O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny pszenicy notują gwałtowne wzrosty i spadki na rynkach

Ceny pszenicy

Ceny pszenicy notują gwałtowne wzrosty i spadki w ostatnich dniach. Piątkowa publikacja raportu USDA przyniosła kilka niespodzianek dla rynków.

Notowania są rozdarte między presją rosnącego ukraińskiego eksportu a silnym popytem międzynarodowym. Dodatkowo handlowcy i rolnicy pozostają bardzo podejrzliwi co do rzeczywistych wielkości zbiorów i możliwego eksportu z Morza Czarnego. Jednocześnie Komisja Europejska poinformowała, że w okresie od 1 lipca do 7 sierpnia europejski eksport pszenicy wyniósł 2,6 mln ton – to mniej więcej tyle, co w tym samym okresie ubiegłego roku.

Ceny pszenicy reagują na publikację raportu USDA

Ceny pszenicy są rozdarte między presją rosnącego ukraińskiego eksportu a silnym popytem międzynarodowym. Ogólnie jednak handlowcy i rolnicy pozostają bardzo podejrzliwi co do rzeczywistych wielkości zbiorów i możliwego eksportu z Morza Czarnego. W piątek Departament Rolnictwa USA (USDA) zrewidował eksport pszenicy i kukurydzy na Ukrainie.

To samo tyczy się Rosji. Rosyjscy rolnicy mogą mieć w tym roku rekordowe zbiory pszenicy. Jednak rosyjski eksport spada z powodu międzynarodowych sankcji i wysokich kosztów transportu dla handlowców i ubezpieczycieli. Globalny popyt również pozostaje dynamiczny. To wspiera europejskie ceny pszenicy, zwłaszcza że europejskie zbiory zostały ostatnio znacznie skorygowane w dół.

USDA obniżył piątkowe europejskie zbiory pszenicy (zarówno durum, jak i miękkiej) ze 134,1 mln ton do 132,1 mln ton. Jednak ewentualny europejski eksport również został zmniejszony z 35,5 mln ton do 33,5 mln ton.

W ostatnim czasie tempo europejskiego eksportu zwolniło wraz ze wzrostem przesyłek z Morza Czarnego. Komisja Europejska podaje, że w okresie od 1 lipca do 7 sierpnia europejski eksport pszenicy wyniósł 2,6 mln ton – to mniej więcej tyle, co w tym samym okresie ubiegłego roku.

Zdecydowanie największym eksporterem jest Francja z 914 000 ton w tym czasie. Rumunia jest obecnie na drugim miejscu wśród europejskich eksporterów pszenicy z eksportem 565 tys. ton, a następnie Polska z 420 tys. ton i Bułgaria z 382 tys. ton. W pierwszych pięciu tygodniach nowego roku gospodarczego Niemcy sprzedały do ​​krajów trzecich tylko 71 000 ton pszenicy.

Do tej pory głównymi nabywcami europejskiej pszenicy były Maroko, Algieria, Pakistan i RPA.

Ceny pszenicy

Notowania pszenicy na światowych rynkach

Handlowcy na europejskim rynku pszenicy również odnotowali ostatnio wzrost popytu. Dotyczy to zarówno pszenicy chlebowej, jak i zakupów producentów pasz. Ekstremalna fala upałów w Europie najwyraźniej zwiększa obawy o europejskie zbiory kukurydzy i prowadzi do przesunięcia popytu na pszenicę paszową i jęczmień.

Raport USDA z zeszłego piątku początkowo nie przyniósł większych zmian cen pszenicy w Europie, pomimo korekty zbiorów ukraińskich i rosyjskich. Jednak w poniedziałkowym handlu przedrynkowym kursy w Chicago znacznie spadły i powinny również obniżyć europejskie ceny. Powodem jest zapowiedź kilku wypłynięć statków z ukraińskich portów.

Na europejskim rynku terminowym ceny pszenicy za pierwszy kontrakt wrześniowy wzrosły w piątek o 0,75 euro do 339 euro za tonę. Grudniowy dzień zakończył się notowaniami o 0,50 EUR wyższym i 329 EUR za tonę. Europejskie ceny kukurydzy na nowe zbiory kukurydzy (listopad) wzrosły w piątek o 2 euro do 337 euro za tonę.

W USA ceny pszenicy spadły już w piątek i ponownie znalazły się pod presją w poniedziałkowym handlu przedrynkowym. Ceny pszenicy (wrzesień) w Chicago spadły w ostatni piątek o 5 centów do 806 centów za buszel. A w poniedziałek notowania w USA spadły o kolejne 15 centów do 791 centów. 

Czytaj też: Ceny skupu zbóż przeważnie notowały spadki w trzecim tygodniu lipca

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023