O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Reakcja na rynki towarowe – poniedziałkowe kontrakty na zboże drożeją

kontrakty na zboże

Duża zmienność na rynkach towarowych zaowocowała w poniedziałek zaowocowała wzrostem wartości na rynku rolniczym. Kontrakty na zboże poszły w górę.

Kontrakt na kukurydze, który wystartuje w listopadzie 2022 roku kosztował na giełdzie w Paryżu 311,75 USD i jest to wzrost o 2,05 proc. Wrześniowa pszenica została na tej giełdzie wyceniona na 335,25 USD i jest to wzrost o ponad 3 proc. Na rynku w Chicago taka sama pszenica, ale z kontraktem wrześniowym wzrosła o 4,83 proc.

Zapasy kukurydzy rosną, wpłynie to na cenę?

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że kukurydza będzie w większej ilości składowana niż pierwotnie zakładano. Wzrost starych zapasów ma również skalę globalną i oznacza, że ​​początkowe zapasy ziarna są wyższe  w sezonie 2022/23. USDA podniosło swoje szacunki  zapasów kukurydzy w USA na koniec sezonu do 1,186 mld ton (bez zmian od czerwca) i łączne zużycie na poziomie 1,185 mld ton (-1 mln ton - m/m).

Prognozowana produkcja kukurydzy na lipiec oznacza niższe roczne zbiory o 32 mln ton (-2,6 proc). Zapasy na koniec nowej kampanii wyniosą 312,9 mln ton w porównaniu do 310,5 mln ton oczekiwanych w czerwcu i 312,3 mln ton na koniec kampanii 2021/22. Prognoza zbiorów kukurydzy w UE została nieznacznie obniżona o  0,3 mln ton do 68 mln ton, a import utrzymał się na stabilnym poziomie 16 mln ton. W ubiegłym roku produkcja w UE wyniosła 70,5 mln ton, a import 16 mln ton.

Kontrakty na zboże w poprzednim tygodniu zaliczyły spadki. Ceny pszenicy na chicagowskim rynku terminowym spadły w zeszłym tygodniu o 115 centów, czyli 13%, do 777 centów za buszel. Ceny również spadły poniżej psychologicznie ważnej granicy 800 centów. W poniedziałek (18.07) pszenica amerykańska nadrobiła zaległości w obrocie przedrynkowym i wzrosła o 22 centy do prawie 799 centów za buszel.

Kontrakty na zboże z dużymi wahaniami

Kontrakty na zboże pozostają pod dużym wpływem wahań makroekonomicznych (m.in. rosną obawy przed recesją, spadły ceny ropy naftowej i metali) oraz sytuacji na Morzu Czarnym. Ponadto we znaki dają się również zagrożenia meteorologiczne. Europa i USA borykają się z ekstremalnymi upałami. Brak deszczu i fala upałów są szczególnym zagrożeniem dla nadchodzących zbiorów kukurydzy. Zapowiadane temperatury powyżej 38°C zmniejszą potencjał plonowania.

Na ceny zbóż wpływa również sytuacja na Ukrainie. Analitycy i handlowcy są sceptyczni, co do możliwości stworzenia bezpiecznych korytarzy dla ukraińskiego eksportu. Umowa teoretycznie pozwoliłaby Ukrainie wyeksportować około 20 mln ton starego zboża i zacząć składować nowe plony w portach.

Czytaj również: Ceny usług rolniczych wzrosły w tym roku nawet o 60%

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023