Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

15 luty 2017

Dynamika polskiego eksportu – wzrośnie czy zmaleje?

Od kilku lat Polska odnotowuje dodatni bilans handlowy jeśli chodzi o produkty rolno- spożywcze, czyli następuje przewaga eksportu nad importem. Od ubiegłego roku jednak Polska boryka się ze znacznymi problemami, utrudniającymi eksport, takimi jak afrykański pomór świń (ASF), ptasia grypa, czy rosyjskie embargo utrzymujące się już kilka lat. Jakie są perspektywy handlu polskimi produktami rolno – spożywczymi? Na ten temat na antenie Jedynki Polskiego Radia rozmawiał Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Wydaje mi się, że wielkość eksportu się nie zmniejszy. Natomiast obawiam się, że dynamika pozostanie na podobnym poziomie do tego, z którym mamy do czynienia teraz – zaznacza Jacek Podgórski. Gdy weźmiemy pod uwagę lata 2014-2015, mieliśmy 9- procentowy wzrost eksportu polskich produktów rolno- spożywczych. Osiągnęliśmy poziom niemalże 24 mld euro eksportu, to bardzo dużo – mówi. Natomiast druga połowa roku 2016 to było już bardzo silne wyhamowanie. Przypomnę, że był to czas, kiedy zaczęliśmy na poważnie borykać się z problemami ASF, doszła do tego ptasia grypa, mamy także cały czas rozwijającą się i w zasadzie bez perspektyw na dobre dla nas rozwiązanie, kwestię rosyjskiego embarga – dodaje Podgórski.

 

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej zauważa konieczność pozyskania nowych i utrzymania dotychczasowych rynków zbytu spoza Unii Europejskiej, zauważając w nich ogromny potencjał dla polskich producentów.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło ostatnio założenia na rok 2017. Tutaj wytypowało 14 priorytetowych, jeżeli chodzi o eksport, rynków. To są rynki spoza Unii Europejskiej. Obecnie 82 proc. polskiego eksportu produktów rolno- spożywczych trafia na rynki Unii Europejskiej, ale Polska eksportuje także do krajów spoza Unii: (…) Stany Zjednoczone, Kanada, Wietnam, Chiny, Indie – to są wielkie rynkiwymienia dyrektor IGR. (…) W Berlinie minister Zarudzki rozmawiał z przedstawicielem Egiptu, (…) to pozwala nam budować cały czas dodatnie saldo eksportu – tłumaczy.

 

Podgórski dostrzega również konieczność łączenia się rolników w spółdzielnie, dzięki którym mogliby działać na rzecz wspólnego interesu. Zrzeszanie się rolników ułatwiłoby m.in. negocjowanie korzystnych cen oraz zwiększenie eksportu do daleko położonych państw, co czyniłoby go opłacalnym.

 

Za warty uwagi w kwestii eksportu Jacek Podgórski uważa przemysł futrzarski. Mimo kontrowersji jakie w wyniku licznych manipulacji ostatnio narosły wokół ten branży, nie można pomijać wkładu, jaki branża futerkowa przynosi polskiej gospodarce.

 

 

Polska jest jednym z czołowych eksporterów, producentów skór na świecie. Ta branża, która nie jest dotowana z budżetu, zapewnia nam wpływy na poziomie 1,3 mld wartości dodanej do budżetu państwa rocznie. To jest wartość samego eksportu – zaznacza. Eksportujemy niemalże 100 proc. tego produktu na rynki zagraniczne i to nie byle jakie rynki, bo są to Chiny, Kanada, Stany Zjednoczone, ale także multum mniejszych państw – dodaje.

 

Audycja „Agro-Faktów” Jedynki Polskiego Radia dostępna TUTAJ.

 

polskieradio.pl/EZ/Fot.PR24/PJ/polskieradio.pl

 

Hodowla i uprawy

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Dzień Polskiej Borówki to początek zbiorów, które mimo trudnej pogody zapowiadają się dobrze...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

W czasach, gdy zysk z upraw jest niewielki, rolnicy zastanawiają się nad tym, czy uprawa bezorkowa nie byłaby dobr...

Deszczu w tym roku jest pod dostatkiem. A jednak zdarzają się plantacje, gdzie kukurydza żółknie. Powodem ...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...