O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

13-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Ekspert: Sektor mleczarski zmaga się ze wzrostem cen energii

Krajowy sektor mleczarski zmaga się ze wzrostem kosztów energii. Niestety, wedle zapowiedzi czekają nas kolejne podwyżki cen gazu oraz prądu.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, w ubiegłym tygodniu na światowym rynku mleka nastąpiło długo oczekiwane odwrócenie spadkowego trendu cen mleka. Wskazują na to również notowania nowozelandzkiej Fonterry, gdzie po ostatniej aukcji wzrosła wartość indeksu głównego. Przełożyło się to na wzrost wartości, istotnych dla polskiego sektora mleczarskiego, masowych produktów mleczarskich.

Sektor mleczarski ma problemy

Niestety, krajowy sektor mleczarski wciąż zmaga się z rosnącymi kosztami produkcji. Nic nie zapowiada końca tych wzrostów, bo wedle zapowiedzi czekają nas kolejne podwyżki cen gazu oraz energii elektrycznej.

,,Będzie to powodowało konieczność przeniesienia tych podwyżek na ceny produktów w sklepach. Stawia to polskie rodziny w trudnej sytuacji. Nasze, coraz chudsze, portfele powodują, że wkrótce będzie trzeba dokonywać wyborów, co i w jakiej ilości kupić. Oznacza to, że rynek zbytu, zwłaszcza droższych produktów, może się mocno skurczyć. Problem w tym, że w tym samym czasie produkcja mleka rośnie” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Umowa Mercosur

W lipcu bieżącego roku dostawy do mleczarni były o 1,3% wyższe niż w czerwcu, a skup mleka w pierwszych 7 miesiącach w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wyższy aż o 2,3%.  Szacunkowo można przyjąć, że w tym roku zwiększymy produkcję o co najmniej 2,2%, co zwiększy naszą pozycję w Unii Europejskiej, wyprzedzając Królestwo Niderlandów.

,,Spadająca produkcja mleka w Niemczech i Francji oraz przedstawione w poprzednim programie sygnały pewnych trudności w handlu pomiędzy Chinami a Niemcami, są już szeroko dyskutowane na forum unijnym.  Na tapetę ponownie wracają dwie duże umowy o wolnym handlu. tj. Mercosur oraz Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Nową Zelandią (ang. Free Trade Agreement, tzw. Umowa FTA). Pospieszne uruchomienie obu umów może być związane z potencjalną utratą rynku chińskiego. Problem ten może się okazać bardzo dotkliwy dla – najistotniejszej dla niemieckiej gospodarki – branży motoryzacyjnej. Chiny są jednym ze światowych liderów w zakupach niemieckich samochodów” – dodaje Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Chiny ograniczają import mleka. To zła wiadomość

 

swiatrolnika.info 2023