
Uprawy

GlebÄ™ ci naszÄ… "na oko" [KOMENTARZ]
Â
"Tylko nieliczni polscy rolnicy badajÄ… glebÄ™ przed zastosowaniem nawozów mineralnych. WiÄ™kszość ryzykuje zastosowanie na polu zbyt dużych ich dawek. Może to podnosić koszty produkcji rolniczej i nie pozostaje bez wpÅ‚ywu na zanieczyszczenie Å›rodowiska naturalnego. Dlatego NIK wskazuje, że konieczna jest szeroka edukacja wÅ›ród rolników na temat racjonalnego nawożenia" – napisaÅ‚a Najwyższa Izba Kontroli we wnioskach po kontroli "Agrochemiczna obsÅ‚uga rolnictwa".Â
Â
Z odnotowanych w niej obserwacji wyłania się szary, a momentami wręcz czarny obraz polskiego rolnictwa. Z roku na rok maleje liczba rolników, którzy chcą zbadania gleby przed podjęciem decyzji o rodzaju stosowanych nawozów. Taką analizę przeprowadza Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie, która posiada na terenie kraju 17 oddziałów okręgowych. Koszt badania może wynieść w zależności od zakresu od 13 zł do 53 zł za jedną próbkę (dla działki do 4 ha). Próbki ziemi rolnik może osobiście dostarczyć do stacji okręgowej lub wysłać pocztą. Prawo nie przewiduje obowiązku badania gleby.
Â
Z roku na rok spada liczba gospodarstw przebadanych przez okręgowe stacje chemiczno-rolnicze. Jak widać na poniższym wykresie, w 2011 roku było to 39 008 gospodarstw, a w 2014 roku już tylko 36 234.
Â
Źródło: NIK
Â
Najwyższa Izba Kontroli zna przyczynę tego stanu. Małe zainteresowanie badaniami jest skutkiem nawyku rolników, którzy od pokoleń nawozili ziemię na oko, czyli nie mając wiedzy o tym, czy ziemia rzeczywiście potrzebuje nawożenia oraz w jakiej ilości. Polscy rolnicy nie żałują na nie pieniędzy. Z danych NIK wynika, że zużycie nawozów mineralnych (azotowych, fosforowych i potasowych) stopniowo rośnie: od 93,2 kg/ha w sezonie 2001/2002 do 133 kg/ha w 2012/2013.
Â
Natomiast w krajach lepiej rozwiniętych rolniczo poziom nawożenia maleje. Przykładowo – jak podaje NIK – w okresie od 2002/2003 do 2012/2013 we Francji stosowanie nawozów mineralnych spadło z 134,3 kg/ha do 86,9 kg/ha, a w Niemczech z 153 kg/ha do 141,3 kg/ha. Izba komentuje to uwagą, że słabsze nawożenie jest skutkiem większej świadomości ekologicznej rolników.
Â
Liczby mówią same za siebie. Czas na zmiany, bo gleba ci nasza będzie wypalona i niezdatna do niczego.
Â
Ciekawostki na temat gleby
Â
- Gleba składa się w 45 proc. z minerałów, 25 proc. z wody, 25 proc. z powietrza oraz 5 proc. z materii organicznej.
- Aby wytworzyć 1 cm gleby, potrzebne jest niemal 1000 lat. Oznacza to, że jest ona zasobem praktycznie nieodnawialnym, ponieważ jej degradacja i utrata jest niemożliwa do odzyskania w ciągu ludzkiego życia.
- Według badań 33% naszej gleby jest zdegradowane, a każdego roku 50 000 km2 gleb przepada.
- Co godzinę w Europie 11 hektarów gleb zostaje "szczelnie zamkniętych" pod powierzchnią rozszerzających się miast
- 95% żywności pochodzi z gleby, jednak aż 1/3 trafia do kosza
- W jednej łyżeczce zdrowej gleby jest więcej żywych organizmów niż ludzi na ziemi.
   Źródło: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Â
Â
Jacek StrzeleckiÂ
Â
Fot. freeimages.com
Â