Logo Świat Rolnika

Już wkrótce na polach w całej Polsce będzie można spotkać pracujące do późnych godzin wieczornych kombajny, w punktach skupu kolejki rolników z zbożem na sprzedaż.

Padające deszcze w całym kraju istotnie utrudniają i opóźniają żniwa. W przypadku pszenicy trudno jeszcze określić nawet kiedy rozpocznie się jej zbiór. Niestety taki scenariusz rodzi obawę o jakość tegorocznego ziarna.

Powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych w Polsce (pszenica, żyto, jęczmień, pszenżyto, owies oraz mieszankami) wynosi w Polsce około 7 mln hektarów. Jest to o 3 proc. więcej niż przed rokiem. Plony zbóż w 2017 r. mogą być zbliżone do ubiegłorocznych i wynieść około 4 t/ha. Zbiory – łącznie z kukurydzą, prosem i gryką – ponad 30 mln ton wobec 29,8 mln ton w 2016 roku.

Uprawa uproszczona to nie tylko oszczędność czasu i kosztów, lecz także korzyści prośrodowiskowe. Według raportu przygotowanego przez międzynarodową organizację pozarządową – Europejskie Stowarzyszenie Rolnictwa Konserwującego (ECAF), poprzez przejście na uprawę uproszczoną europejscy rolnicy mogliby „zatrzymać” w glebie nawet do 200 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

Stosowanie środków ochrony roślin, oprócz wiedzy i doświadczenia, wymaga użycia skalibrowanego sprzętu i certyfikowanej odzieży ochronnej. KRUS i PSOR promują używanie kombinezonów ochronnych.