Logo Świat Rolnika


Uprawy

09 luty 2017

Jakie jabłka nam smakują? A jakie jabłka są na półkach?

W ostatnich latach sadownicy skarżą się, że ceny jabłek w skupie są niskie. Czy jednak produkują takie jabłka, jakie chcemy kupować?

Z roku na rok rośnie produkcja jabłek w polskich sadach. Profesor Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych jest jednak przekonany, że nie tędy droga. Bo nie ilość, ale jakość może spowodować opłacalność produkcji dla sadowników i zadowolenie konsumentów.

 

W polskich sadach przeważają odmiany niezbyt lubiane nawet na polskim rynku - mówi prof. Eberhard Makosz. - Takie odmiany jak Szampion czy Idared nie są poszukiwane przez konsumentów. Na zachodzie Europy najbardziej poszukiwane są jednokolorowe, czerwone jabłka lub jabłka paskowane takich odmian jak Gala, Golden Delicious czy Red Jonaprince. Te odmiany nawet w tak trudnym sezonie jak obecny mają dość wysoką cenę w skupie.

 

Zdaniem profesora, gdyby w polskich sadach było więcej drzew lubianych i poszukiwanych na Zachodzie odmian, sadownicy mieliby więcej szans na eksport do pobliskich krajów. Tymczasem, w ocenie profesora, w sezonie 2015/2016, zapotrzebowanie na jabłka deserowe wyniosło 1,8 mln ton, w tym prawie 1 mln ton na eksport. Przemysł przetwórczy przerobił 2,2 mln ton. W bieżącym sezonie może być podobnie. W polskich sadach wyprodukowano w 2016 roku ponad 4 miliony ton jabłek.

 

Jednak sadownicy wskazują, że takie odmiany jak Idared mają swoje plusy - zwłaszcza wtedy, gdy są wysyłane na eksport na dalekie rynki. Dlaczego? - bo dobrze się przechowują, dobrze znoszą trudy transportu i podobają się konsumentom. Poza tym wiele takich drzew sadzono kilka czy kilkanaście lat temu, są one w tej chwili w pełni owocowania i sadownikom nie opłaca się wycinać takich drzew. Ocenia się, że koszt posadzenia hektara sadu z drzewami poszukiwanych odmian to nawet 60 tysięcy złotych. Przy obecnych cenach jabłek w skupie taka inwestycja nieszybko się zwróci.

Choć ceny w skupie są niskie, na sklepowych półkach jabłka kosztują co najmniej 2 złote. Kupujących nie ma jednak zbyt wielu. Dlaczego?

 

Wiele złego zrobiło rozdawnictwo, które wprowadzono po tym jak Rosja ogłosiła embargo na wwóz jabłek - wyjaśnia prof. Makosz. - Spożycia jabłek w kraju to nie zwiększyło, a spowodowało degradację owocu, bo często nie szanujemy czegoś, co możemy dostać za darmo.

 

Mało kto z konsumentów wie, że do Polski także importuje się jabłka. Nie są to duże ilości - ale są. Na przykład w 2015 r. z naszego kraju wywieziono 946 tys. t jabłek, a przywieziono 29,2 tys. t jabłek, głównie z Włoch 33% – 9,5 tys. t, Holandii 26% – 7,5 tys. t, Niemiec 16% – 4,6 tys. t i Litwy 13% – 3,8 tys. t. Jabłka te są doskonale widoczne na półkach marketów. Kosztują często 3 razy tyle, co jabłka polskie.

 

Beata Kozłowska

Hodowla i uprawy

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

W czasach, gdy zysk z upraw jest niewielki, rolnicy zastanawiają się nad tym, czy uprawa bezorkowa nie byłaby dobr...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnych dzikach chorych na afrykański pomór świń.

GUS zbadał opinie rolników na temat sytuacji ogólnej ich gospodarstw i opłacalności produkcji rolnic...