O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

30-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Ekspert: Chiny ograniczają import mleka. To zła wiadomość

Chiny ograniczają import produktów rolnych. Spadki zanotowały import mleka, a także mięsa wieprzowego czy baraniego. Tylko wołowina zanotowała wzrost.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, zarówno polska, jak i unijna branża mleczarska ma wspólne zmartwienia. Wszystkich nas trapi troska o bezpieczeństwo energetyczne oraz nieustająca walka o konsumenta. Z uwagi na wciąż postępującą inflację europejscy konsumenci zmuszeni do zaciskania pasa i coraz rozważniej podejmują decyzje o zakupach. Na szczęście dla rynku mleka, oszczędności te dotyczą w pierwszej kolejności odzieży, słodyczy, przekąsek, alkoholu czy RTV i AGD.

„Mleko” wegańskie czy naturalne?

Jak wskazuje Jarosław Malczewski, Europejczycy w niewielkim stopniu ograniczają wydatki na żywność. Dlatego w ich koszykach systematycznie rośnie proporcjonalny udział produktów żywnościowych w ogóle ponoszonych kosztów.

,,Lobby producentów serów, mleka i jego przetworów wciąż szuka klucza, który by pozwolił na dotarcie do nowego klienta. Stara zasada głosi, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Owym lobbystom bardzo zależy by nasiąkła sojowym „mlekiem". Zadanie to nie jest proste, bo obiektywne, naukowe raporty o żywieniu wciąż nie pozostawiają suchej nitki na produktach wegańskich. Ich producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego sięgają po coraz cięższe środki wyrazu” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Chiny ograniczają import mleka

Dane o malejącym imporcie do Chin produktów rolnych i nie są to dobre informacje dla rolników w Unii Europejskiej. Najnowsze dane Chińskiej Generalnej Administracji Celnej (GACC) o imporcie potwierdziły przypuszczenie, że agresja Rosji na Ukrainie i trwająca wojna w tym kraju nie mają zbyt dużego wpływu na potencjał Chin w produkcji rolnej.

,,Jak wynika z danych GACC w lipcu tego roku do Chin zaimportowano 270 tys. ton wołowiny, 120 tys. ton wieprzowiny, 28 tys. ton baraniny, 54 tys. ton drobiu. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku tylko wołowina odnotowała wzrost o 41,8%. W przypadku pozostałych mięs miały miejsce spadki: dla wieprzowiny  o 65,1%, dla baraniny -10,8%, dla drobiu -15,4%. W przypadku mleka, w analizowanym okresie, import wyglądał następująco: import mleka i produktów mleczarskich ogółem wyniósł 250 tys. ton, w tym było 90 tys. ton mleka w proszku. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku był to spadek odpowiednio o 25,5% oraz 36,9%” – dodaje Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Światowy rynek mleka pozostanie we wzrostowej fazie

 

swiatrolnika.info 2023