Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

minister-jurgiel

Jurgiel: W dzisiejszym świecie pełnym chaosu i niebezpieczeństw, polska wieś jest ostoją normalności i ładu

Macie prawo oczekiwać od rządzących wsparcia – zapewnił minister Krzysztof Jurgiel w czasie Jasnogórskich Dożynek.

 

W pierwszą niedzielę września na Jasną Górę dotarła Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników. Święto Dziękczynienia za Plony odbywało się w tym roku pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”.

 

O mszy świętej, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski pisaliśmy TU

 

Tradycyjnie, uroczystościom towarzyszyły: XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie. Krajową Wystawę Rolniczą otworzył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Na błoniach zebrały się delegacje rolników ze wszystkich stron Polski. Do zgromadzonych zwrócił się minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

− Nasza piękna polska tradycja przywiodła nas dziś przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Tak jak liczne pokolenia naszych przodków przynosimy pachnący chleb i dzielimy się chlebem eucharystycznym

– powiedział

Zapewnił także:

− Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza wieś to wiele kontrastów. Obok rolników, którzy unowocześniają swoje gospodarstwa i znakomicie radzą sobie na zagranicznych rynkach, na obszarach wiejskich żyje wiele osób, którym państwo musi pomagać i pomaga. Macie prawo oczekiwać od rządzących wsparcia. Nasz rząd tak właśnie rozumie wypełnianie swoich obowiązków.

Minister Jurgiel wymienił działania rządu, które mają na celu wzmocnienie pozycji rolnika i poprawienie opłacalności produkcji.

Dziękując rolnikom za ich tegoroczny trud włożony w zebranie plonów, szef resortu rolnictwa podziękował również za kultywowanie tradycji i za pamięć o własnych korzeniach zwracając uwagę, że taka postawa jest opoką każdego narodu, który bez tego ginie.

 

Całość wystąpienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela

 

Ekscelencje, Księża Biskupi!

Czcigodni Ojcowie Paulini!

Przewielebni księża, duszpasterze rolników!

Drodzy Rolnicy! Szanowni Państwo!    

 

Nasza piękna polska tradycja przywiodła nas dziś przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Tak jak liczne pokolenia naszych przodków przynosimy pachnący chleb i dzielimy się chlebem eucharystycznym. Przybywamy tu, do duchowej stolicy Polski na spotkanie naszych braci i sióstr, z którymi tworzymy wielką wspólnotę narodową. Wspólnie uświadamiamy sobie na nowo, że jako chrześcijanie powinniśmy być dla innych dobrzy jak chleb.

Chleb symbolizuje jedność. Znana pieśń religijna przypomina, że chleb jednoczy ziarno. A tam, gdzie ludzie dzielą się nim przy stole, ustają spory i kłótnie. Dziś jest ten dzień, gdy mimo różnic, cały nasz naród dziękuje Bogu za owoce ziemi i prosi o błogosławieństwo na kolejny rok.

Przynosimy tegoroczne plony, a razem z nimi nasze uczynki. Stajemy przed ołtarzem, aby zdać sprawę z tego jak gospodarowaliśmy - czy właściwie wykorzystaliśmy czas, jaki pożytek przyniosła nasza praca.

Sytuacja rolnictwa i obszarów wiejskich bardzo się zmienia. Dla Rządu – podkreślam – całego Rządu p. premier Beaty Szydło, rozwój polskiej wsi to cel strategiczny. Rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki.

Mamy najwięcej młodych rolników w całej Unii Europejskiej. Dzieci i wnuki rolników wybierają ten zawód z pełnym przekonaniem. Wybierają, bo wiedzą, że można w gospodarstwie zarobić na godne utrzymanie rodziny. Dostrzegają postępującą poprawę warunków życia na wsi.

W ciągu ostatnich dwóch lat poprawiła się opłacalność produkcji. Przyspieszyliśmy wypłaty w postaci zaliczek dopłat bezpośrednich za 2016 rok, uruchomiliśmy wsparcia rynków rolnych ze środków unijnych i krajowych. Przyjęliśmy ustawę o oznakowaniu naszej żywności symbolem „Produkt polski”.

Mamy prawie trzydzieści nowych rynków dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych, dzięki czemu sprzedaż naszych produktów wyniesie w tym roku rekordowe 25 miliardów euro.  A to nie koniec, pracujemy nad uzgodnieniami warunków wejścia na nowe rynki. Stajemy po stronie rolnika w nierównej walce z dużymi sieciami handlowymi. Stawiamy tamę nieuczciwemu dyktowaniu cen za artykuły rolno-spożywcze oraz wymuszaniu rozmaitych opłat, jakich do niedawna żądały supermarkety. Ustawowa obrona praw dostawców zaczyna przynosić efekty.

