Logo Świat Rolnika


Uprawy

żniwa
04 sierpień 2017

Polska żniwuje – ceny zbóż wyższe niż przed rokiem

Żniwa rozpoczęły się już na dobre. Na polach w całym kraju widać i słychać pracujące kombajny oraz krzątających się wokół nich rolników, którzy zwożą ziarna zbóż do swoich zagród. Chłopi jak na razie nie maja powodów do narzekań. Pogoda dopisała, a i w skupach oferowana jest dobra cena za ziarna zbóż.

W Polsce w 2017 r. powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami (po uwzględnieniu powierzchni zaoranej w wyniku strat zimowych) wynosi około 7 mln ha, o 3% więcej niż przed rokiem. Plony zbóż w 2017 r. mogą być zbliżone do ubiegłorocznych i wynieść około 4 t/ha, a zbiory (łącznie z kukurydzą, prosem i gryką) – ponad 30 mln ton wobec 29,8 mln ton w 2016 roku

W ocenie ekspertów z Agencji Rynku Rolnego w bieżącym sezonie spodziewane jest dalsze umiarkowane zwiększenie krajowego zapotrzebowania na zboża w wyniku rosnącego zużycia paszowego i przemysłowego. Ze względu na małe zapasy zbóż przewidywany jest także niewielki wzrost krajowych zbiorów oraz duże zasoby ziarna w krajach WNP eksport zbóż z Polski w sezonie 2017/2018 może być znacząco mniejszy niż w poprzednim sezonie, w którym wolumen eksportu prawdopodobnie był rekordowy.

Jak ustaliliśmy w wyniku dużego eksportu zbóż z Polski w sezonie 2016/2017 i niskiego poziomu krajowych zapasów, ceny pszenicy oraz żyta rosły od zakończenia żniw. W końcu sezonu tj. w czerwcu 2017 r. były o 12% wyższe niż rok wcześniej i (wg GUS) wyniosły odpowiednio 710 zł/t i 609 zł/t.

– Spowolnione procesy obsychania i ogrzewania gleby wynikające z zimnej oraz deszczowej wiosny spowodowały opóźnienia siewów zbóż jarych oraz wzrostu ozimin. W tej sytuacji tegoroczne zbiory zbóż również są opóźnione (około 7–14 dni). Wobec czego krajowe ceny zbóż na początku sezonu 2017/2018 mogą utrzymać się na relatywnie wysokim poziomie. W wyniku mniejszej presji podaży zbóż na rynku światowym, dużego popytu importowego ze strony krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz małych krajowych zapasów, przy prognozowanym niewielkim wzroście zbiorów w UE (w tym w Polsce) krajowe ceny zbóż do końca 2017 r. mogą być wyższe niż rok wcześniej

– informuje ARR.

 Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo-popytową oraz wahania sezonowe, Zespół Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych ARR ocenia, że przeciętne ceny skupu pszenicy we wrześniu i w grudniu 2017 r. mogą być o 2–8% wyższe niż w tych samych miesiącach 2016 r., a żyta – odpowiednio o 8–14% i 1–9% wyższe.

 

ARR/ Maks Weber/ fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

To nie jest łatwa wiosna dla kukurydzy. Wilgoć opóźnia siewy, gdyż w wielu regionach trudno wjechać w pol...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...