Logo Świat Rolnika


Światrolnika.tv

pszczoły-lawenda

Dzień Pszczoły: Nauczyliśmy się od pszczół wszystkiego[WIDEO]

 

– Coraz więcej osób zaczęło się pszczołami zajmować. Część ludzi próbuje z tego żyć – dla swiatrolnika.info Tomasz Domański z Pasieki Miody Domańskich opowiada o hodowaniu pszczół i wosku pszczelim, czyli jednej z pierwszych polskich walut.

Pszczoły to owady, które od lat fascynują ludzi. Dzieje się tak ze względu na fakt, że one same, ich rodziny, a także wytwarzane przez nie produkty to jakość sama w sobie. Bycie pszczelarzem natomiast to nieustająca przygoda i możliwość obcowania ze stworzeniami, od których niejednego można się nauczyć.

Tomasz Domański, który opowiada nam o pszczelarstwie twierdzi, że "nauczyliśmy się od pszczół wszystkiego". Jako przykład podaje nasze domy. Są one zbudowane na wzór pszczelego ula.

Pszczelarstwem interesuje się coraz więcej ludzi. Niektórzy próbują uczynić z tego swój zawód i źródło utrzymania. Dzieje się tak, ponieważ zajęcie to "uzależnia". Należy i chce się mu poświęcić wiele czasu, by nauczyć się, jak z pszczołami pracować.

– Każdy pszczelarz, który zaczyna swoją przygodę, na początku interesuje się tym, co tam w środku się dzieje. Sama hodowla, samo trzymanie pszczół, zbiór miodu, nie są ważne, tylko to, żeby zrozumieć, jak to wszystko funkcjonuje, żeby im nie zrobić krzywdy. Tego najczęściej początkujący pszczelarze się obawiają. Im więcej się z pszczołami pracuje, tym, ja przynajmniej dochodzę do takiego wniosku, trzeba im co raz mniej przeszkadzać, wtedy łatwiej jest tę pasiekę prowadzić

– wyjaśnia Tomasz Domański.

Gdy ma się już odpowiednią wiedzę i umiejętności, wsiąka się w to zajęcie, w pszczeli świat. Dowodem jest nasz rozmówca, który zaczynał od dwóch uli, a teraz ma ich ponad sto.

– Na początku miały być tylko dwa ule. No a później się zaczęło…

– śmieje się pan Tomasz.

Sto uli, to także sto pszczelich rodzin. Do każdej z nich trzeba zajrzeć przynajmniej raz w tygodniu. W zależności od pory roku wykonać konieczne prace. I jeśli wydaje wam się, że jest to wyłącznie lekkie i przyjemne miodobranie, myliście się.

– Samo miodobranie jest tym kulminacyjnym momentem prac, aczkolwiek najmniej przyjemnym, bo to właściwie samo dźwiganie

– podkreśla właściciel pasieki.

Pszczoły to owady, których cykl życia zamyka się w kilkudziesięciu dniach. Większą część swojego życia spędzają w ulu. A ul i mieszkająca w nim rodzina to "konstrukcja idealna".

– Jest to oczywiście olbrzymia fabryka, zakład, gdzie są stworzone warunki idealne. Nie ma żadnego managera, żadnego nauczyciela, pszczoły mają to wszystko w genach. Niesamowicie opanowały przeżycie w trudnych warunkach. Pszczoły są oczywiście owadami społecznymi. Natomiast nie rodzą się z przyklejoną funkcją, tzn. jest królowa, trutnie i robotnice. Tu nie ma jednak tak, jak w przypadku innych owadów; owad się rodzi i jest np. strażnikiem, zbieraczką. Pszczoły wszystkie etapy prac, wszystkie swoje zawody w ulu wykonują po kolei

– podkreśla pszczelarz.

Tomasz Domański opowiada również o produktach, które otrzymujemy od pszczół. Tym razem o tych mniej popularnych niż miód. Mówi o propolisie, który jest naturalnym antybiotykiem; o pyłku pszczelim, który zabrałby na bezludną wyspę jako pożywienie; o pierzdze - "kiszonych ogórkach" pszczół, który wspomaga krew i leczy depresję oraz o wosku pszczelim, czyli jednej z pierwszych polskich walut.

 

Reporter: Anna Kołcon

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

GUS zbadał opinie rolników na temat sytuacji ogólnej ich gospodarstw i opłacalności produkcji rolnic...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.