Logo Świat Rolnika


Polityka rolna

09 luty 2017

Państwo jest jednością

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej miała miejsce konferencja gospodarcza zatytułowana „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”. Jej współorganizatorem był nowo powstały Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, który funkcjonuje przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

W tracie konferencji wystąpił wicepremier Mateusz Morawiecki, Minister Rozwoju i Finansów. Na początku zaznaczył

 

- Polska jest ewenementem w skali światowej, ponieważ w polską politykę rozwoju gospodarczego bardzo mocno wbudowała się działalność Kościoła.

 

Wymienił wkład Kościoła w rozwój gospodarczy Polski, mówiąc o cystersach, pijarach, redemptorystach, księdzu Stanisławie Staszicu, księdzu Piotrze Wawrzyniaku. Odnosząc się do tematu swojego wykładu „Polityka rozwoju- koniec z podziałem na Polskę A i Polskę B” stwierdził

 

Ale rzeczywiście jest tak, że patrząc od strony gospodarczej, jeżeli ta gospodarka oddycha tylko jednym płucem, jeżeli się rozwija bardzo nierównomiernie, to jest jak z pacjentem, który oddycha jednym płucem- najlepiej się wtedy nie dzieje. Jest dla nas rzeczą absolutnie kluczową, żebyśmy doprowadzili do bardziej zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Na to kładziemy nacisk zarówno w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, jak również dajemy temu wyraz tym, czym państwo może dać wyraz najbardziej konkretnie, a mianowicie właśnie w przeznaczeniu części naszego budżetu, alokacji większej części naszego budżetu, niż nasi poprzednicy przez poprzednie 25, 26 lat, do tych powiatów, tych gmin, które najmocniej potrzebują rozwoju gospodarczego.

 

Wymienił konkretne przedsięwzięcia, które są z tym związane: Via Carpathia, Via Baltica oraz podkreślił, wymieniając przykłady z innych krajów Europy:

 

- Tam, gdzie państwo w długofalowej swojej strategii uwzględnia również postulaty mniejszych ośrodków, które nie koncentruje rozwoju tylko w dużych ośrodkach,  to prowadzi z biegiem czasu do rozwoju tych również wielkich firm, a one wzrastają z tych małych.

 

Mateusz Morawiecki zauważył problemy

 

- Kolejnym takim dużym mankamentem, który nie jest prosto nam zaadresować, bo on wiąże się z samą architekturą budżetowania, jest sposób finansowania samorządów, związany z podatkiem od zysków firm. Bo on płacony jest według miejsca zarejestrowania firmy (…). Jeżeli większość firm rejestruje się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu to ponad proporcjonalną korzyść z tego tytułu odnoszą te miasta. Przecież sprzedaż tych firm, chociażby PKO BP, Orlen, czy większości firm zagranicznych właśnie prowadzona jest na terenie wszystkich województw, wielu gmin, wielu powiatów, a beneficjentem tego, są te wielkie ośrodki. W całej architekturze budżetowej zaszyta jest niesprawiedliwa preferencja dla wielkich ośrodków. Odwrócić to nie jest łatwo.

 

Minister mówił też o tym, że przekazano obywatelom z budżetu 40 miliardów złotych w tym roku, zaś w przyszłym będzie przekazanych 50

 

- 500+ jest częścią tych 50 miliardów, to 23,5 miliarda w tym roku, w większości przeznaczane jest dla obszarów wiejskich i małych miasteczek, bo tam więcej jest dzieci drugich, trzecich, pierwszych też. W związku z tym statystycznie ponad proporcjonalną pomoc dostają te ośrodki. Również inne nasze wydatki z budżetu, których wcześniej nie było. Pan minister Jurgielt przeznaczył ponad miliard złotych więcej na ubezpieczenia dla rolników.

 

Uprzedził

 

- My stawiamy na rewolucję, solidarnościową rewolucję, która ma w zamyśle stworzyć rozwój dużo bardziej zrównoważony, rozwój, który ma dać perspektywę z jednej strony tym mniejszym ośrodkom i firmom, które się tam znajdują, a drugiej strony ludziom, którzy tam są, mieszkają i często nie mają pracy, albo ta praca jest niepewna. Żeby to zrobić, chcemy skorzystać z tej siły wolnego rynku (…). Musimy zrobić wszystko, co możliwe, żeby wesprzeć naszych przedsiębiorców, żeby oni chcieli pracować w tych również małych ośrodkach, również w obszarach wiejskich.

 

Wśród koniecznych do natychmiastowego wprowadzenia programów wymienił program tanich mieszkań. Mówił też o tym, że po tych wielu latach gospodarka polska, jest typem gospodarki zależnej własnościowo.

 

- Co roku wypływa od nas z kraju 90 miliardów złotych, czyli dwukrotność deficytu budżetowego państwa.

 

Mówił o tym, że już funkcjonuje nowy sposób na ściąganie inwestycji zagranicznych bez wyprzedawania majątku, bez jego prywatyzowania. Zakończył

 

- Państwo jest jednością, ten nasz biały orzeł nie pofrunie wysoko, jak nie będzie miał dwóch skrzydeł. Musi być oparty o nowoczesne ośrodki wielkomiejskie, ale wspierany przez równie nowoczesne mniejsze ośrodki i ta jednolitość rozwoju, solidarność rozwoju jest absolutnie kluczowa.

 

radiomaryja.pl/MD

Hodowla i uprawy

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Dzień Polskiej Borówki to początek zbiorów, które mimo trudnej pogody zapowiadają się dobrze...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

W czasach, gdy zysk z upraw jest niewielki, rolnicy zastanawiają się nad tym, czy uprawa bezorkowa nie byłaby dobr...

Deszczu w tym roku jest pod dostatkiem. A jednak zdarzają się plantacje, gdzie kukurydza żółknie. Powodem ...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...