Logo Świat Rolnika

Strefa Rolnika

Właściwie większość drzew o cienkiej korze – np. topole, graby, osiki i brzozy – tworzy brewki. Jednak to buk jest najbardziej z nich znany.

Od kilku lat panuje moda na poszukiwanie kulinarnych korzeni. Zaczynamy wracać do produktów tradycyjnych, które jeszcze niedawno królowały na stołach naszych babć. Zauważyć to można szczególnie na przykładzie masła, które jeszcze kilka lat temu było w naszej kuchni „persona non grata”, a obecnie powraca jako produkt slowfood, tradycyjny, polski.

Tradycyjnych ręczników obrzędowych, niegdyś pełniących ważną rolę w życiu społeczności wiejskiej, poszukują naukowcy i studenci z Polski i Białorusi w ramach prowadzonych badaniach terenowych w Podlaskiem. Tradycja w regionie była mocno zakorzeniona dzięki żyjącej tu ludności prawosławnej.

Pod hasłem ,,Skarby Europy zaklęte w szkle” Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i w Olecku, Pomorska Izba Rolnicza, Podlaska Izba Rolnicza, Mazowiecka Izba Rolnicza organizują konkurs, którego celem jest promocja przetworów domowych wykonanych surowców zebranych, wyprodukowanych na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

W lipcu w Polsce opady są najbardziej intensywne. Również wtedy ma miejsce najwięcej burz. Statystycznie większą szansę na słoneczną pogodę mamy w sierpniu, ale warto na bieżąco śledzić komunikaty IMGW – podkreśla prof. Tadeusz Niedźwiedź, klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Perz właściwy jest nazywany też białym perzem i…  psią paszą. To gatunek byliny o bardzo długich, podziemnych kłączach, które dochodzą do 15 metrów długości. Ten rosnący wszędzie, uporczywy chwast spędza sen z powiek rolnikom. Jest też surowcem leczniczym.

Już po raz czwarty nad jeziorem Necko Nadleśnictwo Augustów, przy współudziale Bractwa Bartnego, zorganizowało zawody na jak najwierniejsze odwzorowanie kłody bartnej, czyli Barciowisko.

Działania kulturalne to bardzo ważny aspekt społeczny. 2016 rok w nie obfitował, udowadniają to dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny.