Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

dożynki
17 wrzesień 2017

Na dożynkach w Spale Prezydent RP do rolników: Powinniśmy wam być wdzięczni po wsze czasy

– To, co robi rolnik, to także obrona Rzeczypospolitej ‒ nie tylko wtedy, gdy trzeba chwycić za broń – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda w czasie dożynek w Spale.

Dożynki Prezydenckie w Spale 2017 rozpoczęły się już w sobotę, choć jeszcze bez udziału Pary Prezydenckiej. Odbył się wtedy konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce otrzymał wieniec z województwa lubuskiego, gminy Niegosławice, miejscowości Nowa Jabłona.

Na scenie występowały zespoły ludowe z różnych regionów Polski, a w Miasteczku Regionów można było spróbować przysmaków ze wszystkich województw. W centrum Spały stanęło wesołe miasteczko oraz  stragany z rękodziełem ludowym, zabawkami i potrawami regionalnymi. 

Starostami tegorocznych dożynek byli: Agnieszka Węglewska z woj. łódzkiego oraz Dawid Jezierski z woj. małopolskiego.

W niedzielę, 17 września została odprawiona Msza święta w Kaplicy Polowej AK w Spale  z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą..

Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przeszedł z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu.

– Ale to, co robi rolnik, to także obrona Rzeczypospolitej ‒ nie tylko wtedy, gdy trzeba chwycić za broń. To obrona na co dzień, bo chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego polskiemu społeczeństwu, a więc rodakom. Ale dzisiaj to także już zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w wielu innych krajach na świecie, gdzie eksportujemy polską żywność, gdzie cieszy się ona wielkim uznaniem. Jestem za to polskim rolnikom ogromnie wdzięczny

.– powiedział Prezydent RP.

— Dzisiaj mamy dzień deszczowy, ale myślę, że wszyscy się ze mną zgodzą, że na dożynkach nie martwimy się takimi okolicznościami. Wręcz przeciwnie – cieszymy się, że w tym dniu, który jest tradycyjnie dla rolników wolny od pracy, w niedzielę, pada deszcz, tak niezwykle potrzebny w pracy na roli, w tym, aby to, co rolnik zasieje, mogło wzrastać, w tym, aby można było zebrać z pola plon, dzięki któremu później możemy wypiec chleb, o którym przed chwilą mówiłem, że jest owocem trudu i pracy rolnika

– dodał Prezydent.

Prezydent, chwaląc rząd za cenne inicjatywy - szczególnie za ustawę o sprzedaży bezpośredniej, zaapelował jednak o stworzenie funduszu klęskowego. Zaproponował także wprowadzenie przepisów chroniących część dochodu rolników przed egzekucją komorniczą.

Dożynki prezydenckie w Spale mają już 90 lat. Pierwsze ogólnopolskie święto plonów odbyło się bowiem tutaj 28 sierpnia 1927 roku. 

Prezydent Ignacy Mościcki zarządził ogólnopolskie dożynki właśnie w Spale, ponieważ była ona jego ulubionym miejscem odpoczynku i pracy, niezbyt oddalonym od Warszawy.

W tamtym czasie przybyłe z wieńcami delegacje zasiadały razem z prezydentem przy wspólnym stole przed spalskim pałacykiem. 
Prezydenta Mościcki  na wspólny obiad zapraszał zresztą wszystkich gości, którzy zajadali przy stołach ustawionych w lesie bigos serwowany przez polowe wojskowe kuchnie, a popijali go piwem.

Może ta gościnność sprawiła, że na dożynki w 1928 roku przybyły całe tłumy: 40 tysięcy osób z Polski i z zagranicy!  To na te dożynki zbudowano w Spale stadion z dużą, drewnianą widownią. Między 1934 a 2000 rokiem zaprzestano organizowania dożynek prezydenckich, reaktywował jego dopiero Prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

prezydent.pl/MD/fot. swiatrolnika.info

Hodowla i uprawy

“Pozwólcie pracować”- o tylko tyle i aż tyle proszą ludzie związani z branżą futerkową

...

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Jeżeli jakikolwiek poseł PiS podniesie rękę za tym idiotycznym pomysłem, żeby w Polsce zakazać hodowli zwierz...

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Od dłu...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

Według badania IPSOS przeprowadzonego na 1000 osób z całej Polski 73 proc. popiera hodowlę zwierząt futerk...

Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczą...

Nornice są jak nieproszeni goście, jednak czują się między naszymi grządkami jak u siebie w domu. Czy można me...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

O hodowli zwierząt futerkowych ostatnio jest bardzo głośno. Być może dlatego, że Polska jest w niej druga w Eur...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...