Logo Åšwiat Rolnika


Uprawy

kalendarz-rolnika
16 maj 2017

Kalendarz – maj II połowa miesiąca

„Zimna ZoÅ›ka”, która przypada 15 maja, koÅ„czy okres tak zwanych „zimnych ogrodników” rozpoczynajÄ…cy siÄ™ 12 maja. WedÅ‚ug ludowych wierzeÅ„ – do „zimnej ZoÅ›ki” mogÄ… siÄ™ pojawić przymrozki, a po tym dniu przymrozki nie powinny już grozić zasadzonym w ogródku roÅ›linom. Jednak aura tegorocznej wiosny nie jest zbyt Å‚askawa dla polskiej wsi, a czy przejÅ›cie tzw. "zimnych ogrodników" rzeczywiÅ›cie przyniesie poprawÄ™ pogody i przepowiednia ziÅ›ci siÄ™ w tym roku, czas pokaże. Bez wzglÄ™du na wszystko, trwa wiosna. Co za tym idzie pracy na wsi nie brakuje. Sprawdźmy, czym w drugiej części miesiÄ…ca bÄ™dÄ… zajmowali siÄ™ rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i pszczelarze.

 

W polu

Z racji wystÄ™pujÄ…cych tegorocznej wiosny przymrozków oraz intensywnych opadów deszczu, niektórzy rolnicy sÄ… w trakcie analizowania strat, które ponieÅ›li. Z tego powodu muszÄ… liczyć siÄ™ również z tym, że przyjdzie im dokonać ponownych zasiewów. MuszÄ… dobrze rozplanować, jakÄ… roÅ›linÄ™ zasiać na danym polu, aby zyskać intratny plon, a przy tym zachować zasadÄ™ pÅ‚odozmianu. Co niektórzy rolnicy z niecierpliwoÅ›ciÄ… czekajÄ… na poprawÄ™ pogody, żeby dokoÅ„czyć wysiewy, których jeszcze nie udaÅ‚o im siÄ™ zakoÅ„czyć przez anomalia pogodowe.

W przypadku nadejÅ›cia cieplejszych dni w drugiej części maja można spodziewać siÄ™ widocznych efektów wczeÅ›niej zasianych zbóż, co potocznie nazywane jest strzelaniem w źdźbÅ‚o. Wraz z rozpoczÄ™ciem tego procederu w roÅ›linach zachodzÄ… procesy redukcyjne, które polegajÄ… na odrzucaniu najsÅ‚abszych pÄ™dów bÄ™dÄ…cych przyszÅ‚ymi niedogonami oraz kÅ‚osów przez redukcjÄ™ kiosków. SkÅ‚adniki pokarmowe i woda ze zredukowanych części roÅ›lin sÄ… dostarczane do pozostaÅ‚ych pÄ™dów. Sam okres przejÅ›cia z fazy krzewienia do strzelania w ÅºdźbÅ‚o jest okreÅ›lany mianem jednego z bardziej krytycznych pod kÄ…tem zaopatrzenia w wodÄ™ i azot. W zwiÄ…zku z tym, nim nastÄ…pi ten czas zboża powinny być zasilone azotem. W praktyce jest to druga wiosenna dawka. Azot używa siÄ™ w koÅ„cu krzewienia, tak, aby w momencie strzelania w ÅºdźbÅ‚o byÅ‚ on już dostÄ™pny w glebie w przypadku nawozów staÅ‚ych lub w momencie, kiedy na plantacji pojawiajÄ… siÄ™ pierwsze oznaki strzelania w ÅºdźbÅ‚o - nawozy pÅ‚ynne. PoczÄ…tek strzelania w ÅºdźbÅ‚o to również czas, w którym bardzo efektywne jest stosowanie dokarmiania dolistnego magnezem i mikroelementami w połączeniu z mocznikiem. Taki ukÅ‚ad nawozów jest przede wszystkim polecany w przypadku oczekiwanych wysokich plonów oraz przy niedoborach magnezu i mikroelementów.

