Logo Świat Rolnika


Uprawy

mumia

Mumie w sadzie, czyli jesienne zabiegi pielęgnacyjne

Wydawać by się mogło, że po wydaniu owoców drzewa potrzebują odpoczynku. Ale tak nie jest. Właśnie teraz nasze drzewa owocowe zawiązują pąki kwiatowe i wzmacniają się przed kolejnym sezonem, a naszą rolą jest im to ułatwić.

– Kończą się zbiory jabłek w tym roku, choć niektórzy rolnicy jeszcze przetrzymują owoce na drzewach, bo nie są dostatecznie wybarwione. Jabłka wybarwiają się wtedy, gdy jest duża różnica temperatur w ciągu dnia i nocy, a w tym roku warunki pod tym względem nie są korzystne. Gdy owoce już są zebrane wykorzystajmy ten czas na pomoc drzewom do przygotowania się do zimy

– mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa i sadownictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Gdy zbierzemy owoce powinniśmy zrobić przegląd drzew. Trzeba zebrać z nich tak zwane mumie czyli zaschnięte owoce i je zniszczyć, bo mogą być one siedliskiem chorób grzybowych. Zniszczyć trzeba także porażone przez grzyby liście – najlepiej je spalić. W żadnym wypadku nie należy ich kompostować lub okrywać nimi krzewy czy inne rośliny. Gdy na drzewie zobaczymy hubę, będzie to znak, że drzewo choruje i to od dawna, dlatego takie drzewo należy usunąć. Pamiętajmy o tym, że grzyb rozprzestrzenia się w glebie przez wydzieliny korzeni rośliny zaatakowanej. Dlatego nie należy od razu sadzić w tym miejscu nowego drzewa – lepiej wysiać poplon, który użyźni glebę.

Późna jesień to dobry czas by dokarmić drzewa. Fosfor i potas podany jesienią ułatwi wegetację roślinom w następnym sezonie. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można ją także jesienią zwapnować.

Choć uprawy sadownicze nie potrzebują dużej ilości fosforu, to ten pierwiastek pomaga drzewom w uzyskaniu  owoców dobrze wybarwionych i  jędrnych. Potas potrzebny jest drzewom do uzyskania owoców o optymalnej wielkości i rośliny potrzebują go dużo. I choć największe zapotrzebowanie drzew owocowych na potas przypada na okres zawiązywania owoców oraz ich intensywnego wzrostu czyli wiosną, to z reguły podaje się ten składnik jesienią, gdyż pomaga hamować wzrost pędów i pozwala na stopniowe wchodzenie drzew w stan spoczynku.

Pamiętajmy też, że na kondycję drzew wpływa nie tylko ich stan odżywienia, ale również od termin zbioru i ilość owoców, które drzewo musiało wykarmić.

– Im większe plonowanie, tym większy wysiłek drzewa. Pamiętajmy też, że już 2-3 krotne przechłodzenie liści w wyniku przymrozków powoduje przyspieszone wytwarzanie się tkanki oddzielającej ogonek liściowy od pędu. Przed zimą drzewa intensywnie wycofują składniki pokarmowe z liści do części stałych. Gdy wytworzy się tkanka oddzielająca, przepływ soków ustaje i drzewa nie mogą już z nich skorzystać, nawet jeśli później jeszcze przyjdą ciepłe dni

– wyjaśnia pani Ewa.

Warto także pamiętać, że już teraz w dużej mierze decydują się przyszłoroczne zbiory –  pąki kwiatowe drzew owocowych zawiązują się latem lub jesienią – czyli właśnie teraz. Jeśli zimą będzie silny mróz może nastąpić uszkodzenie tych pąków, dlatego niezbędne będzie także właściwe przygotowanie sadu do najchłodniejszych miesięcy w roku.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Fundacja Viva!, Otwarte Klatki, Mondo Cane i inni będą dziś zdzierać gardła przed Sejmem RP, próbując pr...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

Młody rolnik z województwa łódzkiego uczcił pamięć Powstańców Warszawskich i wyciął na p...

Może ktoś zarzucać, że Kowalski zapłaci, a rolnicy dostaną rekompensaty. Skarb Państwa będzie chciał to odzy...

140 tysięcy zwierząt znajdowało się w zakażonej ASFem największej rumuńskiej, a w drugiej Europie hodowli świ...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

Powierzchnia upraw, które ucierpiały w Polsce z powodu suszy to 2583 tysiące hektarów (to stan na 16 ...

Komisja Europejska oficjalnie zarejestrowała inicjatywę "End the Cage Era", czyli  "Koniec Ery Klatek". Rozpoc...

Z dyrektorem Instytutu Gospodarki Rolnej Jackiem Podgórskim na temat sytuacji na rynku owoców rozmawia ...

Tegoroczne obserwacje wspólnotowego rynku wołowiny potwierdzają istnienie trendu, który z punktu widz...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.