O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ceny rzepaku w Niemczech gwałtownie spadają. Rośnie podaż w Europie

Ceny rzepaku

Analitycy twierdzą, że ceny rzepaku – nawet bardziej niż zbóż – są obciążone obawami makroekonomicznymi. Podaż z Europy również wpływa na kwotę zakupu.

Ponadto rynek olejów roślinnych znajduje się pod ogromną presją i ciągnie za sobą rzepak. Obawy przed recesją i spadkiem cen ropy pchają ceny rzepaku w dół. Od czerwca ceny rzepaku spadły o 174 euro za tonę, do poziomu sprzed lutego. Ceny musiały w ostatnich dniach pogodzić się ze znacznymi spadkami na rynku niemieckim i europejskim. W środę ceny rzepaku na europejskim rynku kontraktów terminowych w notowaniach ciągłych na sierpień spadły o 29 euro do 630 euro za tonę. Kolejny listopadowy kontrakt na 2022 r. spada o 20 euro do 647 euro za tonę.

Sytuacja na niemieckim rynku rzepaku

Od początku czerwca europejskie ceny rzepaku spadły o 22 proc., czyli 174 euro. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni spadł o ponad 45 euro. Jednak analitycy twierdzą, że rynek rzepaku – nawet bardziej niż zbóż – jest obciążony przede wszystkim obawami makroekonomicznymi.

Jednocześnie szybki postęp w zbiorach w Europie Zachodniej poprawia bardzo napiętą sytuację podażową. Wznowienie zawinięć statków z Kanady jest również zgłaszane do portów francuskich i holenderskich z powodu wyczerpywania się zapasów rzepaku przed nowymi zbiorami.

Dodatkowo rynek olejów roślinnych znajduje się pod dużą presją z powodu gwałtownego spadku cen oleju palmowego. Indonezja również niedawno podjęła decyzję o zawieszeniu podatków wywozowych od oleju palmowego do 31 sierpnia w celu zmniejszenia krajowych zapasów. Malezja obniżyła również poziom ceł do końca sierpnia.

Światowe ceny ropy naftowej również ciągną w dół światowy rynek nasion oleistych. W środę ceny amerykańskiej ropy lekkiej WTI ponownie spadły w obrotach bieżących o 1,60 USD do 99 USD za baryłkę. Powodem był tu przerażający spadek światowego zużycia ropy naftowej z powodu problemów z Covid w Chinach i recesji w Europie.

Ceny rzepaku

Ceny rzepaku zależą od wielu czynników

Zaskakujący wzrost zapasów ropy naftowej w USA odnotowano również w USA. Tam wysokie ceny paliw ograniczają popytu, co wpływa na ceny zbóż i rzepaku.

Komisja Europejska oszacowała europejskie zbiory rzepaku pod koniec czerwca na 17,86 mln ton. Byłoby to o około 860.000 ton więcej rzepaku niż w zeszłym roku. Jednak według wielu analityków upał i susza ostatnich 4 tygodni nie zostały jeszcze wystarczająco uwzględnione.

Jedynym powodem wzrostu produkcji jest silne rozszerzenie areału o 376 tys. ha do 5,7 mln ha. Wynika to przede wszystkim z ekspansji upraw we Francji i Niemczech – a także w krajach bałtyckich i Skandynawii.

Według lipcowego raportu Agreste „Produkcja rzepaku ozimego we Francji w 2022 r. gwałtownie wzrośnie ze względu na wzrost powierzchni (+23,8% w porównaniu z rokiem poprzednim), podczas gdy plony mają spaść, a mianowicie do 32,8 dt/ha w 2022 w porównaniu do 33,7 dt/ha w 2021”.

Komisja szacuje obecne zbiory we Francji na 3,87 mln ton w porównaniu do 3,29 mln ton w 2021 r. Niemieckie Raifeisenverband (DRV) pozostawiło swoje ostatnie szacunki zbiorów rzepaku na niezmienionym poziomie 3,8 mln ton, ale jest to wzrost o 300 000 ton w porównaniu z poprzednim rokiem.

Kanada zbierze i wyeksportuje znacznie więcej rzepaku

Firma analityczna Strategie Grains podniosła prognozę tegorocznych zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej (jeszcze w czerwcu) do 18,3 mln ton, z 18,2 mln miesiąc wcześniej. Rewizja w górę odzwierciedla dobre perspektywy plonów w Czechach i krajach bałtyckich, a także wyższe szacunki dotyczące powierzchni w Szwecji i Francji, czytamy w raporcie dotyczącym nasion oleistych.

Dobre perspektywy zbiorów w Kanadzie również obniżają ceny rzepaku. Statistics Canada spodziewa się, że obszar uprawy rzepaku spadnie o 7% do 8,5 miliona hektarów, ponieważ wielu kanadyjskich rolników przestawiło te obszary na uprawę pszenicy jarej. Oczekuje się jednak, że plony rzepaku wyniosą 2,14 t/ha, w porównaniu z rokiem ekstremalnej suszy w 2021 r., kiedy wynosił on zaledwie 1,4 t/ha.

Jednak wysiew rzepaku w Kanadzie był opóźniony o 3-4 tygodnie po kilku dużych burzach i licznych powodziach. Prawdopodobnie będzie to miało negatywny wpływ na plony i wzrost upraw oraz zwiększy ryzyko niepowodzeń upraw związanych z pogodą.

Produkcja kanadyjska jest obecnie szacowana na 17,95 mln ton, w porównaniu z zaledwie 12,95 mln ton w zeszłym roku. Oczekuje się zatem, że eksport również znacznie się poprawi, o 71% do 8,8 mln ton, w porównaniu do 5,15 mln ton w zeszłym sezonie.

Tymczasem fala upałów na amerykańskim Środkowym Zachodzie zagraża również dużej części amerykańskich zbiorów soi i może nadal mieć wpływ na zmiany cen na rynku nasion oleistych. USDA ponownie obniżyła swoją ocenę „dobrą do doskonałej” dla nasion soi w swoim najnowszym raporcie o postępach w uprawach.

Czytaj również: Reakcja na rynki towarowe – poniedziałkowe kontrakty na zboże drożeją

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023