Logo Świat Rolnika


Uprawy

mumia
05 październik 2017

Mumie w sadzie, czyli jesienne zabiegi pielęgnacyjne

Wydawać by się mogło, że po wydaniu owoców drzewa potrzebują odpoczynku. Ale tak nie jest. Właśnie teraz nasze drzewa owocowe zawiązują pąki kwiatowe i wzmacniają się przed kolejnym sezonem, a naszą rolą jest im to ułatwić.

– Kończą się zbiory jabłek w tym roku, choć niektórzy rolnicy jeszcze przetrzymują owoce na drzewach, bo nie są dostatecznie wybarwione. Jabłka wybarwiają się wtedy, gdy jest duża różnica temperatur w ciągu dnia i nocy, a w tym roku warunki pod tym względem nie są korzystne. Gdy owoce już są zebrane wykorzystajmy ten czas na pomoc drzewom do przygotowania się do zimy

– mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa i sadownictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Gdy zbierzemy owoce powinniśmy zrobić przegląd drzew. Trzeba zebrać z nich tak zwane mumie czyli zaschnięte owoce i je zniszczyć, bo mogą być one siedliskiem chorób grzybowych. Zniszczyć trzeba także porażone przez grzyby liście – najlepiej je spalić. W żadnym wypadku nie należy ich kompostować lub okrywać nimi krzewy czy inne rośliny. Gdy na drzewie zobaczymy hubę, będzie to znak, że drzewo choruje i to od dawna, dlatego takie drzewo należy usunąć. Pamiętajmy o tym, że grzyb rozprzestrzenia się w glebie przez wydzieliny korzeni rośliny zaatakowanej. Dlatego nie należy od razu sadzić w tym miejscu nowego drzewa – lepiej wysiać poplon, który użyźni glebę.

Późna jesień to dobry czas by dokarmić drzewa. Fosfor i potas podany jesienią ułatwi wegetację roślinom w następnym sezonie. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można ją także jesienią zwapnować.

Choć uprawy sadownicze nie potrzebują dużej ilości fosforu, to ten pierwiastek pomaga drzewom w uzyskaniu  owoców dobrze wybarwionych i  jędrnych. Potas potrzebny jest drzewom do uzyskania owoców o optymalnej wielkości i rośliny potrzebują go dużo. I choć największe zapotrzebowanie drzew owocowych na potas przypada na okres zawiązywania owoców oraz ich intensywnego wzrostu czyli wiosną, to z reguły podaje się ten składnik jesienią, gdyż pomaga hamować wzrost pędów i pozwala na stopniowe wchodzenie drzew w stan spoczynku.

Pamiętajmy też, że na kondycję drzew wpływa nie tylko ich stan odżywienia, ale również od termin zbioru i ilość owoców, które drzewo musiało wykarmić.

– Im większe plonowanie, tym większy wysiłek drzewa. Pamiętajmy też, że już 2-3 krotne przechłodzenie liści w wyniku przymrozków powoduje przyspieszone wytwarzanie się tkanki oddzielającej ogonek liściowy od pędu. Przed zimą drzewa intensywnie wycofują składniki pokarmowe z liści do części stałych. Gdy wytworzy się tkanka oddzielająca, przepływ soków ustaje i drzewa nie mogą już z nich skorzystać, nawet jeśli później jeszcze przyjdą ciepłe dni

– wyjaśnia pani Ewa.

Warto także pamiętać, że już teraz w dużej mierze decydują się przyszłoroczne zbiory –  pąki kwiatowe drzew owocowych zawiązują się latem lub jesienią – czyli właśnie teraz. Jeśli zimą będzie silny mróz może nastąpić uszkodzenie tych pąków, dlatego niezbędne będzie także właściwe przygotowanie sadu do najchłodniejszych miesięcy w roku.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

W czasach, gdy zysk z upraw jest niewielki, rolnicy zastanawiają się nad tym, czy uprawa bezorkowa nie byłaby dobr...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

Zbiory rzepaku w większości województw dobiegły końca. Czy można na nim zarobić?

W wyniku intensywnych działań i wniosków ministra Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska przygotowała proje...