Polityka rolna

Niemiecki drób wróci na rynek chiński. Co z polskim? Dominiak: "Jestem pełen optymizmu"

Chiny uzgodniły warunki otwarcia swojego rynku dla drobiu z Niemiec. Taką informację podaje oficjalnie niemieckie ministerstwo rolnictwa.

Porozumienie między Niemcami i Chińczykami wydaje się być realizacją strategii rządu chińskiego, który dąży do dywersyfikacji dostaw mięsa drobiowego. Do tej pory przeważająca część drobiu trafiająca do Chin z zagranicy pochodziła z Brazylii.

Jak przypomina Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz Jednak niedawno Chiny wprowadziły cła antydumpingowe na brazylijskie dostawy. Z powodu niestandardowych działań amerykańskiej administracji - zwanymi przez media "wojną celną" - nie doszło także do długooczekiwanego wpuszczenia do Chin producentów z USA.

Jak ocenia KIP-DiP otwieranie rynku chińskiego na kolejne kraje to prawdopodobnie także efekt poprawy sytuacji związanej z grypa ptaków, co powoduje mniejsze obawy chińskich decydentów o to, że drób z zagranicy mógłby zaszkodzić krajowym producentom.

Warto przypomnieć, że 3 lipca br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i minister generalnej administracji celnej Chin Ni Yeufeng podpisali protokuł bilateralny, dotyczący mięsa drobiowego przywożonego do Chin z Polski. W zasadzie już tylko formalności dzielą polskich producentów od ponownego wejścia na rynek chiński.

– Jestem pełen optymizmu. Wczorajsze podpisanie protokołu jest przełomowym krokiem naprzód, jeśli chodzi o otwarcie rynku Chin

 – skomentował to wydarzenie dla Portalu Spożywczego Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa-Izby Gospodarczej. Dominiak dodaje, że w branży panuje przekonanie, że polski drób (w tym bardzo cenione w Azji lotki i łapki) niedługo zagości na chińskich stołach.

Warto przypomnieć, że chociaż już w 2017 roku Polskę uznano za kraj wolny od ptasiej grypy i zniesiono blokadę eksportu polskiego drobiu nad Jangcy, to realne otwarcie rynków wymagało kolejnych miesięcy starań.

M.O./kipdip.org.pl/Fot. j054lm0n/CC-BY-NC-ND 2.0/flickr.com

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.