Prawo

Gminy nie powołały komisji szacujących szkody. Rolnicy mówią: Jesteśmy wściekli, bo nie dostaniemy pieniędzy!

Niektóre z gmin nie powołały komisji szacujących szkody po powodzi i suszy. Spowodowało to wściekłość rolników i ministra Jana Ardanowskiego.

Wczoraj Ardanowski zapowiedział, że lista wójtów gmin, którzy nie powołali komisji szacunkowych może zostać upubliczniona. Nie wiadomo na razie czy to "straszak" czy takie narzędzie realnie zostanie użyte, wiadomo natomiast, że niepowoływanie komisji szacujących szkody spowodowane powodzią lub suszą to spory problem dla rolników.

Bez protokołów oszacowania szkód rolnicy nie są bowiem w stanie otrzymać odszkodowania za zniszczone uprawy. Tymczasem wielu wójtów związanych z opcją polityczną przeciwną wobec Prawa i Sprawiedliwości wstrzymuje tego typu działania, a część z nich robi to po prostu z opieszałości i lenistwa.

– Wójt wydelegował do komisji osobę, która nie ma zielonego pojęcia o rolnictwie. Już lepiej, jakbyśmy zrobili to sami między sobą. To dopiero jego pierwsza kadencja, może po prostu nie rozumie co się dzieje. Nie wykluczamy protestów pod siedzibą urzędu gminy

– powiedział portalowi Świat Rolnika gospodarz z południowej Polski.

– U nas w ogóle nie oddelegowano zespołu z gminy, który miałby szacować szkody. Mimo, że to już miesiąc, od kiedy zarządził to minister. Jesteśmy wściekli, bo nie dostaniemy pieniędzy

– dodaje jego kolega po fachu z sąsiedniej gminy.

Warto przypomnieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył 697 milionów złotych na pomoc rolnikom dotkniętym suszą lub powodzią. Uprawy dotknięte suszą to 2 miliony hektarów, a problemy dotyczą aż 83 procent gmin w Polsce.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./marufish/CC-BY 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.