Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

Dynamika polskiego eksportu – wzrośnie czy zmaleje?

Od kilku lat Polska odnotowuje dodatni bilans handlowy jeśli chodzi o produkty rolno- spożywcze, czyli następuje przewaga eksportu nad importem. Od ubiegłego roku jednak Polska boryka się ze znacznymi problemami, utrudniającymi eksport, takimi jak afrykański pomór świń (ASF), ptasia grypa, czy rosyjskie embargo utrzymujące się już kilka lat. Jakie są perspektywy handlu polskimi produktami rolno – spożywczymi? Na ten temat na antenie Jedynki Polskiego Radia rozmawiał Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Wydaje mi się, że wielkość eksportu się nie zmniejszy. Natomiast obawiam się, że dynamika pozostanie na podobnym poziomie do tego, z którym mamy do czynienia teraz – zaznacza Jacek Podgórski. Gdy weźmiemy pod uwagę lata 2014-2015, mieliśmy 9- procentowy wzrost eksportu polskich produktów rolno- spożywczych. Osiągnęliśmy poziom niemalże 24 mld euro eksportu, to bardzo dużo – mówi. Natomiast druga połowa roku 2016 to było już bardzo silne wyhamowanie. Przypomnę, że był to czas, kiedy zaczęliśmy na poważnie borykać się z problemami ASF, doszła do tego ptasia grypa, mamy także cały czas rozwijającą się i w zasadzie bez perspektyw na dobre dla nas rozwiązanie, kwestię rosyjskiego embarga – dodaje Podgórski.

 

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej zauważa konieczność pozyskania nowych i utrzymania dotychczasowych rynków zbytu spoza Unii Europejskiej, zauważając w nich ogromny potencjał dla polskich producentów.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło ostatnio założenia na rok 2017. Tutaj wytypowało 14 priorytetowych, jeżeli chodzi o eksport, rynków. To są rynki spoza Unii Europejskiej. Obecnie 82 proc. polskiego eksportu produktów rolno- spożywczych trafia na rynki Unii Europejskiej, ale Polska eksportuje także do krajów spoza Unii: (…) Stany Zjednoczone, Kanada, Wietnam, Chiny, Indie – to są wielkie rynkiwymienia dyrektor IGR. (…) W Berlinie minister Zarudzki rozmawiał z przedstawicielem Egiptu, (…) to pozwala nam budować cały czas dodatnie saldo eksportu – tłumaczy.

 

Podgórski dostrzega również konieczność łączenia się rolników w spółdzielnie, dzięki którym mogliby działać na rzecz wspólnego interesu. Zrzeszanie się rolników ułatwiłoby m.in. negocjowanie korzystnych cen oraz zwiększenie eksportu do daleko położonych państw, co czyniłoby go opłacalnym.

 

Za warty uwagi w kwestii eksportu Jacek Podgórski uważa przemysł futrzarski. Mimo kontrowersji jakie w wyniku licznych manipulacji ostatnio narosły wokół ten branży, nie można pomijać wkładu, jaki branża futerkowa przynosi polskiej gospodarce.

 

 

Polska jest jednym z czołowych eksporterów, producentów skór na świecie. Ta branża, która nie jest dotowana z budżetu, zapewnia nam wpływy na poziomie 1,3 mld wartości dodanej do budżetu państwa rocznie. To jest wartość samego eksportu – zaznacza. Eksportujemy niemalże 100 proc. tego produktu na rynki zagraniczne i to nie byle jakie rynki, bo są to Chiny, Kanada, Stany Zjednoczone, ale także multum mniejszych państw – dodaje.

 

Audycja „Agro-Faktów” Jedynki Polskiego Radia dostępna TUTAJ.

 

polskieradio.pl/EZ/Fot.PR24/PJ/polskieradio.pl

 

Hodowla i uprawy

Nawet jeżeli posiadasz tylko kilka kur dla własnych potrzeb, będziesz pod kontrolą lekarza weterynarii. Wszystko ...

“Pozwólcie pracować”- o tylko tyle i aż tyle proszą ludzie związani z branżą futerkową

...

W województwie zachodniopomorskim rolnicy domagają się od myśliwych odst...

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

Potwierdzono wystąpienie nowych ognisk ptasiej grypy. Zaatakował on ptaki już w trzech polskich województwach. Mi...

Jeżeli jakikolwiek poseł PiS podniesie rękę za tym idiotycznym pomysłem, żeby w Polsce zakazać hodowli zwierz...

Jesienią na profilach facebookowych i kontach twitterowych roi się od postów dotyczących zwierząt fu...

Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczą...

Nornice są jak nieproszeni goście, jednak czują się między naszymi grządkami jak u siebie w domu. Czy można me...

31 grudnia mija termin na dokonanie spisu bydła, owiec, kóz i świń przebywających w siedzibie stada, który nast...

Przy okazji rozgorzałej na nowo dyskusji na temat hodowli zwierząt futerkowych, opinia publiczna karmiona jest zak...

Nowy pomysł resortu rolnictwa polega na konieczności prowadzenia ewidencji wejść do zabudowań hodowlanych. Na ra...