Logo Świat Rolnika


Uprawy

mumia
05 październik 2017

Mumie w sadzie, czyli jesienne zabiegi pielęgnacyjne

Wydawać by się mogło, że po wydaniu owoców drzewa potrzebują odpoczynku. Ale tak nie jest. Właśnie teraz nasze drzewa owocowe zawiązują pąki kwiatowe i wzmacniają się przed kolejnym sezonem, a naszą rolą jest im to ułatwić.

– Kończą się zbiory jabłek w tym roku, choć niektórzy rolnicy jeszcze przetrzymują owoce na drzewach, bo nie są dostatecznie wybarwione. Jabłka wybarwiają się wtedy, gdy jest duża różnica temperatur w ciągu dnia i nocy, a w tym roku warunki pod tym względem nie są korzystne. Gdy owoce już są zebrane wykorzystajmy ten czas na pomoc drzewom do przygotowania się do zimy

– mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa i sadownictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Gdy zbierzemy owoce powinniśmy zrobić przegląd drzew. Trzeba zebrać z nich tak zwane mumie czyli zaschnięte owoce i je zniszczyć, bo mogą być one siedliskiem chorób grzybowych. Zniszczyć trzeba także porażone przez grzyby liście – najlepiej je spalić. W żadnym wypadku nie należy ich kompostować lub okrywać nimi krzewy czy inne rośliny. Gdy na drzewie zobaczymy hubę, będzie to znak, że drzewo choruje i to od dawna, dlatego takie drzewo należy usunąć. Pamiętajmy o tym, że grzyb rozprzestrzenia się w glebie przez wydzieliny korzeni rośliny zaatakowanej. Dlatego nie należy od razu sadzić w tym miejscu nowego drzewa – lepiej wysiać poplon, który użyźni glebę.

Późna jesień to dobry czas by dokarmić drzewa. Fosfor i potas podany jesienią ułatwi wegetację roślinom w następnym sezonie. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można ją także jesienią zwapnować.

Choć uprawy sadownicze nie potrzebują dużej ilości fosforu, to ten pierwiastek pomaga drzewom w uzyskaniu  owoców dobrze wybarwionych i  jędrnych. Potas potrzebny jest drzewom do uzyskania owoców o optymalnej wielkości i rośliny potrzebują go dużo. I choć największe zapotrzebowanie drzew owocowych na potas przypada na okres zawiązywania owoców oraz ich intensywnego wzrostu czyli wiosną, to z reguły podaje się ten składnik jesienią, gdyż pomaga hamować wzrost pędów i pozwala na stopniowe wchodzenie drzew w stan spoczynku.

Pamiętajmy też, że na kondycję drzew wpływa nie tylko ich stan odżywienia, ale również od termin zbioru i ilość owoców, które drzewo musiało wykarmić.

– Im większe plonowanie, tym większy wysiłek drzewa. Pamiętajmy też, że już 2-3 krotne przechłodzenie liści w wyniku przymrozków powoduje przyspieszone wytwarzanie się tkanki oddzielającej ogonek liściowy od pędu. Przed zimą drzewa intensywnie wycofują składniki pokarmowe z liści do części stałych. Gdy wytworzy się tkanka oddzielająca, przepływ soków ustaje i drzewa nie mogą już z nich skorzystać, nawet jeśli później jeszcze przyjdą ciepłe dni

– wyjaśnia pani Ewa.

Warto także pamiętać, że już teraz w dużej mierze decydują się przyszłoroczne zbiory –  pąki kwiatowe drzew owocowych zawiązują się latem lub jesienią – czyli właśnie teraz. Jeśli zimą będzie silny mróz może nastąpić uszkodzenie tych pąków, dlatego niezbędne będzie także właściwe przygotowanie sadu do najchłodniejszych miesięcy w roku.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

To nie jest łatwa wiosna dla kukurydzy. Wilgoć opóźnia siewy, gdyż w wielu regionach trudno wjechać w pol...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...