Uprawy

Pośrednicy wykorzystują suszę do podnoszenia cen produktów?

Dziwi mnie skąd się biorą tak drastyczne różnice. Na hurcie cena za jabłko kształtuje się między 1,20 zł a 1,50 zł, za gruszkę około 2 zł. Trudno powiedzieć, dlaczego tak duża jest cena w detalu – dywagował na antenie Radia Gdańsk Sławomir Niecko z Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk.

– Być może część handlowców wykorzystuje tę sytuację, że była susza, że jest tych warzyw mniej i podnosi ceny

– zastanawiał się Recko.

Prezes Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk wskazał też na częsty brak przygotowania polskich rolników do walki z suszą.

– Nie ukrywam faktu, że w tym roku susza spowodowała, że ten rynek owoców i warzyw jest trochę inny. Tam gdzie rolnicy są wzbogaceni w środki nawadniające, tam tych problemów nie było. Niestety nasi rolnicy są jeszcze zbyt biedni, żeby można było wszystko nawadniać, w związku z tym na pewno pójdą w górę ceny warzyw korzeniowych. Takich jak marchewka czy pietruszka.

Jednym z elementów Planu dla Wsi ministra Ardanowskiego i premiera Morawieckiego jest zwiększenie nakładów na program „Przeciw suszy”. Jego wdrożenie miałoby zwiększyć retencję wodną i refinansować systemy sztucznego nawadniania pól.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


radiogdansk.pl/Fot. Pixabay

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.