O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Nawozy nieosiągalne dla rolników. Jest drogo, a może być jeszcze gorzej..

nawozy

Nawozy stają się nieosiągalne dla rolników przez gigantyczne ceny. Niektórzy mówią wprost, że nie stać ich na kupno nawozów.

Sytuacja na rynku nawozów jest bardzo trudna. We wtorek rolnicy dowiedzieli się, że produkcja nawozów azotowych w Polsce będzie wstrzymana lub ograniczona. Niektórzy mówią wprost, że nie są w stanie zakupić nawozów mimo dopłat. Na próźno szukać jednak jakiejkolwiek stabilizacji w tym obszarze w najbliższym czasie.

Nawozy są zbyt drogie dla rolników 

Rolnicy zapowiadają, że przez wysokie ceny nie będą stosować nawozów na jesienne uprawy. Nie pomagają nawet dopłaty (500 zł do hektara). Obecny kryzys powoduje również, że wysokim cenom towarzyszy brak nawozów w skupach. Rolnik z Podlasia, Krzysztof Boguszewski wskazuje, że nawozy są dla niego teraz nieosiągalne. Mimo, że będzie siał 250 hektarów zbóż ozimych, nie zastosuje ani kilograma ze względu na cenę nawozów oraz ich dostępność.  

Nic nie wskazuje na to, że sytuacja się poprawi. Nawozy nadal będą w takich cenach. Ostatnio premier Morawiecki  zwrócił się do resortu rolnictwa i Ministerstwa Aktywów Państwowych o wypracowanie odpowiedniego mechanizmu podażowo-popytowego i cenowego. Mechanizm ma zostać przyjęty na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Wiceminister rolnictwa, Krzysztof Ciecióra, przekonuje, że przestój w produkcji nawozów jest chwilowy, a nawozy są dostępne zarówno w magazynach, jak i w terenie, czyli u różnego rodzaju dystrybutorów. 

nawozy rolnicy

Ograniczenia w produkcji

We wtorek dowiedzieliśmy się, że produkcja nawozów azotowych w Polsce będzie wstrzymana lub ograniczona. Anwil, który należy do PKN Orlen, poinformował, o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych, a Azoty Puławy i Zakłady Azotowe Kędzierzyn podały, że ograniczają produkcję amoniaku do ok. 10 proc. możliwości produkcyjnych. Za taki obrót sprawy odpowiedzialna jest sytuacja na rynku gazy ziemnego. W ciągu ostatniego tygodnia jego ceny wzrosły o 41% z 200 euro za MWh do prawie 283 euro za MWh.

Przeczytaj także: Produkcja nawozów wstrzymana także w Niemczech. SKW Piesteritz stoi

radiomaryja.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023