Logo Świat Rolnika


Uprawy

parch-jabłoni

Walkę z parchem jabłoni zaczynamy... teraz!

Praktycznie przez cały sezon drzewa w sadzie przydomowym narażone są na parcha jabłoni. Gdy w sezonie często pada deszcz, a tak było w tym roku, drzewa narażone są bardziej niż zwykle. Parch jabłoni jest najgroźniejszą z chorób w sadach i tych przemysłowych i przydomowych. Dlatego warto przypomnieć, że walkę z parchem jabłoni rozpoczynamy... jesienią.

 

– To był wyjątkowy rok, deszczu było naprawdę dużo, a owoców mało. Przy cenach, które są na granicy opłacalności każdy oprysk podraża produkcję. Warto więc jesienią zrobić wszystko co się da, aby zmniejszyć porażenie chorobą w następnym sezonie

– mówi Grzegorz Wojtczak, sadownik z województwa łódzkiego.

Także w małych sadach przydomowych warto zadbać o drzewa. Co należy zrobić?

– Warto zrobić jesienią oprysk drzew 5% (50 kg/1000l wody) roztworem mocznika. Zabieg należy wykonać po pierwszych przymrozkach, tuż przed opadnięciem liści – jest więc to dobra pora w wielu regionach, by taki zabieg przeprowadzić. Należy zrobić to bardzo dokładnie, bo ważne jest dokładne pokrycie liści roztworem mocznika, dlatego warto stosować dużą ilość cieczy i nie śpieszyć się

– mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa i sadownictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Specjaliści twierdzą, że dzięki jesiennym opryskom drzew owocowych mocznikiem można zlikwidować nawet 90% owocników grzyba tworzących się na liściach jabłoni. Metoda jest skuteczna także na parcha gruszy.

– Grzyb zimuje na opadłych liściach. Wszystkie zabiegi powodujące przyspieszony rozkład liści, prowadzą do zmniejszenia pierwotnego źródła zakażenia. Najlepszą metodą eliminacji źródła zakażenia byłoby usunięcie porażonych liści z sadu. W sadach przemysłowych jest to często niemożliwe ze względu na koszty. Ale w ogrodzie przydomowym możemy to zrobić. A nawet powinniśmy. Takich liści nie można używać na kompost - najlepiej je zniszczyć

– radzi pani Ewa.

Zabieg jest skuteczny, ponieważ mocznik pobudza rozwój mikroorganizmów, które przyczyniają się do szybszego rozkładu liści czyli po prostu przyśpiesza gnicie. Efektywność zabiegu w dużym stopniu zależy od terminu wykonania. Wykonany w momencie opadania liści – ale gdy jest ich jeszcze na drzewie około 95% – może spowodować na wiosnę następnego roku redukcję zarodników workowych o 70-97%. Opóźnienie terminu zabiegu skutkuje obniżeniem jego skuteczności.

Zabieg jest nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny.

– Oprysk 5% mocznikiem w okresie tuż przed opadaniem z drzew liści nie naraża pędów i pąków jabłoni na przemarzanie. Jeśli nie zdążymy go wykonać teraz możemy to zrobić w lutym, lub na początku marca, gdy warunki tylko pozwolą opryskiwać opadłe liście roztworem mocznika w stężeniu 7%. Efekty są wtedy jednak słabsze niż w przypadku zabiegu jesiennego

– radzi specjalistka.

Pamiętajmy więc, by robić ten zabieg bardzo dokładnie i powoli, pokrywając płynem całe liście. Gdy grzybowi nie pozwolimy wygodnie przezimować w naszym sadzie, będziemy mieli mniej problemów i zdrowsze drzewa wiosną. Pamiętajmy też, że zabieg jest bezpieczny – zalecany jest nawet na działkach i w sadach ekologicznych.

 

Beata Kozłowska/fot. AfroBrazilian/GNU Free Documentation License

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Fundacja Viva!, Otwarte Klatki, Mondo Cane i inni będą dziś zdzierać gardła przed Sejmem RP, próbując pr...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

Młody rolnik z województwa łódzkiego uczcił pamięć Powstańców Warszawskich i wyciął na p...

Może ktoś zarzucać, że Kowalski zapłaci, a rolnicy dostaną rekompensaty. Skarb Państwa będzie chciał to odzy...

140 tysięcy zwierząt znajdowało się w zakażonej ASFem największej rumuńskiej, a w drugiej Europie hodowli świ...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

Powierzchnia upraw, które ucierpiały w Polsce z powodu suszy to 2583 tysiące hektarów (to stan na 16 ...

Komisja Europejska oficjalnie zarejestrowała inicjatywę "End the Cage Era", czyli  "Koniec Ery Klatek". Rozpoc...

Z dyrektorem Instytutu Gospodarki Rolnej Jackiem Podgórskim na temat sytuacji na rynku owoców rozmawia ...

Tegoroczne obserwacje wspólnotowego rynku wołowiny potwierdzają istnienie trendu, który z punktu widz...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.