O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Chryzantemy to najtrwalsze kwiaty cięte. Są w większości mrozoodporne

chryzantemy

Chryzantemy w naszym kraju kojarzą się z okresem Wszystkich Świętych. W innych krajach mają jednak całkiem odmienne zastosowanie.

Chryzantema należy do najbardziej popularnych roślin uprawianych na kwiaty cięte i w doniczkach. Większość gatunków i odmian jest mrozoodporna. Można je uprawiać zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Np. odmiany z grupy złocienia wielkokwiatowego można uprawiać w strefach klimatycznych 4-10, a więc w Polsce są w pełni mrozoodporne.

Najtrwalsze kwiaty cięte  

Chryzantemy to najtrwalsze kwiaty ciętę.  Występują głównie w środkowej i wschodniej Azjii. Dwa gatunki występują w Europie, w tym w Polsce (chryzantema Zawadzkiego). Wielość odmian (współcześnie ok. 2,3 tysiąca, w 1630 znanych było ponad pół tysiąca) powoduje, że grupowane są one w zależności od budowy koszyczków kwiatowych: o różnych kształtach: pojedyncze, kuliste, półkuliste, parasolkowate, anemonowe, pomponowe, łyżeczkowe, igiełkowe, pajęczaste, półpełne, płaskie, kędzierzawe i fantazyjne, kolorach: jednobarwne (m.in. biały, żółty, kremowy, łososio wy, różowy, czerwony, pomarańczowy, brązowy, purpurowy, zielony), dwubarwne; oraz różnej wielkości: od dużych, pojedynczych kwiatów o średnicy sięgającej 25 cm po liczne, drobne kwiatki.

Chryzantemy w większości przypadków są mrozoodporne. Można je uprawiać zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Przy uprawie gruntowej należy wybrać słoneczne stanowisko. Gleba powinna być lekko kwaśna, żyzna i przepuszczalna, najlepiej zmieszana z obornikiem. Wczesnym latem rośliny nawozi się nawozami o niskiej zawartości azotu, a dużej potasu. 

chryzantemy PolskaChryzantemy mają różne zastosowanie

W Polsce chryzantemy trafiają na groby naszych bliskich w czasie Wszystkich Świętych. W Chinach używano je w celach leczniczych m.in. na przeziębienie, ból głowy, nadciśnienie. Chryzantemy w Japonii symbolizują słońce, długowieczność i szczęście. Złocista chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem cesarzy Japonii i funkcjonuje jako godło Japonii.

We Francji rośliny te można znaleźć na obrazach znanych malarzy, m.in. francuskich impresjonistów Pierre-Augusta Renoira („Bukiet chryzantem” z 1881 r. oraz z ok. 1884 r.) czy też Claude'a Moneta („Chryzantemy” z 1882 oraz 1897 r.).

Sprawdź również: Wirus nekrozy łodygi chryzantemy zagrożeniem dla upraw w Europie

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023