O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

15-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Wojna w Ukrainie zwiększa ceny artykułów mleczarskich

Wojna w Ukrainie wpływa nie tylko na krajowe rynki mleka, ale również na ceny produktów mleczarskich na całym świecie, również w Oceanii.

Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej. Ekspert przedstawi również notowania cen produktów gotowych w Polsce i UE, a także podaż mleka surowego w UE, USA i Oceanii.

Wojna w Ukrainie wpływa na rynek mleka

Wojna w Ukrainie prowadzi do dalszych wzrostów cen artykułów mleczarskich. Ukraina nie jest co prawda istotnym eksporterem produktów mleczarskich, jednak przewagę eksportu nad importem notuje się w przypadku odtłuszczonego i pełnego mleka w proszku.

,,W ubiegłym tygodniu drożało już chyba niemal wszystko. Począwszy od dalszego wzrostu kosztów produkcji, aż po produkty gotowe i to na całym świecie.  W wyniku działań militarnych ukraiński eksport nie funkcjonuje. Wojna może mieć jednak częściowo niekorzystny wpływ na polski rynek, dla którego Ukraina kierunkiem sprzedaży jeśli chodzi o sery i twarogi (ok.10 proc.)” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Wojna w Ukrainie powoduje wzrost cen zbóż

Ze względu na małą podaż surowców i utrzymujący się dobry popyt, ceny standardowych produktów mlecznych na rynku światowym gwałtownie wzrosły. Na początku marca 2022 r. ceny masła były średnio o 52 proc. wyższe niż rok wcześniej w UE, o 57 proc. wyższe w USA i o 24 proc. wyższe w Oceanii. Odtłuszczone mleko w proszku w tym czasie zdrożało o 45 proc. w UE, 59 proc. w USA i 35 proc. w Oceanii. Ceny pełnego mleka w proszku rok do roku wzrosły w UE: +46 proc., USA: +33 proc. i Oceanii: +16 proc.

,,Prawdopodobna jest kontynuacja wzrostów cen mleka w kolejnych miesiącach. Nasilająca się presja kosztowa nie pozwala oczekiwać istotnej odbudowy światowej produkcji mleka. Wysokie ceny zbóż, które zwiększa też wojna w Ukrainie, oznaczają dalsze podwyżki na rynku pasz” – wskazuje Malczewski.

,,Wynikający z sytuacji geopolitycznej wzrost cen surowców energetycznych jest niekorzystny m.in. dla cen nawozów. Te dodatkowo nasilane będą ogłoszonym na początku marca przez Rosję zakazem eksportu nawozów. Rynek rosyjski opuszcza gigant Arla Foods, a z kolei Danone pozostaje. Coraz bardziej zaczyna być istotne zabezpieczenie niezależności żywnościowej, bo widać do czego prowadzi brak niezależności energetycznej czy militarnej” – dodaje ekspert.

Oglądaj też: Ekspert: Wojna nie wpłynie na eksport polskich produktów mleczarskich

swiatrolnika.info 2023