Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

Potężny cios w polskie rolnictwo! „Ekolodzy” chcą zakazać hodowania zwierząt w klatkach!

CIWF oraz inne organizacje prozwierzęce rozpoczęły inicjatywę mającą na celu zebranie podpisów pod projektem legislacyjnym wprowadzającym zakaz hodowania zwierząt w systemie klatkowym w całej Unii Europejskiej.

– Potencjalne wejście w życie planowanych regulacji mogłoby doprowadzić do drastycznego obniżenia wskaźników produkcji mięsa, a co za tym idzie wzrostu cen i spadku dostępności produktów mięsnych. Konieczną konsekwencją wprowadzenia zakazu stosowania klatek w chowie i hodowli zwierząt byłoby także osłabienie sektora upraw roślin przeznaczonych na pasze. Tak znacząca ingerencja wiązałaby się z destabilizacją całego sektora rolnego w Unii Europejskiej w tym w Polsce

– tłumaczy Jacek Podgórski w specjalnym oświadczeniu Instytutu Gospodarki Rolnej.

– To są pewne kroki, metoda odkrajania kawałek do kawałku. To jest właśnie to, o czym mówimy: że dzisiaj wprowadzamy zakaz hodowli zwierząt futerkowych, za moment przyjdzie zakaz trzymania zwierząt w klatkach, a jeszcze za moment przyjdzie zakaz hodowli w ogóle. Przecież dokładnie o to tutaj chodzi – o postawienie zwierząt nad człowiekiem. W momencie, kiedy zakażemy hodowli klatkowej, jaka hodowla nam pozostanie? Ja nie bardzo sobie wyobrażam zaspokojenia potrzeb żywnościowych ludzkości bez hodowli przemysłowej. Oczywiście, ta hodowla przemysłowa musi być zgodna z pewnymi warunkami hodowli tych zwierząt, z ochroną środowiska itd. – to jest oczywiste. Natomiast nie możemy zrezygnować z hodowli klatkowej, bo na dobrą sprawę za chwilę zagrody będą przeszkadzały

– tłumaczy prezes IGR Szczepan Wójcik w rozmowie z Radiem Maryja.

Instytut Gospodarki Rolnej jest zdania, że ta i podobne inicjatywy legislacyjne mają za zadanie zaimplementować rozwiązania dążące do zaniechania spożycia i produkcji mięsa przez Europejczyków, co zważywszy na samą tylko motywację stanowi działanie wysoce szkodliwe i zbędne w myśl obowiązujących przepisów i wolności obywateli.

– Ww. Inicjatywa w opinii Instytutu Gospodarki Rolnej stanowić może realne zagrożenie dla wskaźników produkcji i eksportu artykułów rolnych w całej Unii Europejskiej. Stosowanie klatek w chowie i hodowli zwierząt pozwala na prowadzenie zbilansowanej gospodarki rolnej we wszystkich krajach wspólnoty. Taka forma prowadzenia gospodarstw pozwala na utrzymanie w szczególności hodowli przemysłowych, które stanowią filar bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej i świata. Tego typu gospodarstwa są także podstawowym dostarczycielem produktów przeznaczonych na eksport na rynek unijny, pozaunijny oraz rynki światowe (w tym chiński)

– czytamy dalej w oświadczeniu IGR.

źródło: instytutrolny.pl/radiomaryja.pl

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Fundacja Viva!, Otwarte Klatki, Mondo Cane i inni będą dziś zdzierać gardła przed Sejmem RP, próbując pr...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

W związku z burzą, która w nocy z 23 na 24 września przeszła w okolicach Siedlec, zniszczonych zostało wi...

Marszałek Terlecki opowiedział się za zakazem, mimo tego, że wcześniej z ust kilku prominentnych politykó...

Młody rolnik z województwa łódzkiego uczcił pamięć Powstańców Warszawskich i wyciął na p...

Może ktoś zarzucać, że Kowalski zapłaci, a rolnicy dostaną rekompensaty. Skarb Państwa będzie chciał to odzy...

140 tysięcy zwierząt znajdowało się w zakażonej ASFem największej rumuńskiej, a w drugiej Europie hodowli świ...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

Podejmujemy działania, które sprawią, że ta dramatycznie niska cena wynosząca 10, 12, 15 groszy za kilogra...

Powierzchnia upraw, które ucierpiały w Polsce z powodu suszy to 2583 tysiące hektarów (to stan na 16 ...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.