
Polityka rolna

Resort Środowiska w walce z zaniczyszczeniami
Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, Prezes Zarządu PKP, przedstawiciele lokalnego samorządu, Wód Polskich, PIG i GIOŚ spotkali się z mieszkańcami Ostrowi Mazowieckiej. Spotkanie dotyczyło problemu zanieczyszczenia spowodowanego przez byłą nasycalnię podkładów kolejowych w tym mieście.
Zanieczyszczony teren należący wciąż do PKP należy zakwalifikować jako historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi i wód podziemnych, które jest konsekwencją szkodliwej działalności nasycalni. W nieczynnym przedsiębiorstwie używano kreozot - środek impregnujący, zapobiegający gniciu drewnianych podkładów kolejowych. Wykazuje on działanie toksyczne i rakotwórcze.
– Teren należy bezzwłocznie poddać remediacji. Cieszę się, że Polskie Koleje Państwowe zauważyły problem i rozpoczęły działania na rzecz poprawy sytuacji na miejscu. Jako resort jesteśmy gotowi, aby wesprzeć zarówno PKP, jak i miasto Ostrów Mazowiecka w działaniu
– mówił wiceminister Mazurek.
Stworzyliśmy dwa zespoły robocze, które na bieżąco monitorują sytuację w Ostrowi Mazowieckiej i szukają najlepszych oraz najnowocześniejszych zastosowań, aby zapobiec skażeniu ujęcia wody pitnej. W tej chwili mogę zapewnić mieszkańców, że ich zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
– dodał wiceminister środowiska.
W tej chwili w kilku punktach miasta odbywają się precyzyjne badania hydrologiczne prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB. Mają one pomóc przy ustaleniu, w którym miejscu należy umieścić chociażby studnie barierowe wychwytujące zanieczyszczenia.
– Chciałbym podziękować w imieniu mieszkańców Panu wiceministrowi Sławomirowi Mazurkowi za obecność i merytoryczne wsparcie mieszkańców. Widać, że jest wola rozwiązania sytuacji. Dziękuję również ministrowi Henrykowi Kowalczykowi za podjęcie tego tematu na Radzie Ministrów– podziękował burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer.
źródło: mos.gov.pl
fot. mos.gov.pl