Logo Świat Rolnika


Światrolnika.tv

pszczoły-lawenda
08 sierpień 2017

Dzień Pszczoły: Nauczyliśmy się od pszczół wszystkiego[WIDEO]

 

– Coraz więcej osób zaczęło się pszczołami zajmować. Część ludzi próbuje z tego żyć – dla swiatrolnika.info Tomasz Domański z Pasieki Miody Domańskich opowiada o hodowaniu pszczół i wosku pszczelim, czyli jednej z pierwszych polskich walut.

Pszczoły to owady, które od lat fascynują ludzi. Dzieje się tak ze względu na fakt, że one same, ich rodziny, a także wytwarzane przez nie produkty to jakość sama w sobie. Bycie pszczelarzem natomiast to nieustająca przygoda i możliwość obcowania ze stworzeniami, od których niejednego można się nauczyć.

Tomasz Domański, który opowiada nam o pszczelarstwie twierdzi, że "nauczyliśmy się od pszczół wszystkiego". Jako przykład podaje nasze domy. Są one zbudowane na wzór pszczelego ula.

Pszczelarstwem interesuje się coraz więcej ludzi. Niektórzy próbują uczynić z tego swój zawód i źródło utrzymania. Dzieje się tak, ponieważ zajęcie to "uzależnia". Należy i chce się mu poświęcić wiele czasu, by nauczyć się, jak z pszczołami pracować.

– Każdy pszczelarz, który zaczyna swoją przygodę, na początku interesuje się tym, co tam w środku się dzieje. Sama hodowla, samo trzymanie pszczół, zbiór miodu, nie są ważne, tylko to, żeby zrozumieć, jak to wszystko funkcjonuje, żeby im nie zrobić krzywdy. Tego najczęściej początkujący pszczelarze się obawiają. Im więcej się z pszczołami pracuje, tym, ja przynajmniej dochodzę do takiego wniosku, trzeba im co raz mniej przeszkadzać, wtedy łatwiej jest tę pasiekę prowadzić

– wyjaśnia Tomasz Domański.

Gdy ma się już odpowiednią wiedzę i umiejętności, wsiąka się w to zajęcie, w pszczeli świat. Dowodem jest nasz rozmówca, który zaczynał od dwóch uli, a teraz ma ich ponad sto.

– Na początku miały być tylko dwa ule. No a później się zaczęło…

– śmieje się pan Tomasz.

Sto uli, to także sto pszczelich rodzin. Do każdej z nich trzeba zajrzeć przynajmniej raz w tygodniu. W zależności od pory roku wykonać konieczne prace. I jeśli wydaje wam się, że jest to wyłącznie lekkie i przyjemne miodobranie, myliście się.

– Samo miodobranie jest tym kulminacyjnym momentem prac, aczkolwiek najmniej przyjemnym, bo to właściwie samo dźwiganie

– podkreśla właściciel pasieki.

Pszczoły to owady, których cykl życia zamyka się w kilkudziesięciu dniach. Większą część swojego życia spędzają w ulu. A ul i mieszkająca w nim rodzina to "konstrukcja idealna".

– Jest to oczywiście olbrzymia fabryka, zakład, gdzie są stworzone warunki idealne. Nie ma żadnego managera, żadnego nauczyciela, pszczoły mają to wszystko w genach. Niesamowicie opanowały przeżycie w trudnych warunkach. Pszczoły są oczywiście owadami społecznymi. Natomiast nie rodzą się z przyklejoną funkcją, tzn. jest królowa, trutnie i robotnice. Tu nie ma jednak tak, jak w przypadku innych owadów; owad się rodzi i jest np. strażnikiem, zbieraczką. Pszczoły wszystkie etapy prac, wszystkie swoje zawody w ulu wykonują po kolei

– podkreśla pszczelarz.

Tomasz Domański opowiada również o produktach, które otrzymujemy od pszczół. Tym razem o tych mniej popularnych niż miód. Mówi o propolisie, który jest naturalnym antybiotykiem; o pyłku pszczelim, który zabrałby na bezludną wyspę jako pożywienie; o pierzdze - "kiszonych ogórkach" pszczół, który wspomaga krew i leczy depresję oraz o wosku pszczelim, czyli jednej z pierwszych polskich walut.

 

Reporter: Anna Kołcon

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz

Hodowla i uprawy

“Pozwólcie pracować”- o tylko tyle i aż tyle proszą ludzie związani z branżą futerkową

...

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Jeżeli jakikolwiek poseł PiS podniesie rękę za tym idiotycznym pomysłem, żeby w Polsce zakazać hodowli zwierz...

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Od dłu...

Według badania IPSOS przeprowadzonego na 1000 osób z całej Polski 73 proc. popiera hodowlę zwierząt futerk...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczą...

Nornice są jak nieproszeni goście, jednak czują się między naszymi grządkami jak u siebie w domu. Czy można me...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

O hodowli zwierząt futerkowych ostatnio jest bardzo głośno. Być może dlatego, że Polska jest w niej druga w Eur...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...