Polityka rolna

Polska wieprzowina wróci do Japonii? Ardanowski spotkał się z ambasadorem

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z Ambasadorem Japonii. Ważnym punktem rozmów była dyskusja na temat polskiej wieprzowiny.

Podczas spotkania Minister J.K. Ardanowski zwrócił się z prośbą do strony japońskiej o jak najszybsze uznanie zasady regionalizacji terytorium Polski w zakresie afrykańskiego pomoru świń oraz przywrócenie możliwości eksportu mięsa wieprzowego.

Szef resortu środowiska uznał tę kwestię za jedną z najważniejszych z zakresu bilateralnej współpracy w sektorze rolno-spożywczym. Podkreślił, że eksport wieprzowiny z terenów wolnych od choroby (czyli przeważającej części terytorium Polski) odbywa się z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych i jest w pełni bezpieczny dla potencjalnych konsumentów.

– Proszę bardzo, nie chcecie (kupować wieprzowiny – przyp. red.) z tych stref, gdzie występują przypadki choroby, rozumiemy, chociaż nie ma podstawy do obaw. Ale z pozostałej części Polski proszę kupować

– mówił w "Gościu Wiadomości" Minister Ardanowski.

Ambasador Tsukasa Kawada zadeklarował gotowość do przekazania polskich postulatów w tej kwestii do japońskiego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa.

Pozostałą część rozmów poświęcono możliwościom współpracy w sektorze nauki i wysokich technologii.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./minrol.gov.pl/Fot. Min Rol

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.