O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

21-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Dialog polsko-rosyjski – czy jest szansa na jego przywrócenie?

Czy dialog polsko-rosyjski ma szansę powrócić do normalności? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na Serio jest Łukasz Adamski.

Dzisiejszy gość programu jest historykiem, publicystą, ekspertem ds. Europy Wschodniej oraz wicedyrektorem Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego (wcześniej Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia). Celem działalności Centrum jest inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu oraz porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami.

Adamski: Dialog z Rosją nie może być w tej chwili uprzywilejowany

Od 27 lipca 2022 roku Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia funkcjonuje jako Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Zmiana ustawy dotyczącej nazwy instytucji wynika z przekształceń stosunków międzynarodowych po 24 lutego 2022 r., a więc zbrojnym ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Zdaniem wicedyrektora Centrum jest to zmiana na lepsze, ponieważ dialog polsko-rosyjski w obecnych realiach nie może być uprzywilejowany nad dialogiem z innymi narodami w postaci specjalnej instytucji polskiej.

“Osobiście uważam, że jest to zdecydowanie zmiana na lepsze, nie dlatego że jestem przeciwko dialogowi i porozumieniu z Rosją i Rosjanami, ale dlatego, że okoliczności zaczęły się zmieniać radykalnie już w 2014 roku. Natomiast w tym momencie nie ma żadnego tak naprawdę powodu, aby uprzywilejowywać dialog polsko-rosyjski nad innym narodami Europy Wschodniej, na przykład nad Ukraińcami. Naród, który jest moralnie współwinny tej wojnie, otrzymywałby przywilej, w postaci istnienia specjalnej instytucji polskiej nad Ukraińców” – wyjaśnił Łukasz Adamski.

Dialog polsko-rosyjski – prognozy na przyszłość

Jak uważa dzisiejszy gość redaktora Warzechy zmiany, których Zachód oczekuje, by nastąpiły w Rosji, nastąpią, ale może to się odbyć najwcześniej za jedno pokolenie.

“Tego rodzaju zmiany, które chcielibyśmy, aby w Rosji nastąpiły, one nastąpią, ale zapewne dopiero za jedno pokolenie. Te doświadczenia, które nawet teraz mam rozmawiając z rosyjskim elitami, podkreślę, że chodzi tu o opozycyjne elity. Dlatego, że z takiego dialogu z przedstawicielami nomenklatury, czyli pewnego rodzaju polityki dwutorowości, tak że rozmawiamy i ze społeczeństwem obywatelskim i nomenklaturą putinowską myśmy zrezygnowali w 2014 roku. Od 2014 roku de facto zapraszaliśmy tylko i wyłącznie niezależnych intelektualistów albo ludzi, którzy wprost mówili o swoim sprzeciwie wobec reżimu” – podkreślił wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Oglądaj także: Witold Jurasz: Rosyjska polityka definiowana jest w Moskwie

swiatrolnika.info 2023