Logo Świat Rolnika


Uprawy

traktor-rzepak
18 sierpień 2017

Terminy gonią: Siać rzepak czy międzyplony?

Kolejny raz pogoda w tym roku płata figle. Nie wszędzie jeszcze udało się zebrać zboże, ale terminy gonią. Do 20 sierpnia trzeba wysiać zadeklarowane międzyplony ścierniskowe, a z końcem sierpnia kończy się termin siewu rzepaku ozimego w najcieplejszych regionach Polski.

Tymczasem zmienna pogoda sprawia, że nawet jeśli zboża już są sprzątnięte, to trudno ciągnikiem wjechać w błotniste pole.

– Rzepak powinien być wysiany nawet wcześniej niż mówią oficjalne terminy, a szczególnie w takim roku jak ten, gdy chłód przeważa nad ciepłem. Nie wiemy kiedy przyjdą pierwsze przymrozki, a po nich zima, bo pogoda znów jest nieprzewidywalna. Zadowolony jestem, że udało mi się sprzątnąć rzepak w końcu lipca, gdy nie było burz i nawałnic. Teraz meteorolodzy znów zapowiadają ulewy, a ja po ubiegłotygodniowych jeszcze nie mogę wjechać w pole, bo bardzo jest grząsko

– powiedział nam Karol Wilczek, rolnik spod Torunia.

Zdarzają się jednak takie regiony, gdzie na siew rzepaku brakuje miejsca... Zboże jeszcze nie zebrane, a zmianowanie w uprawie rzepaku jest konieczne. Rolnicy bezradnie rozkładają ręce. Zanim jednak przyjdzie czas na siew, trzeba sprzątnąć zboża.

– Czekamy na kilka suchych dni, które pozwolą na zebranie resztek zbóż i szybko uprawić pole pod rzepak. Rzepaku po rzepaku siać nie wolno ze względu na choroby i szkodniki. Ale i bez tego rzepak jest rośliną tak wymagającą ochrony, że czasem opryskiwacza nie odłącza się od traktora

– mówi Michał Andrzejewski, rolnik spod Szamotuł.

Na wschodzie Polski optymalny termin siewu rzepaku właśnie mija. W tej chwili optymalne warunki siewu są w pasku od Podkarpacia przez woj. świętokrzyskie i łódzkie, Kujawy aż po część woj. warmińskio-mazurskiego.

Specjaliści przypominają, że w optymalnych warunkach i siewie w połowie sierpnia idealna gęstość siewu dla odmian mieszańcowych to 35–50 nasion (zdolnych do kiełkowania)/m², zaś dla odmian populacyjnych 60–80 nasion (zdolnych do kiełkowania)/m². 

Tam, gdzie zboże jeszcze stoi na pniu, będzie problem z także terminowym wysiewem międzyplonu ścierniskowego. To kłopoty przede wszystkim rolników z północnej części kraju.

– Kto nie zdąży z wysiewem międzyplonu ścierniskowego musi to zgłosić do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. We wniosku na dopłaty trzeba będzie dokonać zmiany np. na poplon ozimy. Jeśli nie zdążymy wysiać do 20 sierpnia  – koniecznie trzeba to zgłosić

– przypomina  Maria Kamecka, doradca rolniczy z Turku z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Za niedotrzymanie terminu wysiewu międzyplonu ścierniskowego, w razie kontroli, rolnikowi grożą sankcje nałożone przez ARiMR. Dlatego kombinować nie warto - gdy z wysiewem nie zdążymy do niedzieli, to lepiej sprawę zgłosić agencji. Obowiązek zazielenienia dotyczy gospodarstw o powierzchni większej niż 15 ha.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Od dłu...

Według badania IPSOS przeprowadzonego na 1000 osób z całej Polski 73 proc. popiera hodowlę zwierząt futerk...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

O hodowli zwierząt futerkowych ostatnio jest bardzo głośno. Być może dlatego, że Polska jest w niej druga w Eur...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Zimna wiosna krzyżuje plany kolejnym rolnikom. Choć na razie pośpiechu nie ma, to jednak wielu rolników lub...

Przewiduje się zmianę przepisów w zakresie wymagań dotyczących kwalifikacji osób dokonujących uboj...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rolnicy uprawiający kamieniste pola z goryczą pytają: dlaczego na jednym polu kamienie są co roku, a gdzie indzie...