Prawo

Nowe zasady gospodarki odpadami

 Początek roku wprowadził zmiany. Koszty dla tych, którzy nie segregują odpadów wzrosły czterokrotnie.

Stało się tak za sprawą nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wprowadzonej 1 stycznia 2019 roku.

W chwili obecnej podpisanie umowy o segregacji odpadów już nie wystarczy.  Firmy odbierające owe nieczystości zmuszone będą zgłaszać do gminy brak podziału odpadów na kategorie, a ta może nałożyć na nas za to dodatkowe koszty, uznając wszystko jako nieczystości zmieszane. Oczywiście obowiązku segregacji nie ma, liczyć należy się jednak z dodatkowymi kosztami w przypadku rezygnacji z powyższego.

Nowe przepisy wymusiły na gminach wprowadzenie segregacji odpadów na 5 frakcji - papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne i odpady ulegające biodegradacji. Powoli odchodzi  wiec do lamusa powszechnie stosowany trójpodział segregacyjny.

 

W wielu miejscach pojawiają się dodatkowe kolory pojemników.
Pojemnik niebieski – papier,
Pojemnik zielony – szkło,
Pojemnik żółty- metale i tworzywa sztuczne,
Pojemnik brązowy – odpady biodegradowalne,
Pojemnik szary – odpady zielone.


Wszystkie pozostałe nieczystości, niesegregowane, jak dotychczas pozostają w pojemnikach czarnych.

Nie ulega również zmianie podział odpadów w gospodarstwach rolnych. Rolnicy muszą wykazać się szczególną troską o tak zwane odpady uciążliwe. Zaliczamy do nich opakowania po nawozach, niezużyte środki ochrony roślin, pozostałości po olejach i smarach do maszyn rolniczych. Wszystkie te rzeczy łączy jedna cecha. Ich pozostałości nie wolno wyrzucać jako odpady komunalne ani oddawać do punktu skupu. Nie wolno także utylizować tych odpadów poprzez spalanie, nie należy ich wykorzystywać jako materiał wtórny.

Daria Plewa

Redaktor Naczelny serwisu SwiatRolnik.info

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

graf. RW


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.