Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

dożynki
17 wrzesień 2017

Na dożynkach w Spale Prezydent RP do rolników: Powinniśmy wam być wdzięczni po wsze czasy

– To, co robi rolnik, to także obrona Rzeczypospolitej ‒ nie tylko wtedy, gdy trzeba chwycić za broń – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda w czasie dożynek w Spale.

Dożynki Prezydenckie w Spale 2017 rozpoczęły się już w sobotę, choć jeszcze bez udziału Pary Prezydenckiej. Odbył się wtedy konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce otrzymał wieniec z województwa lubuskiego, gminy Niegosławice, miejscowości Nowa Jabłona.

Na scenie występowały zespoły ludowe z różnych regionów Polski, a w Miasteczku Regionów można było spróbować przysmaków ze wszystkich województw. W centrum Spały stanęło wesołe miasteczko oraz  stragany z rękodziełem ludowym, zabawkami i potrawami regionalnymi. 

Starostami tegorocznych dożynek byli: Agnieszka Węglewska z woj. łódzkiego oraz Dawid Jezierski z woj. małopolskiego.

W niedzielę, 17 września została odprawiona Msza święta w Kaplicy Polowej AK w Spale  z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą..

Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przeszedł z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu.

– Ale to, co robi rolnik, to także obrona Rzeczypospolitej ‒ nie tylko wtedy, gdy trzeba chwycić za broń. To obrona na co dzień, bo chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego polskiemu społeczeństwu, a więc rodakom. Ale dzisiaj to także już zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w wielu innych krajach na świecie, gdzie eksportujemy polską żywność, gdzie cieszy się ona wielkim uznaniem. Jestem za to polskim rolnikom ogromnie wdzięczny

.– powiedział Prezydent RP.

— Dzisiaj mamy dzień deszczowy, ale myślę, że wszyscy się ze mną zgodzą, że na dożynkach nie martwimy się takimi okolicznościami. Wręcz przeciwnie – cieszymy się, że w tym dniu, który jest tradycyjnie dla rolników wolny od pracy, w niedzielę, pada deszcz, tak niezwykle potrzebny w pracy na roli, w tym, aby to, co rolnik zasieje, mogło wzrastać, w tym, aby można było zebrać z pola plon, dzięki któremu później możemy wypiec chleb, o którym przed chwilą mówiłem, że jest owocem trudu i pracy rolnika

– dodał Prezydent.

Prezydent, chwaląc rząd za cenne inicjatywy - szczególnie za ustawę o sprzedaży bezpośredniej, zaapelował jednak o stworzenie funduszu klęskowego. Zaproponował także wprowadzenie przepisów chroniących część dochodu rolników przed egzekucją komorniczą.

Dożynki prezydenckie w Spale mają już 90 lat. Pierwsze ogólnopolskie święto plonów odbyło się bowiem tutaj 28 sierpnia 1927 roku. 

Prezydent Ignacy Mościcki zarządził ogólnopolskie dożynki właśnie w Spale, ponieważ była ona jego ulubionym miejscem odpoczynku i pracy, niezbyt oddalonym od Warszawy.

W tamtym czasie przybyłe z wieńcami delegacje zasiadały razem z prezydentem przy wspólnym stole przed spalskim pałacykiem. 
Prezydenta Mościcki  na wspólny obiad zapraszał zresztą wszystkich gości, którzy zajadali przy stołach ustawionych w lesie bigos serwowany przez polowe wojskowe kuchnie, a popijali go piwem.

Może ta gościnność sprawiła, że na dożynki w 1928 roku przybyły całe tłumy: 40 tysięcy osób z Polski i z zagranicy!  To na te dożynki zbudowano w Spale stadion z dużą, drewnianą widownią. Między 1934 a 2000 rokiem zaprzestano organizowania dożynek prezydenckich, reaktywował jego dopiero Prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

prezydent.pl/MD/fot. swiatrolnika.info

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...