 

W warzywniku

Intensywne zawilgocenie gleby, spowodowane intensywnymi opadami deszczu zakÅ‚óciÅ‚o prace również w gospodarstwach ogrodniczych. Co niektórzy warzywnicy z niecierpliwoÅ›ciÄ… oczekujÄ… sÅ‚onecznych dni, które osuszÄ… gleby i bÄ™dÄ… wówczas mogli dokonać zasiewu marchwi, czy wysadzić do gruntu rozsady: pomidorów, papryki i oberżyny, selerów, porów, ogórków, saÅ‚aty. RosnÄ…ce już warzywa wymagajÄ… pielÄ™gnacji, czyli spulchniania, odchwaszczania, czy przerwania gatunków uprawianych z siewu. JeÅ›li wczeÅ›niej czas lub inne czynniki pogodowe nie pozwoliÅ‚y, to w drugiej części maja jest czas na posadzenie m. in. fasoli, kukurydzy, dyni, cukinii, patisonów i kabaczków.

Pod koniec maja silny okres wzrostu przechodzÄ… wysadzone wczeÅ›niej pomidory. Trzeba zwrócić uwagÄ™ na Å‚odyżki, które w rzeczywistoÅ›ci sÄ… dość sÅ‚abe, dlatego warto każdÄ… roÅ›linÄ™ zaopatrzyć w silny palik, do którego należy delikatnie przywiÄ…zać Å‚odyżkÄ™. JeÅ›li gleba obeschnie, to trzeba pamiÄ™tać o regularnym podlewaniu pomidorów poprzez wlewanie wody w doÅ‚ki, okalajÄ…ce roÅ›liny. Na miejscu przeznaczonym pod rabaty warzywne warto wysiać zielony nawóz, jak żyto, Å‚ubin, peluszka, czy gorczyca. RoÅ›liny te gÄ™sto wysiane stworzÄ… szybko zielony dywan, utrudniajÄ…c w ten sposób rozwój chwastów. Potem warto miejsce to przekopać, co użyźni glebÄ™ i poprawi jej strukturÄ™.

 

Ogród ozdobny

Druga część maja to w ogrodzie czas na sadzenie drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach. Dlatego po "zimnych ogrodnikach" do skrzynek balkonowych i pojemników wysadzić można m.in. pelargonie, petunie, surfinie, żeniszki, lobelie, fuksje, uczep, begonie bulwiaste, szaÅ‚wie, niecierpki. Przed posadzeniem roÅ›liny należy obficie podlać, aby bryÅ‚a korzeniowa nie rozpadÅ‚a siÄ™ podczas umieszczania w dole. Najlepiej sadzić w dni pochmurne. Po posadzeniu nie można zapomnieć o ponownym podlaniu. W drugiej poÅ‚owie miesiÄ…ca można zrobić rozsadÄ™ heliotropu peruwiaÅ„skiego, petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, begonii, szaÅ‚wii, aksamitek, niecierpków, zatrwianu, Å›lazówki, czy smagliczki. Z kolei pod koniec miesiÄ…ca na rozsadniku można zainstalować roÅ›liny dwuletnie, jak dzwonek ogrodowy, miesiÄ™cznicÄ™ dwuletniÄ…, naparstnicÄ™ purpurowÄ…, bratek ogrodowy, prawoÅ›laz (malwÄ™) i goździk brodaty.

