O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Zbliżają się żniwa! Policja apeluje o zachowanie ostrożności

żniwa

Żniwa to niebezpieczny czas na wsi. Ofiarami wypadków bywają dzieci, które w czasie wakacji chcą pomagać przy pracach w polu.

W ostatnim czasie do Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem trafiły dwie osoby potrącone przez maszyny rolnicze. „Nasi lekarze, chirurdzy, ortopedzi zawsze kiedy rozpoczyna się sezon letni, a szczególnie już ten sezon prac polowych, spodziewają się tego typu wypadków, które zdarzają się co roku. Nasi lekarze już wiedzą, że muszą być na takie okoliczności przygotowani” – mówi Urszula Łaszyńska, rzeczniczka szpitala.

Policja apeluje o ostrożność

Żniwa, zgodnie z policyjnymi statystykami są wyjątkowo niebezpieczne, bo właśnie wtedy jest na wsiach najwięcej wypadków. Rolnicy i operatorzy maszyn powinni zwracać szczególną uwagę na zasady bezpieczeństwa.

„Pod żadnym pozorem nie możemy dzieci zostawiać samych na polu podczas prac przy włączonych maszynach. Zawsze musimy wiedzieć gdzie nasze dziecko się znajduje. W traktorze, kombajnie jest bardzo ograniczona widoczność” – mówi Maciej Święcichowski z Wielkopolskiej Policji.

żniwa

Żniwa w 2021 roku w Polsce

Żniwa w 2021 roku nie skończyły się pomyślnie z powodu obfitych opadów deszczu Jakość ziarna była gorsza niż w 2020 roku i było go mniej.

Zdaniem ekspertów Izby ziarno, które czekało do ostatniej chwili na zbiór, zapewne będzie kwalifikowało się już tylko na paszę w związku z porostem i niską liczbą opadania.

W skali kraju, udział zbóż jakości konsumpcyjnej w łącznych zbiorach był wyraźnie niższy niż 2 lata temu. O ile na północy i zachodzie kraju rolnikom udało się zebrać około 70 proc. pszenicy jakości konsumpcyjnej, o tyle na południowym-wschodzie i wschodzie kraju te proporcje są wręcz odwrotne, gdzie około 60-70 proc. pszenicy może być jakości paszowej. Zebranemu ziarnu brakuje przede wszystkim gęstości (pozwala ona na ocenienie przydatności ziarna do procesu przemiału).

Według Izby, handel ziarnem był trudny. Gros rolników zdecydowało o zmagazynowaniu ziarna licząc na dalsze zwyżki cen, pomimo rekordowo wysokich cen zbóż oferowanych przez eksporterów jak i przetwórców na tym etapie sezonu.

Czytaj również: Ceny skupu zbóż notowały spadki na początku lipca

Eska/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023