O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Separacja gnojowicy jedną z metod przetwarzania nawozu

Separacja gnojowicy

Jedną z popularniejszych technik przetwarzania nawozów naturalnych jest separacja gnojowicy, która polega na rozdzieleniu frakcji płynnej i stałej.

Przetwarzanie nawozów naturalnych jest bardzo ważną metodą rozwiązywania problemów zanieczyszczenia środowiska w wyniku produkcji rolnej. W miejscach, gdzie prowadzi się intensywną hodowlę zwierzęcą, powstające odpady w postaci odchodów można przetworzyć i zagospodarować jako gnojówkę, obornik lub gnojowicę.

Na czym polega separacja gnojowicy

Separacja gnojowicy to proces rozdzielenie fazy stałej gnojowicy i tak zwanej wody procesowej. Separacja odbywa się w dekanterze stacjonarnym lub przenośnym i następuje w efekcie wirowania lub prasowania w specjalnych urządzeniach ślimakowych. System przenośny jest uznawany za tańszy, bardziej uniwersalny i energooszczędny.

Pozyskana poprzez proces separacji, faza stała jest bezwonna i można ją łatwo i bezpiecznie przechowywać. Gnojowicę w tym stanie można granulować i wykorzystywać jako nawóz ogrodniczy. Z kolei woda procesowa może być używana do nawadniania upraw, gdyż ma mniejszą agresywność nawozową oraz toksyczność względem środowiska. Warto dodać, że dzięki separacji, zarówno faza stała jak i woda procesowa są pozbawione nieprzyjemnych zapachów.

separacja gnojowicy

Zalety nawozów naturalnych

Najważniejszą zaletą nawozów naturalnych jest ich korzystny wpływ na żyzność uprawianej gleby i warunki rozwoju roślin. Przede wszystkim nawozy naturalne są tanie. Oprócz składników NPK zawierają wszystkie korzystne dla roślin, a potem dla konsumentów mikro i makroelementy. A dodatkowo wnoszą materię organiczną do gleby.

Nie jest też tajemnicą, że w wielu miejscach gleba jest uboga w mikro i makroelementy. W łatwy sposób ten stan można ,,naprawić'' obornikiem, gnojowicą lub gnojówką. Gnojowica bydlęca ma wartość pH ponad 7, a świńska ponad 8 pH. W miejscach, gdzie prowadzi się intensywną hodowlę zwierzęcą, powstające odpady w postaci odchodów można przetworzyć i zagospodarować. Dzienna produkcja kału i moczu od 1 sztuki dużej (o masie 500 kg) wynosi 40-50 kg a roczna 14,6-18,2 ton. Po odliczeniu wody, użytej do mycia urządzeń, roczną produkcję gnojowicy szacuje się na 20 m3 lub ton, a gnojówki na 7 m3.

Czytaj też: POLPIG: Gnojowica powinna być bardziej dostępna w obrocie

cdr.gov.pl/fot.yt,BauerGroupPolska

swiatrolnika.info 2023