Od kilku miesięcy obowiązuje ustawa o sprzedaży detalicznej rolników. Wzorem innych państw Unii Europejskiej sprzedaż żywności, wytworzonej we własnym gospodarstwie daje szansę na poprawę dochodów.    

Dążymy do wyrównania szans polskich gospodarstw w konkurencji z rolnikami z państw starej Unii.

                                                

Szanowni Państwo,

Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza wieś to wiele kontrastów. Obok rolników, którzy unowocześniają swoje gospodarstwa i znakomicie radzą sobie na zagranicznych rynkach, na obszarach wiejskich żyje wiele osób, którym państwo musi pomagać i pomaga. Macie prawo oczekiwać od rządzących wsparcia. Nasz rząd tak właśnie rozumie wypełnianie swoich obowiązków.

Przed rokiem, z tego miejsca powiedziałem, że chcemy przyłączyć wieś do Polski. I to się dzieje. Budujemy drogi, kontynuujemy inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne, stawiamy na internet szerokopasmowy, powstają nowe ośrodki kultury, biblioteki.

Na wieś wracają zlikwidowane wcześniej urzędy pocztowe, komisariaty policji, połączenia komunikacyjne. Utrzymujemy istnienie małych szkół i przedszkoli.

W marcu tego roku podnieśliśmy najniższe świadczenia emerytalno-rentowe do kwoty 1000 zł, co dotyczy 340 tysięcy osób z rodzin rolniczych.

Usprawniliśmy funkcjonowanie administracji rolnej, bo to warunek konieczny, aby bez zbędnej mitręgi biurokratycznej rolnik został kompetentnie, przychylnie obsłużony. Dobre zmiany naszego rządu widać też w sferze wiedzy, oświaty rolniczej oraz doradztwa rolniczego.

Czcigodni Kapłani, Szanowni Rolnicy,

Dożynki to dziękczynienie za plony, ale także podziękowanie za pracę, wiarę i przywiązanie do wartości, jakimi żyje polska wieś. Cyprian Norwid wyraził to wiele lat temu:

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba – tęskno mi Panie.

 „Do tych, co mają „tak za tak” – „nie za nie”,  Bez światło-cienia...   Tęskno mi, Panie...”

W dzisiejszym świecie pełnym chaosu i niebezpieczeństw, polska wieś jest ostoją normalności i ładu. Europa, która odchodzi od prostych prawd, potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek tego co zwykłe i prawdziwe:

- potrzebuje pracowitości i rzetelności

- potrzebuje szacunku do rodziny

- potrzebuje życia w zgodzie z naturą

- potrzebuje kultywowania tradycji

- potrzebuje odwagi w obronie swojej tożsamości.

Brońmy tych wartości i nie dajmy ich sobie odebrać w imię źle pojętej nowoczesności. Kultywowanie tradycji i pamięć o własnych korzeniach to nie zacofanie, to opoka każdego narodu. Bez tego on ginie. Nam Polakom nie trzeba tłumaczyć co znaczy wolność i bezpieczeństwo. Jesteśmy w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wspominamy bohaterskich chłopów, którzy mimo prześladowań nie wyparli się polskości, ale przechowywali ją jak najcenniejszy skarb. Zmieniają się czasy, ale patriotyzm i honor rodzin rolniczych pozostaną niezmienne.

Szanowni Uczestnicy Dożynek Jasnogórskich

Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed Wami, polskimi rolnikami. Dziękuję za dobre plony -  rezultaty mądrego gospodarowania. 
Święty Jan Paweł II powiedział do rolników: „Kochajcie ziemię, kochajcie pracę na wsi, choć ciężka, pozwala w szczególny sposób być blisko Boga”. Życzę aby Boża pomoc i błogosławieństwo stale Wam towarzyszyły.              

Niech mi wolno będzie zwrócić się także do kapłanów, na czele z ks. Biskupem Edwardem Białogłowskim, Krajowym Duszpasterzem Rolników. Dziękuję diecezjalnym duszpasterzom, a także wszystkim księżom z wiejskich parafii za nieustanne umacnianie wiernych w przywiązaniu do Kościoła i Ojczyzny.

Niech Bóg błogosławi Rzeczpospolitą, obdarzając swoją łaskawością rolników, ich rodziny i wszystkich rodaków.

Szczęść Boże! 

 

minrol.gov.pl/MD

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.