Maj to najlepsza pora sadzenia roÅ›lin iglastych oraz azalii i rododendronów. PamiÄ™tajmy, że na sadzenie roÅ›lin z odkrytymi korzeniami jest już za późno. W drugiej poÅ‚owie maja wysadzamy również dalie, pacioreczniki, zawilce wieÅ„cowe. Oprócz tego uzupeÅ‚niamy zazielenienie oczka wodnego, a jeÅ›li jest taka potrzeba, bo stare za bardzo siÄ™ rozrosÅ‚y, to dzielimy je na kÄ™py. Po okresie "zimnych ogrodników" roÅ›liny w pojemnikach przenosimy z pomieszczenia, w którym zimowaÅ‚y, na ich letnie stanowiska na balkonie czy tarasie. Jeżeli duże roÅ›liny posadzone w pojemnikach glinianych sÄ… zbyt ciężkie, warto zastanowić siÄ™ nad zastosowaniem znacznie lżejszych pojemników z tworzyw sztucznych. W pierwszych dniach po przeniesieniu roÅ›linom może zaszkodzić nadmiar sÅ‚oÅ„ca, dlatego też należy przygotować osÅ‚ony z papieru gazetowego lub wikliny. Warto pamiÄ™tać, że krety mogÄ… wyrzÄ…dzić duże szkody w ogrodzie. Dlatego, aby szybko pozbyć siÄ™ tych zwierzÄ…t warto zastanowić siÄ™ nad wykorzystaniem Å›wiec dymnych. Ostrożnie odgarniajÄ…c kopczyki znajdziemy wejÅ›cia do korytarzy. Należy do nich wÅ‚ożyć zapalone Å›wiece i zatkać wejÅ›cie ziemiÄ…. Należy tutaj pamiÄ™tać, iż kret jest zwierzÄ™ciem pożytecznym, znajdujÄ…cym siÄ™ pod ochronÄ… i zwalczać możemy go jedynie na terenie ogrodu.

W drugiej części maja kontynuujemy zabiegi pielÄ™gnacyjne na przydomowym trawniku. JeÅ›li natomiast pojawi siÄ™ na nim mech, to glebÄ™ należy odpowiednio spulchnić widÅ‚ami lub walcem koÅ‚owym. RÄ™czne pielenie trawnika czÄ™sto nie jest możliwe lub jest zbyt uciążliwe. Jeżeli po skoszeniu widać jakie chwasty opanowaÅ‚y nasz trawnik, można zastosować odpowiedni Å›rodek do zwalczania chwastów. Należy go rozsypać w momencie, gdy trawnik jest jeszcze wilgotny od rosy.

 

W sadzie    

W drugiej części maja sady wyglÄ…dajÄ… piÄ™knie, gdyż trwa kwitnienie drzew owocowych. PrzyczynÄ… sÅ‚abego zawiÄ…zywania owoców może być brak odpowiedniego zapylacza. Jeżeli nie ma w sadzie odmiany mogÄ…cej być zapylaczem, to w pobliżu kwitnÄ…cego drzewa należy w wiadrze z wodÄ… ustawić kilka kwitnÄ…cych pÄ™dów odmiany dobrze zapylajÄ…cej dane drzewo. Dla wielu odmian jabÅ‚oni (min. Katji, Delikates, Primy, Fantazji, Jonagold, Ligol, czy Szampiona) dobrym zapylaczem jest odmiana James Grieve. Z kolei dla gruszy Konferencji, Bonkrety Williamsa i Komisówki dobrym zapylaczem bÄ™dzie Faworytka (Klapsa). Problemem nie muszÄ… siÄ™ przejmować posiadacze Å›liwy Renklody Uleny, która jest samopylna.

Nie zmienia to faktu, ze majowe przymrozki mogÄ… uszkodzić kwiaty lub zawiÄ…zki owoców. Do ochrony zawiÄ…zków kwiatów i zawiÄ…zków krzewów możemy wykorzystać agrowÅ‚ókninÄ™. W sadach dobre rezultaty daje również zadymianie uzyskane dziÄ™ki spalaniu Å›ciÄ™tych i wysuszonych gałęzi z dodatkiem lekko wilgotnej trawy i torfu.

PoÅ‚owa maja oprócz tego jest najdogodniejszym momentem na zawieszenie puÅ‚apek wabiÄ…cych owady, których gÄ…sienice żerujÄ… w zawiÄ…zkach i owocach. PuÅ‚apki sÄ… dość skuteczne w walce z owocówkami oraz nasionnicÄ… trzeÅ›niówkÄ…. Jednak kupujÄ…c puÅ‚apki, należy zwrócić uwagÄ™ na termin ważnoÅ›ci i okres aktywnoÅ›ci zawartego w nich preparatu. W tym okresie również grusze mogÄ… zostać zaatakowane przez grzyba powodujÄ…cego rdzÄ™ gruszy. W takim przypadku roÅ›liny spryskuje siÄ™ preparatami takimi samymi jak do walki z parchem. Jeżeli choroba wystÄ™puje, pamiÄ™tajmy aby w pobliżu sadu nie uprawiać jaÅ‚owców sabiÅ„skich, które sÄ… poÅ›rednimi żywicielami patogena powodujÄ…cego rdzÄ™. Jeżeli w pobliżu rosnÄ… jaÅ‚owce sabiÅ„skie, choroba bÄ™dzie powracaÅ‚a co roku.

