Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

KOWR
01 wrzesień 2017

Wielki debiut: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

1 września rozpoczyna działalność Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Co to jest? Czy rolnicy rzeczywiście będą mogli liczyć na lepszą jakość obsługi?

– Od września będzie zamiast dwóch agencji, jedna agencja – tak w skrócie dla swiatrolnika.info wyjaśnia zmianę Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

O które dwie agencje chodzi? KOWR połączy część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), które przestają istnieć.

Wprowadzenie zmian ma na celu zmniejszenie liczby instytucji, ograniczenie kosztów ich funkcjonowania oraz poprawę jakości obsługi beneficjentów i kontrahentów. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma wyodrębnione jednostki organizacyjne: Centralę oraz Oddziały Terenowe w każdym województwie z tym, że w województwie zachodnio-pomorskim będą funkcjonowały dwa Oddziały Terenowe. Skupienie zadań płatniczych w pozostającej nadal Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która posiada Oddziały Regionalne w każdym województwie, a w powiatach swoje biura, ułatwi rolnikom sięganie po pomoc finansową.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa poseł Jarosław Sachajko z Kikiz’15 twierdzi, że sytuacja rolników niewiele się poprawi.

Wchodząca w życie z dniem 1 września konsolidacja dwóch agencji rolniczych, jakimi są Agencja Rynku Rolnego oraz Agencja Nieruchomości Rolnych i utworzenie jednej instytucji - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nie dotyka sedna problemu, czyli poprawy współpracy między agencją a korzystającymi z jej usług, czyli rolnikami, mieszkańcami wsi, grupami producentów rolnych, przedsiębiorcami i lokalnymi samorządami. Beneficjenci dalej będą zastanawiać się, która agencja jest właściwa, aby załatwić ich sprawę.

Połączenie ARR i ANR ma zmniejszyć koszty ich funkcjonowania i w rezultacie przynieść oszczędności dla budżetu państwa. Jarosław Sachajko uważa, że należałoby  połączyć nie dwa, a trzy podmioty (czyli jeszcze ARiMR) w jeden.

Przy obecnym stanie zadłużenia państwa to właśnie oszczędności z połączenia wszystkich trzech agencji, a nie wyłącznie dwóch, powinny być jedną z głównych korzyści, oczywiście poza usprawnieniem kontaktu z rolnikami. Liczę na to, iż plusem połączenia agencji, niestety tylko dwóch, będzie likwidacja dyrektorskich i kierowniczych etatów. Z danych udzielonych mi przez ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na wystosowaną przeze mnie interpelację (nr 4535) wynika, iż na etatach kierowniczych w ANR i ARR zatrudnionych jest 246 osób, a w pominiętej w projekcie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stanowisk kierowniczych jest 1574. Pomimo, że ARiMR nie został poddany konsolidacji to mam nadzieję, że Ministerstwo zrozumie, że główny problem dla rolników to nadmierna biurokracja, że należy postawić na wykwalifikowanych, kompetentnych pracowników, a nie na ich ilość, czyli mnożenie kolejnych etatów dla krewnych i znajomych.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa od 1 września br. zatrudnionych będzie 1998 pracowników, w tym 444 w Centrali KOWR. W oddziałach terenowych KOWR i ich jednostkach organizacyjnych pracować będzie 1554 pracowników.

Na czele Ośrodka stanął Dyrektor Generalny KOWR, którym został dzisiaj Witold Strobel.

–  Priorytetem dla mnie i moich pracowników będzie właściwe podejście do rolników, beneficjentów. Każdy interesant, który przyjdzie do siedziby czy oddziału KOWR zostanie obsłużony w sposób kompetentny, uzyska każdą możliwą pomoc i fachowe wsparcie

− podkreślił Witold Strobel.

Czas pokaże, czy rolnicy poczują rzeczywiste wsparcie ze strony KORW.

Minister Jurgiel w rozmowie ze swiatrolnika.info zwrócił też uwagę na inne bardzo ważne zadanie, przed którym staje KOWR:

– W związku z tym, że Unia Europejska po jakimś czasie wycofa się z finansowania Wspólnej Polityki Rolnej, musimy mieć krajowe instrumenty wsparcia na wzór, czy Stanów zjednoczonych, czy innych państw i to będzie rola Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, żeby te instrumenty przygotować.

O zadaniach KORW czytaj więcej TU

 

MD/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

W czasach, gdy zysk z upraw jest niewielki, rolnicy zastanawiają się nad tym, czy uprawa bezorkowa nie byłaby dobr...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

Zbiory rzepaku w większości województw dobiegły końca. Czy można na nim zarobić?

W wyniku intensywnych działań i wniosków ministra Krzysztofa Jurgiela Komisja Europejska przygotowała proje...