O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-01-2022

Autor: Michał Rybka

Leasing w Polskim Ładzie to kolejne utrapienie dla rolników

leasing

Rolnik chcąc sprzedać ciągnik, samochód, kombajn czy inną maszynę rolniczą wziętą w leasing, będzie musiał uzbroić się w cierpliwość. Wszystko przez Polski Ład.

Śmiało można stwierdzić, że miniony rok był dla rolników naprawdę trudny. Afrykański pomór świń, grypa ptaków, horrendalne ceny nawozów i środków ochrony roślin itd. Wraz z nowym rokiem rządzący, postanowili dodać coś jeszcze i wprowadzili Polski Ład, który m.in. niesie ze sobą wiele zmian podatkowych. Jedną z nich jest zmiana przepisów odnośnie leasingu.

Podatek dochodowy od sprzedanych maszyn

Dotychczas rolnicy, którzy wykupili ciągniki lub maszyny rolnicze z leasingu, po upływie 6 miesięcy mogli sprzedać te maszyny bez podatku (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił dany wykup).

Natomiast wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. nowe przepisy wydłużają ten okres do 6 lat. Rolnicy, którzy będą chcieli sprzedać ciągnik, kombajn czy jakąkolwiek inną maszynę rolniczą wykupioną w leasingu przed upływem 6 lat, zostaną zmuszeni do zapłacenia od tego podatku dochodowego.leasing2

Maszyna wzięta w leasing to także wzrost podatku VAT

Przepisy zawarte w Polskim Ładzie zmienią również podatek VAT, który był płacony przy wykupie końcowym leasingowanego pojazdu. Jak dotąd podatek VAT obliczano i płacono od wysokości ostatniej raty leasingu. Polski rząd postanowił to zmienić. Od teraz VAT obliczany jest od faktycznej rynkowej wartości maszyny. Takiej samej jaka obowiązywała w chwili wykupu sprzętu. Ta zmiana spowoduje spory wzrost tego podatku.

Co ważne, zmiany zawarte w Polskim Ładzie obejmą rolników, którzy zdecydują się na wzięcie w leasing maszyny po 1 stycznia br. Zmiany obejmą również tych, których umowy jeszcze trwają i skończą się po 1 stycznia 2022 roku.

Leasing będzie kolejnym problemem rolników

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że istnieje swego rodzaju wytrych, który umożliwia obejście tego przepisu. Tenże wytrych to przekazanie wykupionej leasingowanej maszyny w darowiźnie osobie bliskiej, która następnie sprzeda maszynę bez PIT po upływie pół roku (zgodnie z zasadą ogólną).

Leasing przeprowadzony w taki sposób ma także swoje słabe punkty, ponieważ trzeba mieć na uwadze to, że przepisy prawa podatkowego przewidują rozwiązania dla sytuacji, w których podatnik chce się podjąć działań zmierzających do obejścia prawa. Z ordynacji podatkowej wynika, że jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej.

W tym całym noworocznym zamieszaniu prawnym jedno jest jasne. Podatkowo-biurokratyczna machina zdaje się najbardziej żerować na rolnikach. Przez takie uwarunkowania prawne będzie rolnikom trudniej podejmować decyzje inwestycyjne. To z kolei może doprowadzić do spadku opłacalności szeroko pojętej działalności rolniczej.

Czytaj także: Rejestracja ciągników wzrosła w 2021. Liderem niezmiennie New Holland

źródła: wir.org.pl/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023