O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Kapusta abisyńska – afrykańskie nawilżenie skóry. Zobacz jak!

Kapusta abisyńska – afrykańskie nawilżenie skóry.

Kapusta abisyńska występuje na Wyżynie Abisyńskiej i w Afryce Środkowej. Ta roślina może poprawić kondycję naszej skóry za sprawą pozyskiwanego z niej oleju abisyńskiego. Olej docenią posiadaczki skóry dojrzałej, na której widoczne są już pierwsze objawy starzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o zastosowaniu tej afrykańskiej kapusty?

Kapusta abisyńska – olejkapusta abisyńska olej

Kapusta abisyńska jest znana również pod nazwą modrak lub katran abisyński. Rośnie na Wyżynie Abisyńskiej i w Afryce Środkowej. Olej tłoczony z nasion tej rośliny to olej abisyński, mający wiele właściwości. Szczególnie wykorzystuje się go w kosmetyce w Afryce i w krajach arabskich, jednak już coraz bardziej interesują się nim mieszkanki Europy. Jest polecany do pielęgnacji twarzy, gdyż silnie nawilża i natłuszcza skórę. To doskonały przyjaciel osób, zmagających się ze skóra suchą, ściągniętą i podrażnioną. Warto wykorzystać go po opalaniu, gdyż zregeneruje skórę. Ma także pozytywny wpływ na włosy zniszczone i przesuszone, po użyciu oleju będą mocniejsze i błyszczące. Olej z nasion kapusty abisyńskiej ma zastosowanie w przemyśle metalurgicznym i paliwowym., gdyż charakteryzuje się on wysokim wskaźnikiem lepkości. To najważniejsze właściwości oleju. Zatem czym charakteryzuje się kapusta abisyńska, z której pozyskuje się olej?

Kapusta abisyńska – charakterystyka

Warto znać charakterystykę tej afrykańskiej rośliny. Kapusta abisyńska to roślina roczna, pochodzi z Etiopii i posiada cechy kapusty oraz gorczycy. Ma długie, szerokie liście o zabarwieniu czerwono-fioletowym z silnym nalotem woskowym, nasiona z kolei są brązowo-czarne. Łodyga jest rozgałęziona i osiąga nawet 1,5m. Białe kwiaty z kolei są drobne zebrane w groniaste kwiatostany. 

Sprawdź inne: Kamelia – gatunki, uprawa, wymagania glebowe

Wymagania stanowiskowe kapusty 

Kapusta abisyńska nie jest wymagająca, toleruje suche gleby. W uprawie wyróżnia się tym, że szybko rośnie początkowo, po czym następuje przyhamowany wzrost. Idealne warunki wzrostu oscylują między 10, a 25 stopniami Celsjusza. Toleruje temperatury od 5 do nawet 35 stopni. Szybko się rozwija, głusząc chwasty. Może być wypasana, a młode pędy i liście można używać jako warzywo.

dvs-polska.pl/stalowezdrowie.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023