Polityka rolna

Konflikt w środowisku rolniczym. Każdy walczy o swoje pięć minut

Strajk jeszcze się nie rozpoczął, a walki o miano zasłużonych, owszem.

Jeżeli spełnią się zapowiedzi AGROunii o „oblężeniu Warszawy” i dużej frekwencji protestujących, można będzie mówić o sukcesie. Może nawet o zjednoczeniu niezadowolonych rolników. Zanim jednak pierwsi manifestanci pojawili się ze swymi sztandarami w Warszawie, już uwidoczniły się konflikty interesów między związkami i środowiskami rolniczymi.
Im bardziej protest przybiera na sile, tym bardziej zwiększa się liczba pretendendujących do miana organizatorów.


Pierwsze informacje o strajku pojawiły się w trakcie audycji Radia Zet, której gościem był Michał Kołodziejczak zwany coraz częściej „nowym Lepperem”. W trakcie „manewrów” 28 stycznia - jak nazwali wystąpienia protestacyjne rolnicy - AGROunia oficjalnie ogłosiła mobilizację i potwierdziła zapowiedź kulminacji strajku na 6 lutego.


Z kolei w ostatni poniedziałek przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski, zapowiedział:


„Szanowni Państwo, 6 lutego tj. w środę będziemy jednym z organizatorów protestu…”

 

Co na oświadczenie Izdebskiego AGROunia?


„Kombinuje by stworzyć sobie podmiotowość oraz wrażenie, że reprezentuje środowiska rolnicze i przynieść na tacy rolników ministrowi przy okrągłym stole. Now Way”

 

- odpowiedział Izdebskiemu na Twitterze Michał Kołodziejczak.


Reakcja AGROunii miała swój ciąg dalszy. Pełnomocnik Fundacji AGROunia wystosował do przewodniczącego OPZZ RIiOR wezwanie do opublikowania sprostowania wypowiedzi o organizowaniu protestu. Poinformował, że prezes AGROunii oczekuje wycofania się z deklaracji współorganizowania strajków przez Sławomira Izdebskiego i zaznaczenia, ze jedynym organizatorem protestów jest Fundacja AGROunia.

- informuje SwiatRolnika Michał Kolodziejczak


Kto jeszcze weźmie udział w grze o tron organizatora największego od lat rolniczego „oblężenia Warszawy” zanim to na dobre się rozpoczęło?


Daria Plewa
Redaktor Naczelny serwisu SwiatRolnik.info
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


graf RW

 


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.