Logo Świat Rolnika


Uprawy

traktor-rzepak
18 sierpień 2017

Terminy gonią: Siać rzepak czy międzyplony?

Kolejny raz pogoda w tym roku płata figle. Nie wszędzie jeszcze udało się zebrać zboże, ale terminy gonią. Do 20 sierpnia trzeba wysiać zadeklarowane międzyplony ścierniskowe, a z końcem sierpnia kończy się termin siewu rzepaku ozimego w najcieplejszych regionach Polski.

Tymczasem zmienna pogoda sprawia, że nawet jeśli zboża już są sprzątnięte, to trudno ciągnikiem wjechać w błotniste pole.

– Rzepak powinien być wysiany nawet wcześniej niż mówią oficjalne terminy, a szczególnie w takim roku jak ten, gdy chłód przeważa nad ciepłem. Nie wiemy kiedy przyjdą pierwsze przymrozki, a po nich zima, bo pogoda znów jest nieprzewidywalna. Zadowolony jestem, że udało mi się sprzątnąć rzepak w końcu lipca, gdy nie było burz i nawałnic. Teraz meteorolodzy znów zapowiadają ulewy, a ja po ubiegłotygodniowych jeszcze nie mogę wjechać w pole, bo bardzo jest grząsko

– powiedział nam Karol Wilczek, rolnik spod Torunia.

Zdarzają się jednak takie regiony, gdzie na siew rzepaku brakuje miejsca... Zboże jeszcze nie zebrane, a zmianowanie w uprawie rzepaku jest konieczne. Rolnicy bezradnie rozkładają ręce. Zanim jednak przyjdzie czas na siew, trzeba sprzątnąć zboża.

– Czekamy na kilka suchych dni, które pozwolą na zebranie resztek zbóż i szybko uprawić pole pod rzepak. Rzepaku po rzepaku siać nie wolno ze względu na choroby i szkodniki. Ale i bez tego rzepak jest rośliną tak wymagającą ochrony, że czasem opryskiwacza nie odłącza się od traktora

– mówi Michał Andrzejewski, rolnik spod Szamotuł.

Na wschodzie Polski optymalny termin siewu rzepaku właśnie mija. W tej chwili optymalne warunki siewu są w pasku od Podkarpacia przez woj. świętokrzyskie i łódzkie, Kujawy aż po część woj. warmińskio-mazurskiego.

Specjaliści przypominają, że w optymalnych warunkach i siewie w połowie sierpnia idealna gęstość siewu dla odmian mieszańcowych to 35–50 nasion (zdolnych do kiełkowania)/m², zaś dla odmian populacyjnych 60–80 nasion (zdolnych do kiełkowania)/m². 

Tam, gdzie zboże jeszcze stoi na pniu, będzie problem z także terminowym wysiewem międzyplonu ścierniskowego. To kłopoty przede wszystkim rolników z północnej części kraju.

– Kto nie zdąży z wysiewem międzyplonu ścierniskowego musi to zgłosić do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. We wniosku na dopłaty trzeba będzie dokonać zmiany np. na poplon ozimy. Jeśli nie zdążymy wysiać do 20 sierpnia  – koniecznie trzeba to zgłosić

– przypomina  Maria Kamecka, doradca rolniczy z Turku z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Za niedotrzymanie terminu wysiewu międzyplonu ścierniskowego, w razie kontroli, rolnikowi grożą sankcje nałożone przez ARiMR. Dlatego kombinować nie warto - gdy z wysiewem nie zdążymy do niedzieli, to lepiej sprawę zgłosić agencji. Obowiązek zazielenienia dotyczy gospodarstw o powierzchni większej niż 15 ha.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

“Pozwólcie pracować”- o tylko tyle i aż tyle proszą ludzie związani z branżą futerkową

...

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

W województwie zachodniopomorskim rolnicy domagają się od myśliwych odst...

Jeżeli jakikolwiek poseł PiS podniesie rękę za tym idiotycznym pomysłem, żeby w Polsce zakazać hodowli zwierz...

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Od dłu...

Według badania IPSOS przeprowadzonego na 1000 osób z całej Polski 73 proc. popiera hodowlę zwierząt futerk...

Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczą...

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nornice są jak nieproszeni goście, jednak czują się między naszymi grządkami jak u siebie w domu. Czy można me...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

O hodowli zwierząt futerkowych ostatnio jest bardzo głośno. Być może dlatego, że Polska jest w niej druga w Eur...