 

W pasiece

Druga poÅ‚owa maja to okres, w którym pszczoÅ‚y czÄ™sto już wykazujÄ… skÅ‚onność do wchodzenia w nastrój rojowy. Pomimo utrzymywania w ulach populacji nierojowej i dbania o dobre dopasowanie jego wielkoÅ›ci do siÅ‚y rodziny i pożytku, to pogoda czasami nie pozwala na wykonywanie przez nasze podopieczne lotów przez kilka lub nawet kilkanaÅ›cie dni.

Może siÄ™ wówczas zdarzyć, że wiÄ™kszość rodzin szybko wejdzie w nastrój rojowy. Przy mniejszej pasiece możliwe jest wykonanie zabiegów zapobiegajÄ…cych rojeniu w czasie jednego dnia zaraz po poprawie warunków. Zabiegi te można również wykonać we wiÄ™kszych pasiekach, które stosujÄ… tzw. izolowanie matek. Izolatory zapobiegajÄ… wyjÅ›ciu matek z ula, a pszczoÅ‚y bez matki wrócÄ… same, nawet jeżeli przez jakiÅ› czas uformujÄ… rój na pobliskim drzewie. W dużych pasiekach, gdzie matki majÄ… swobodny dostÄ™p do wylotu, dochodzić może do masowego rojenia, co prowadzi w konsekwencji do strat.

Wydobycie pierwszych miodów jest uzależnione od dostÄ™pnoÅ›ci pożytków dla pszczóÅ‚. JeÅ›li aura sprzyja i mamy do czynienia z obfitym kwitnieniem rzepaku, czy mniszka, to miód z tych roÅ›lin można wydobywać proporcjonalnie pod koniec miesiÄ…ca. Miód z uli pozyskujemy, gdy jest on w peÅ‚ni dojrzaÅ‚y, to znaczy z ramek gniazdowych zasklepionych przynajmniej w dwóch trzecich oraz nadstawkowych do poÅ‚owy. Z kolei przy gorszych warunkach pogodowych i pożytkowych może siÄ™ okazać konieczne wirowanie miodu z ramek nieposzytych (szczególnie miód rzepakowy nie może pozostawać zbyt dÅ‚ugo w ramkach, ponieważ nawet w nich krystalizuje). Przyjmuje siÄ™, że miód jest dojrzaÅ‚y, jeżeli po przechyleniu i mocnym potrzÄ…Å›niÄ™ciu ramek nie wycieka z komórek.

 

Kalina Brzozowska

Hodowla i uprawy

Nie wszyscy już pamiÄ™tajÄ… czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowaÅ‚y inaczej. WynikaÅ‚o to z faktu, Å...

To nie byÅ‚ Å‚atwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. PochodzÄ…ce z basenu Morza Åšródziemne...

Rozpoczęły siÄ™ nowe zbiory, a z nimi punkty skupów pÅ‚odów rolnych wprowadziÅ‚y nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy sÄ… zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiÄ…ce siÄ™ liśćmi morwy, które w hodowli sÅ‚użą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

WedÅ‚ug szacunków GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego w naszym kraju pogÅ‚owie kóz to okoÅ‚o 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...

DzieÅ„ Polskiej Borówki to poczÄ…tek zbiorów, które mimo trudnej pogody zapowiadajÄ… siÄ™ dobrze...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj byÅ‚y niskie. Bardzo niska byÅ‚a też opÅ‚acalność ich produkcji. W ostatn...

Deszczu w tym roku jest pod dostatkiem. A jednak zdarzajÄ… siÄ™ plantacje, gdzie kukurydza żóÅ‚knie. Powodem ...