Logo Świat Rolnika


Uprawy

żniwa

Polska żniwuje – ceny zbóż wyższe niż przed rokiem

Żniwa rozpoczęły się już na dobre. Na polach w całym kraju widać i słychać pracujące kombajny oraz krzątających się wokół nich rolników, którzy zwożą ziarna zbóż do swoich zagród. Chłopi jak na razie nie maja powodów do narzekań. Pogoda dopisała, a i w skupach oferowana jest dobra cena za ziarna zbóż.

W Polsce w 2017 r. powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku strat zimowych) wynosi około 7 mln ha, o 3% więcej niż przed rokiem. Plony zbóż w 2017 r. mogą być zbliżone do ubiegłorocznych i wynieść około 4 t/ha, a zbiory (łącznie z kukurydzą, prosem i gryką) – ponad 30 mln ton wobec 29,8 mln ton w 2016 roku

W ocenie ekspertów z Agencji Rynku Rolnego w bieżącym sezonie spodziewane jest dalsze umiarkowane zwiększenie krajowego zapotrzebowania na zboża w wyniku rosnącego zużycia paszowego i przemysłowego. Ze względu na małe zapasy zbóż przewidywany jest także niewielki wzrost krajowych zbiorów oraz duże zasoby ziarna w krajach WNP eksport zbóż z Polski w sezonie 2017/2018 może być znacząco mniejszy niż w poprzednim sezonie, w którym wolumen eksportu prawdopodobnie był rekordowy.

Jak ustaliliśmy w wyniku dużego eksportu zbóż z Polski w sezonie 2016/2017 i niskiego poziomu krajowych zapasów, ceny pszenicy oraz żyta rosły od zakończenia żniw. W końcu sezonu tj. w czerwcu 2017 r. były o 12% wyższe niż rok wcześniej i (wg GUS) wyniosły odpowiednio 710 zł/t i 609 zł/t.

– Spowolnione procesy obsychania i ogrzewania gleby wynikające z zimnej oraz deszczowej wiosny spowodowały opóźnienia siewów zbóż jarych oraz wzrostu ozimin. W tej sytuacji tegoroczne zbiory zbóż również są opóźnione (około 7–14 dni). Wobec czego krajowe ceny zbóż na początku sezonu 2017/2018 mogą utrzymać się na relatywnie wysokim poziomie. W wyniku mniejszej presji podaży zbóż na rynku światowym, dużego popytu importowego ze strony krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz małych krajowych zapasów, przy prognozowanym niewielkim wzroście zbiorów w UE (w tym w Polsce) krajowe ceny zbóż do końca 2017 r. mogą być wyższe niż rok wcześniej

– informuje ARR.

 Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo-popytową oraz wahania sezonowe, Zespół Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych ARR ocenia, że przeciętne ceny skupu pszenicy we wrześniu i w grudniu 2017 r. mogą być o 2–8% wyższe niż w tych samych miesiącach 2016 r., a żyta – odpowiednio o 8–14% i 1–9% wyższe.

 

ARR/ Maks Weber/ fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

GUS zbadał opinie rolników na temat sytuacji ogólnej ich gospodarstw i opłacalności produkcji rolnic...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.