O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny zbóż notowały spadki na rynkach z początkiem tygodnia

Ceny zbóż

Ceny zbóż i oleistych na giełdzie w poniedziałek stanęły pod znakiem spadków. Jedynym zbożem ze wzrostem była unijna pszenica.

Rynek pszenicy w UE zakończył dzień z dołkiem z powodu doniesień, że Rosja nakłada ograniczenia eksportowe na sprzedaż zboża. Obecne ruchy cen zbóż, olejów roślinnych i nasion oleistych sugerują konsolidację wokół długoterminowych, a nawet historycznych maksimów.

Rynek zbóż w obliczu wojny w Ukrainie

Wyjątkiem od tej reguły są ceny zbóż, a dokładniej pszenicy amerykańskiej, która straciła prawie połowę swojego ogromnego wybicia (60%) w pierwszym tygodniu agresji ze strony Rosji. Pszenica na majową dostawę w Chicago stabilizuje się na poziomie około 11 dolarów za buszel.

W przeciwieństwie do towarów rolnych ropa naftowa gwałtownie spadła w ostatnich dniach. Ceny ropy spadły do ​​dwutygodniowego minimum z powodu trwających rozmów o zawieszeniu broni między Rosją a Ukrainą oraz obaw o popyt w Chinach w następstwie wybuchu COVID-19. Odmiana Brent wyceniana jest w okolicy 100 dolarów za baryłkę w porównaniu do blisko 140 dolarów jeszcze tydzień temu. Przełożyło się to już wczoraj na sporą obniżkę cen na części krajowych stacji paliw.

Ceny zbóż

Ceny zbóż w poprzednim tygodniu

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała skokowy wzrost ceny zbóż na giełdach światowych w poprzednim tygodniu, znacznie podrożało też ziarno w Polsce – informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

W związku z zakłóceniami w eksporcie ze strony tych państw importerzy szukają alternatywnych źródeł dostaw – dodaje. Izba zwróciła uwagę, że duże międzynarodowe firmy handlowe zawiesiły działalność na Ukrainie. W związku z wojną eksport z Ukrainy został wstrzymany, począwszy od 25 lutego br., ponieważ operowanie w portach stało się zbyt niebezpieczne. Ocenia się, że wszystkie porty na Ukrainie pozostaną zamknięte do końca rosyjskiej inwazji.

Rośnie również ryzyko długoterminowych zakłóceń w dostawach z Ukrainy i Rosji, gdyż wojna niszczy ukraińską infrastrukturę i pola uprawne, a zachodnie sankcje uderzają w handel z Rosją. "Eksport z Rosji jest kontynuowany, ale napotyka na poważne problemy w postaci międzynarodowych sankcji ograniczających dostępność kredytów oraz zakłóceń na szlakach żeglugowych. Ponadto, rosyjskie banki zostały wykluczone z systemu SWIFT, co utrudnia dokonywanie płatności międzynarodowych" – zauważyła Izba.

Czytaj również: Eksperci: Ceny żywności będą wyższe, ale nie zabraknie jej na sklepowych półkach

E–wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023