Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

Jan Krzysztof Ardanowski - sylwetka nowego ministra

Nowym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostanie Jan Ardanowski, który zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Jurgiela. Co wiemy o nowym szefie resortu rolnictwa?

Ardanowski zapisał w swoim życiorysie mocną opozycyjną kartę. Od listopada 1980 roku Jan Krzysztof Ardanowski był członkiem powstałego we wrześniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Instytucie Rolniczym ATR w Bydgoszczy. W 1981 roku został kolporterem niezależnego pisma "Wolne Związki" oraz antykomunistycznych znaczków, a od kwietnia redaktorem naczelnym i kolporterem pisma "Indeks" na ATR. Po kryzysie bydgoskim w marcu 1981 roku uczestniczył w strajku NZS. W tym samym roku został współzałożycielem niezależnej biblioteki NZS na ATR. Od kwietnia do listopada 1981 roku wiceprzewodniczący Zarządu Uczelnianego NZS, w listopadzie 1981 – przewodniczący.

Na przełomie października i listopada 1981 uczestniczył w komisji ds. negocjacji z władzami ATR ws. organizacji studenckich i ich majątku. Od listopada do grudnia 1981 brał udział w strajku na ATR i przewodniczył KS. Od 25 maja 1981 roku rozpracowywany przez Wydz. III KW MO w Bydgoszczy w ramach SOS krypt. Heroina. W nocy z 15 na 16 grudnia 1981 roku został zatrzymany w Niedźwiedziu k. Lipna i poddany nadzorowi MO w miejscu zamieszkania. Przesłuchiwany w związku ze strajkiem studentów.

Kiedy w 1995 roku reaktywowano w Polsce samorząd rolniczy, Jan Krzysztof Ardanowski został w kolejnych kadencjach wybierany na funkcję Prezesa Toruńskiej Izby Rolniczej, a następnie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. W latach 2003-2007 kierował samorządem rolniczym jako Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych w Warszawie. Zainicjował i aktywnie uczestniczył w stworzeniu systemu promocji polskiej żywności na świecie. Reprezentował resort rolnictwa i rozwoju wsi w wielu radach i komitetach, także w Komitecie Europejskim Rady Ministrów.

W III Rzeczypospolitej dość długo nie angażował się zbyt mocno w krajową politykę. Od 2001 roku związany z Prawem i Sprawiedliwością. W latach 2005-2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie nadzorował przygotowanie założeń Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W 2008 roku został doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa. W parlamencie zasiada od 2011 roku.

W 2001 odznaczony medalem Zasłużony dla Rolnictwa, w 2004 Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 roku Orderem Zasługi dla Rolnictwa Francuskiego.

Prywatnie jest również związany z rolnictwem. Od 1985 roku jest właścicielem rodzinnego gospodarstwa rolnego, które prowadzi do dziś. W tym samym roku uzyskał też tytuł magistra inżyniera rolnictwa. Jako rolnik, działał w przekształceniach polskiej spółdzielczości, organizując rolników do wspólnej działalności gospodarczej. Współorganizował także Duszpasterstwo Rolników w Diecezjach Toruńskiej i Włocławskiej.

prezydent.pl/encysol.pl/marma/Fot. Facebook Jan Krzysztof Ardanowski Poseł na Sejm RP

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

GUS zbadał opinie rolników na temat sytuacji ogólnej ich gospodarstw i opłacalności produkcji rolnic...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.