Logo Świat Rolnika

W plantacjach zbóż widoczne larwy skrzypionek. Podpowiadamy jakie są możliwości chemicznej ochrony w zależności od warunków pogodowych. Warto pamiętać, że ze złożonych jaj, których samica skrzypionki w sprzyjających warunkach pogodowych może złożyć do 300 szt. wylęgły się larwy. Żerują i uszkadzają liście wzdłuż nerwów wyjadając jego tkankę miękiszową. Stąd warto zapoznać się czym i ja najszybciej podjąć zabiegi w celu ich zwalczenia.

Aktualnie polskim uprawom rolniczym nie zagraża susza  informuje w swoim komunikacie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa,Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Jeszcze nie jest za późno – sezon na truskawki dopiero przed nami. Ściółkowanie może ułatwić walkę z chwastami i – szczególnie w tym roku – z szarą pleśnią. Zatem jak ściółkować i czym ściółkować?

Kwiatostany rzepaku, które uszkodziły wiosenne przymrozki są dodatkowo zaatakowane przez szarą pleśń. Jej sprawcą jest grzyb Botrytis cinerea, który nasila się w momencie, gdy roślina jest pod wpływem innych czynników zewnętrznych jak np. niskie temperatury. Masowemu rozwojowi choroby powinien zapobiec wykonany odpowiednio wcześnie oprysk "na płatek".

"Czas na jabłka z Europy" to pierwsza polska kampania realizowana zgodnie z wytycznymi nowej polityki promocyjnej UE.