Logo Świat Rolnika


Uprawy

traktor-rzepak
18 sierpień 2017

Terminy gonią: Siać rzepak czy międzyplony?

Kolejny raz pogoda w tym roku płata figle. Nie wszędzie jeszcze udało się zebrać zboże, ale terminy gonią. Do 20 sierpnia trzeba wysiać zadeklarowane międzyplony ścierniskowe, a z końcem sierpnia kończy się termin siewu rzepaku ozimego w najcieplejszych regionach Polski.

Tymczasem zmienna pogoda sprawia, że nawet jeśli zboża już są sprzątnięte, to trudno ciągnikiem wjechać w błotniste pole.

– Rzepak powinien być wysiany nawet wcześniej niż mówią oficjalne terminy, a szczególnie w takim roku jak ten, gdy chłód przeważa nad ciepłem. Nie wiemy kiedy przyjdą pierwsze przymrozki, a po nich zima, bo pogoda znów jest nieprzewidywalna. Zadowolony jestem, że udało mi się sprzątnąć rzepak w końcu lipca, gdy nie było burz i nawałnic. Teraz meteorolodzy znów zapowiadają ulewy, a ja po ubiegłotygodniowych jeszcze nie mogę wjechać w pole, bo bardzo jest grząsko

– powiedział nam Karol Wilczek, rolnik spod Torunia.

Zdarzają się jednak takie regiony, gdzie na siew rzepaku brakuje miejsca... Zboże jeszcze nie zebrane, a zmianowanie w uprawie rzepaku jest konieczne. Rolnicy bezradnie rozkładają ręce. Zanim jednak przyjdzie czas na siew, trzeba sprzątnąć zboża.

– Czekamy na kilka suchych dni, które pozwolą na zebranie resztek zbóż i szybko uprawić pole pod rzepak. Rzepaku po rzepaku siać nie wolno ze względu na choroby i szkodniki. Ale i bez tego rzepak jest rośliną tak wymagającą ochrony, że czasem opryskiwacza nie odłącza się od traktora

– mówi Michał Andrzejewski, rolnik spod Szamotuł.

Na wschodzie Polski optymalny termin siewu rzepaku właśnie mija. W tej chwili optymalne warunki siewu są w pasku od Podkarpacia przez woj. świętokrzyskie i łódzkie, Kujawy aż po część woj. warmińskio-mazurskiego.

Specjaliści przypominają, że w optymalnych warunkach i siewie w połowie sierpnia idealna gęstość siewu dla odmian mieszańcowych to 35–50 nasion (zdolnych do kiełkowania)/m², zaś dla odmian populacyjnych 60–80 nasion (zdolnych do kiełkowania)/m². 

Tam, gdzie zboże jeszcze stoi na pniu, będzie problem z także terminowym wysiewem międzyplonu ścierniskowego. To kłopoty przede wszystkim rolników z północnej części kraju.

– Kto nie zdąży z wysiewem międzyplonu ścierniskowego musi to zgłosić do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. We wniosku na dopłaty trzeba będzie dokonać zmiany np. na poplon ozimy. Jeśli nie zdążymy wysiać do 20 sierpnia  – koniecznie trzeba to zgłosić

– przypomina  Maria Kamecka, doradca rolniczy z Turku z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Za niedotrzymanie terminu wysiewu międzyplonu ścierniskowego, w razie kontroli, rolnikowi grożą sankcje nałożone przez ARiMR. Dlatego kombinować nie warto - gdy z wysiewem nie zdążymy do niedzieli, to lepiej sprawę zgłosić agencji. Obowiązek zazielenienia dotyczy gospodarstw o powierzchni większej niż 15 ha.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

W czasach, gdy zysk z upraw jest niewielki, rolnicy zastanawiają się nad tym, czy uprawa bezorkowa nie byłaby dobr...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

Zbiory rzepaku w większości województw dobiegły końca. Czy można na nim zarobić?

W wyniku intensywnych działań i wniosków ministra Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska przygotowała proje...