Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

16 maj 2017

Jeszcze nie zginęła – Polacy zjednoczeni w walce o wieś

Jeszcze Polska nie zginęła i nie zginie dopóki to, co buduje nasz kraj znajdować się będzie pod czujnym okiem osób, którym na dobru tego kraju rzeczywiście zależy. Kościół, wieś, rolnictwo, ekologia czy leśnictwo – te i inne zagadnienia towarzyszyły zgromadzonym w Arenie Toruń podczas konferencji naukowej poświęconej polskiej wsi.

 

W ostatnim czasie wiele mówi się w Polsce o ekologii. Bez trudu da się zauważyć pewien trend, który pozwala na notoryczne nadużywanie haseł przywodzących na myśl szczytną ideę dbałości o środowisko naturalne w celu podejmowania nieczystej walki politycznej. Ale od początku…

Toruńska inicjatywa, czyli konferencja „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś” zorganizowana została przez Ministerstwo Środowiska, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej i zarysowała schemat zrównoważonego rozwoju polskiej wsi w oparciu o harmonię w układzie natura-ekonomia-społeczeństwo. Wzięli w niej udział minister środowiska prof. Jan Szyszko, o. Tadeusz Rydzyk i przeszło 8 tys. znamienitych gości. To wystarczyło, aby wzbudzić zainteresowanie KOD-u. Tam, gdzie ktoś o Polskę walczy, pojawia się właśnie KOD, który wojuje w imię wielu rzekomo szczytnych idei, podnosząc larum argumentowane srogim „nie, bo nie”. I tak w kółko.

„Działamy tak, żeby można było wykorzystywać żywe zasoby przyrodnicze do rozwoju gospodarczego, szczególnie na terenach wiejskich” – mówił prof. Jan Szyszko. „To jest podłe, wstrętne i nie zgadzam się z tym” – skandowała z kolei jedna z działaczek KOD-u. Kiedy o.dr Tadeusz Rydzyk przypominał słowa św. Łucji, która zapowiadała, że „Naród polski przejdzie drogę odrodzenia”, działacze Komitetu Obrony Demokracji krzyczeli „Szyszko na usługach Szatana”. Porównanie poziomu przekazu nie wymaga głębokiej analizy.

Z jakiego powodu grupy skupione wokół tak zwanej opozycji totalnej obrały sobie za tak szczególny cel właśnie ministerstwo środowiska i inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka? Może to przejaw wrogości wobec wiary katolickiej? Może ekonomiczna i środowiskowa krótkowzroczność? Tego nie wiem. Wiem tylko, że negowanie konieczności ochrony Puszczy Białowieskiej, niezgoda na zapewnienie okolicom Torunia superekologicznej energii geotermalnej czy krytykowanie walki z ekoterroryzmem to coś, co owe grupy naraża wyłącznie na śmieszność.

Najlepsi tragikomicy nie powstydziliby się również metod stosowanych przez pseudoekologów (vide: wysypywanie trocin przed sejmem jako sprzeciw wobec wycinki drzew). Sprawa jest jednak poważna, bo rzuca się cieniem na rodzimą tradycję wypracowaną w oparciu o tysiącletni dorobek kultury chrześcijańskiej, kultury, która na pierwszym miejscu, zgodnie z tym, co zapisano w Księdze Genesis, stawia człowieka – nie zwierzęta, nie drzewa, a człowieka właśnie.

Tak czy owak toruńska konferencja okazała się sukcesem, który dał nadzieję milionom Polaków, rozumiejących, że wieś jest dla naszego kraju miejscem szczególnym – matecznikiem tradycji, kultury, ale i dobrobytu. Jeszcze Polska nie zginęła, a polska wieś w szczególności. Niezależnie od tego, co zrobi KOD i im podobni „rycerze w miękkich pantoflach”.

 

Jacek Podgórski/ fot. swiatrolnika.info

Hodowla i uprawy

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...

Dzień Polskiej Borówki to początek zbiorów, które mimo trudnej pogody zapowiadają się dobrze...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Deszczu w tym roku jest pod dostatkiem. A jednak zdarzają się plantacje, gdzie kukurydza żółknie. Powodem ...