Logo Świat Rolnika


Światrolnika.tv

studio0208
03 sierpień 2017

o. Adam Michalski: Nie jest sztuką chlapnąć sobie dwa kielonki i zrobić z siebie króla parkietu, ale sztuką jest to zrobić na trzeźwo [WIDEO]

 

— Od kiedy powstały szampany bezalkoholowe, to obecnie jest tendencja do tego, żeby dzieciom również kupować szampany bezalkoholowe – mówi  ojciec Adam Michalski, dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w studio swiatarolnika. Co z tego wynika?

Sierpień to półmetek wakacji. Wiele osób odpoczywa, szuka spokoju i wytchnienia od codziennych trudów. Z kolei rolnicy wówczas przeżywają czas najintensywniejszej pracy. Pielgrzymi natomiast wyruszają na drogi prowadzące ku Jasnej Górze i innym Sanktuariom Maryjnym. Ważne, żeby wszystko to robić zachowując trzeźwy umysł. 

W sierpniu Kościół katolicki w Polsce zachęca do abstynencji  i troski o trzeźwość.

Idea, aby to sierpień stał się miesiącem wolnym od alkoholu, nie jest przypadkowa. Czas urlopów, odpoczynku, to także chwile szczególnego rozluźnienia, spotkań towarzyskich, które często odbywają się z towarzyszeniem alkoholu. Jest to również okres najbardziej wytężonych prac na wsi. Upały, wysiłek, zmęczenie sprzyjają temu, by sięgać po alkohol. Jego nadmierne spożywanie może jednak doprowadzić do wielu niebezpieczeństw. Zachowanie abstynencji w ciągu jednego miesiąca jest ważne dla ćwiczenia silnej woli. Czy pomaga wyjść z nałogu?

– Miesiąc abstynencji, sierpień jest dla tych, którzy piją szkodliwie i ryzykownie. Dla samych uzależnionych, to jest przestrzeń, kiedy oni próbują udowodnić sobie i najbliższym, że jednak potrafią kontrolować (…) Często podpiszą nawet przysięgę, że zachowają abstynencję, ale czekają momentu, gdy miesiąc minie i będą mogli się znów napić, dlatego rozgraniczyłbym tą kwestię. Miesiąc sierpień jest dla tych, którzy obracają się w przestrzeni ryzykownego picia i szkodliwego, gdy mają jakieś szkody, a jeszcze nie są uzależnieni. Co do osób uzależnionych, to jest tak, że one muszą wejść w całkowitą abstynencję

– wyjaśnia ojciec Adam Michalski

Skala problemu alkoholowego w Polsce jest naprawdę bardzo duża i dotyka osoby o różnym statusie społecznym i materialnym, alkoholizm jest chorobą uniwersalną. Moment, kiedy ktoś przyzna się przed sobą, ale i swoim otoczeniem, że popadł w uzależnienie, wiąże się najczęściej z upadkiem na samo dno. Dla jednego "dno" to będzie utrata prawa jazdy za prowadzenie pod wpływem alkoholu, a dla kogoś innego będzie nim dopiero strata bliskiej osoby, która na znak sprzeciwu wyprowadzi się z domu.

Takie uznanie własnej bezsilności wobec alkoholu jest ważne,wręcz niezbędne, wiąże się także z pierwszym etapem tzw. metody 12 kroków do duchowej odmiany swojego życia i wyjścia z nałogu. Program 12 kroków został stworzony właśnie po to, by ucząc się pokory, poddać się procedurze leczenia i aby w ten sposób poradzić sobie z chorobą alkoholową.

– Trzeba pamiętać, że choroba alkoholowa jest chorobą wybujałego ego w takim znaczeniu, że alkoholik, który będzie obrzygany, obsikany leżał w bramie, będzie patrzył na przechodniów z góry - że ja to mam życie, co wy możecie wiedzieć o tym - to jest to wybujałe ego. (…) dlatego też jest potrzebne odkrycie "dna", czyli w przypadku tego człowieka zderzenie z rzeczywistością

– dodaje o. Michalski

Metoda 12 kroków przyniesie pożądane efekty, tylko w momencie, gdy osoba uzależniona świadomie zdecyduje się na jej realizowanie. Wola uzależnionego i świadome dążenie do trzeźwości to grunt, na którym można opierać jakiekolwiek działania. Po to Pan Bóg dał ludziom wolną wolę, by mogli z niej świadomie korzystać. Oprócz wsparcia mentalnego warto jest też modlić się za osobę uzależnioną, aby w ten sposób wyprosić pożądaną łaskę. Ponadto modlitwa daje siłę do działania dla tego, kto próbuje wspierać uzależnionego w jego walce z nałogiem. Jednak dla alkoholika ważne jest również wsparcie innych, początkowo obcych osób. Często nawet skuteczniejsza od rodziny i najbliższych okazuje się wspólnota ludzi borykających się z podobnym problemem. Dla osób uzależnionych od alkoholu może to być grupa AA. 

W Liście Konferencji Episkopatu Polski nawołującym do zachowania trzeźwości w miesiącu sierpniu podawane są przykłady negatywnego wpływu reklam, które zachęcają do sięgania po alkohol. Trzeba być na to wyczulonym.

– Reklamy mają siłę. Któż z nas nie lubi oglądać reklam. (…) Jak się ogląda jedną czy drugą reklamę to można stwierdzić, że fajne została zrobiona. Ale uwierzcie mi, że zapada to w pamięć. Od kiedy powstały szampany bezalkoholowe, to obecnie jest tendencja do tego, żeby dzieciom również kupować szampany bezalkoholowe. Takie działanie wywiera u dzieci przekonanie, że alkohol musi na uroczystości być

– obrazowo tłumaczy o. Adam Michalski

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważną chorobą. Stąd niezwykle ważne jest, aby mieć świadomość zagrożenia, jakie za sobą niesie jego nadmierne spożywanie. Pokrzepiające jest, że współcześnie wzrasta świadomość społeczna na ten temat.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

 

Reporter: Kalina Brzozowska
Zdjęcia: Piotr Dublański
Montaż: Barbara Goliasz

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

To nie jest łatwa wiosna dla kukurydzy. Wilgoć opóźnia siewy, gdyż w wielu regionach trudno wjechać w pol...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...