O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Silos zbożowy – cechy, rodzaje, dlaczego warto zainwestować?

Silos zbożowy

Silos zbożowy jest coraz częstszym widokiem na polskiej wsi. Rosnące zainteresowanie małych i średnich rolników zbiornikami stale rośnie.

Pomysł przechowywania zboża w stalowych zbiornikach z pewnością nie jest nowy i w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dosłownie spowodował zmianę pejzaży polskich i europejskich wsi. Rosnące zainteresowanie małych i średnich hodowców silosami zbożowymi wymusiło na producentach wdrożenie rozwiązań dostosowujących się do tych potrzeb. Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie opłacalnym, bo kwestia ceny jest tutaj tak ważna, okazują się silosy o pojemności 100 ton.

Cechy silosów zbożowych

Należy zauważyć, że tego typu „solidne” konstrukcje mogą mieć wiele cech charakterystycznych dla dużych silosów przemysłowych, w tym zdolność do łatwego łączenia. Pozwala to, w miarę rozwoju gospodarstwa i konieczności, rozwijać baterie silosów bez ponoszenia kosztów budowy tego typu rozwiązań przemysłowych.

Jednym z rodzajów silosów są farmerskie zbiorniki lejowe. Taki silos zbożowy służy do długoterminowego przechowywania ziarna, głównie dla małych gospodarstw o niskich obrotach rocznych. W zależności od konkretnego typu silosy zbożowe mogą pomieścić od 27 do 157 ton. Dzięki zastosowaniu leja zamontowanego pod kątem 45°, dzięki temu napełnianie zbiornika wodą jest proste i bardzo szybkie. Podczas budowy standardowo stosujemy specjalistyczny system napowietrzania, który pomaga zachować świeżość składników w silosie zbożowym przez długi czas.

Silos zbożowy to ułatwienie pracy

Silos zbożowy służy do długoterminowego przechowywania ziarna zbóż oraz jako silosy buforowe instalowane w czyszczalniach i suszarniach. Główną różnicą między dużym zbiornikiem samowyładowczym a zbiornikiem rolniczym jest tekstura. Silosy zbożowe tego typu wykorzystywane są do budowy typowych i średniej wielkości obiektów przemysłowych o dużym obrocie zbożowym, dzięki czemu mają tak samo szerokie zastosowanie jak konstrukcje marki BIN. Standardowa ładowność od 94 do nawet 1055 ton.

Ponadto niektóre z naszych dużych silosów lejowych mogą być również używane do przechowywania materiałów, które są trudne do utylizacji. Standardowo zbiorniki te mają kąt lejka 45 stopni. Natomiast w przypadku obiektów, które wykorzystują materiały niepłynne, takie jak mąka, szczególnie w młynach paszowych, stosujemy silosy z lejami zasypowymi o kącie 60 stopni. Dodatkowo w razie potrzeby doposażamy dno wibracyjne. Wykładamy również wnętrze cylindra gładką blachą.

Czytaj również: Silosy ze stali nierdzewnej, jedno z najlepszych rozwiązań magazynowych

POLNET/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023