Polityka rolna

Ardanowski zapowiedział rekordowe zaliczki dopłat bezpośrednich

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wypłacanie od połowy października zaliczek dopłat bezpośrednich na rekordowym poziomie.

– W połowie października uruchomimy wypłaty zaliczek na poczet należnych rolnikom dopłat bezpośrednich. Będą to wypłaty w ilości niewystępującej do tej pory – 70 procent z I filara i 85 procent z II filara Wspólnej Polityki Rolnej. Chcemy w ten sposób zachować płynność gospodarstw rolnych

– mówił w programie "Gość Wiadomości" Ardanowski.

– To jest kilkanaście miliardów złotych, które wyłoży rząd, żeby utrzymać płynność finansową rolników. Unia Europejska refunduje to dopiero po jakimś czasie

– dodał minister.

Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich w takiej wysokości jest jednym ze sposobów walki ze skutkami suszy i powodzi w całej Polsce. 

Ekonomiści wskazują, że ten ruch nie rozwiąże problemu strat po suszy, ale bez cienia wątpliwości pomoże i ułatwi życie rolnikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki zwiększeniu płynności finansowej może obyć się bez większej ilości bankructw.

Ardanowski przypomniał również, że w przypadku bardzo wysokich strat spowodowanych suszą i opadami deszczu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowelizację budżetu.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./minrol.gov.pl/forsal.pl/Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.