Logo Świat Rolnika


Uprawy

mumia
05 październik 2017

Mumie w sadzie, czyli jesienne zabiegi pielęgnacyjne

Wydawać by się mogło, że po wydaniu owoców drzewa potrzebują odpoczynku. Ale tak nie jest. Właśnie teraz nasze drzewa owocowe zawiązują pąki kwiatowe i wzmacniają się przed kolejnym sezonem, a naszą rolą jest im to ułatwić.

– Kończą się zbiory jabłek w tym roku, choć niektórzy rolnicy jeszcze przetrzymują owoce na drzewach, bo nie są dostatecznie wybarwione. Jabłka wybarwiają się wtedy, gdy jest duża różnica temperatur w ciągu dnia i nocy, a w tym roku warunki pod tym względem nie są korzystne. Gdy owoce już są zebrane wykorzystajmy ten czas na pomoc drzewom do przygotowania się do zimy

– mówi Ewa Szewczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa i sadownictwa Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Gdy zbierzemy owoce powinniśmy zrobić przegląd drzew. Trzeba zebrać z nich tak zwane mumie czyli zaschnięte owoce i je zniszczyć, bo mogą być one siedliskiem chorób grzybowych. Zniszczyć trzeba także porażone przez grzyby liście – najlepiej je spalić. W żadnym wypadku nie należy ich kompostować lub okrywać nimi krzewy czy inne rośliny. Gdy na drzewie zobaczymy hubę, będzie to znak, że drzewo choruje i to od dawna, dlatego takie drzewo należy usunąć. Pamiętajmy o tym, że grzyb rozprzestrzenia się w glebie przez wydzieliny korzeni rośliny zaatakowanej. Dlatego nie należy od razu sadzić w tym miejscu nowego drzewa – lepiej wysiać poplon, który użyźni glebę.

Późna jesień to dobry czas by dokarmić drzewa. Fosfor i potas podany jesienią ułatwi wegetację roślinom w następnym sezonie. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można ją także jesienią zwapnować.

Choć uprawy sadownicze nie potrzebują dużej ilości fosforu, to ten pierwiastek pomaga drzewom w uzyskaniu  owoców dobrze wybarwionych i  jędrnych. Potas potrzebny jest drzewom do uzyskania owoców o optymalnej wielkości i rośliny potrzebują go dużo. I choć największe zapotrzebowanie drzew owocowych na potas przypada na okres zawiązywania owoców oraz ich intensywnego wzrostu czyli wiosną, to z reguły podaje się ten składnik jesienią, gdyż pomaga hamować wzrost pędów i pozwala na stopniowe wchodzenie drzew w stan spoczynku.

Pamiętajmy też, że na kondycję drzew wpływa nie tylko ich stan odżywienia, ale również od termin zbioru i ilość owoców, które drzewo musiało wykarmić.

– Im większe plonowanie, tym większy wysiłek drzewa. Pamiętajmy też, że już 2-3 krotne przechłodzenie liści w wyniku przymrozków powoduje przyspieszone wytwarzanie się tkanki oddzielającej ogonek liściowy od pędu. Przed zimą drzewa intensywnie wycofują składniki pokarmowe z liści do części stałych. Gdy wytworzy się tkanka oddzielająca, przepływ soków ustaje i drzewa nie mogą już z nich skorzystać, nawet jeśli później jeszcze przyjdą ciepłe dni

– wyjaśnia pani Ewa.

Warto także pamiętać, że już teraz w dużej mierze decydują się przyszłoroczne zbiory –  pąki kwiatowe drzew owocowych zawiązują się latem lub jesienią – czyli właśnie teraz. Jeśli zimą będzie silny mróz może nastąpić uszkodzenie tych pąków, dlatego niezbędne będzie także właściwe przygotowanie sadu do najchłodniejszych miesięcy w roku.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

“Pozwólcie pracować”- o tylko tyle i aż tyle proszą ludzie związani z branżą futerkową

...

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Jeżeli jakikolwiek poseł PiS podniesie rękę za tym idiotycznym pomysłem, żeby w Polsce zakazać hodowli zwierz...

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Od dłu...

Według badania IPSOS przeprowadzonego na 1000 osób z całej Polski 73 proc. popiera hodowlę zwierząt futerk...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczą...

Nornice są jak nieproszeni goście, jednak czują się między naszymi grządkami jak u siebie w domu. Czy można me...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

O hodowli zwierząt futerkowych ostatnio jest bardzo głośno. Być może dlatego, że Polska jest w niej druga w Eur...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...