy do roślin, które mają duże wymagania cieplne oraz wodne. W jej przypadku najlepiej, gdy obfite opady są połączone z wysoką temperaturą, ponieważ rośnie wtedy szybko i można z niej zebrać od 4 do 5 pokosów. Pod uprawę koniczyny perskiej najlepiej nadają się gleby należące do kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego oraz żytniego bardzo dobrego, które są żyzne oraz zasobne w składniki pokarmowe. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych i wilgotnych. Nie udaje się glebach ciężkich, gliniastych, ubogich w składniki pokarmowe.

Pamiętajmy o tym, aby przed wysiewem pole przeznaczone pod uprawę dobrze spulchnić, odchwaścić i wyrównać podłoże, a na słabszych glebach zastosować dodatkowo uzupełniające nawożenie mineralne.

koniczyna perska wymagania

Koniczyna perska – jakie odmiany wybrać i jak siać? 

W Krajowym Rejestrze COBORU jest wpisana jedna odmiana koniczyny perskiej – Accadia. Łodygi mają skłonność do wylegania, najbardziej podatne są na nie w pierwszym pokosie. Jeśli chodzi o siew, to nasiona koniczyny wysiewa się płytko, zwykle na głębokość ok. 1-1,5 cm, w rzędach co 10-15 cm. Termin siewu uzależniony jest od pogody (min. temperatura podłoża to ok. 8°C) i najczęściej przypada na drugą połowę maja. Warto wiedzieć, że najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi w uprawie koniczyny perskiej jest odchwaszczanie pola w pierwszych tygodniach po wysiewie oraz dodatkowe nawadnianie roślin w okresach bezdeszczowych. Koniczyna perska nie jest rośliną szczególnie podatną na choroby i szkodniki, chociaż w złych warunkach mogą się przytrafić choroby grzybowe.

Sprawdź również: Koniczyna łąkowa – co warto wiedzieć o jej poza rolniczych zastosowaniach

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023