O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-07-2022

Autor: Jacek Podgórski

Ukraińcy chcą pracować. Firmy muszą pamiętać o nowych przepisach

ukraińcy

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Ukraińcy jeszcze silnej niż dotychczas zasilają polski rynek pracy. Firmy muszą spełnić teraz spełnić pewne wymogi.  

Przedsiębiorcy muszą określić minimalne warunki pracy uchodźców i podać dane o przyjęciu innych pracowników – informuje "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że od piątku 15 lipca zmienia się wzór powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, który po 24 lutego przybył do Polski w związku z rosyjską inwazją na terytorium tego państwa.

Kiedy Ukraińcy mogą zostać legalnie zatrudnieni?

W myśl nowego brzmienia art. 22 specustawy o pomocy jaką otrzymać mają Ukraińcy, taka praca będzie uznawana za legalną w Polsce, jeśli będzie się odbywała na warunkach nie gorszych niż zgłoszone przez przedsiębiorców w powiadomieniach, jakie muszą wysłać na portal praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od rozpoczęcia takiego zatrudnienia.

Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca określi w powiadomieniu wynagrodzenie uciekiniera z Ukrainy na poziomie 4 tys. zł za pełny wymiar czasu pracy, nie może mu teraz zapłacić mniej ani wyznaczyć mniej godzin pracy.

Oprócz tego przedsiębiorcy będą musieli podać dane statystyczne o liczbie pozostałych pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 r. oraz na dzień złożenia powiadomienia.

ukraińcy

Pracodawcy mieli więcej swobody

"Przed zmianą przepisów, gdy nie trzeba było podawać minimalnych warunków zatrudnienia obywateli Ukrainy, pracodawcy mieli więcej swobody w modyfikowaniu, nawet tymczasowym, czasu ich pracy i wysokości wynagrodzenia" – mówi prawnik w PCS Littler Marcin Snarski. Według niego po zmianach zostanie mniej przestrzeni do elastycznego dostosowywania się do zapotrzebowania przedsiębiorców.

Mec. Snarski zwrócił uwagę, że "obniżenie wymiaru czasu pracy czy wynagrodzenia, nawet przejściowe, związane np. z chwilowym brakiem zamówień czy okresem między kolejnymi zleceniami, będzie wymagało złożenia nowego powiadomienia o warunkach zatrudnienia cudzoziemca". Dzięki temu Ukraińcy mają zyskać stabilność. 

"Jeśli przedsiębiorca nie złoży po zmianach nowego powiadomienia, takie zatrudnienie poniżej określonych wcześniej minimów może zostać uznane za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca, za które przedsiębiorcy grozi nawet 30 tys. zł kary" – czytamy w "Rzeczpospolitej". 

Czytaj także: Ukraińcy mają osiedlać się na wsi i w małych miastach, bo "tam często łatwiej o pracę"

PAP/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2023