Logo Świat Rolnika

Polityka rolna

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom 14,255 mld zł, czyli 97,58 proc. szacowanej puli środków na płatności bezpośrednie za 2016.

Z wykonania budżetu na rolnictwo zaplanowanego na ubiegły rok są zadowoleni: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Najwyższa Izba Kontroli, a także posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pomimo podnoszonego przez środowiska wegan i wegetarian argumentu o rzekomej dyskryminacji lansowanych przez nich nawyków żywieniowych, sędziowie Trybunału Sprawiedliwości pozostali wierni tradycyjnym definicjom mleka i masła.

Produkcja na dużej powierzchni gospodarstwa jest bardziej opłacalna, ale czy w związku z tym nie wiążą się z nią żadne trudności? Małe gospodarstwa ekologiczne zapewnią najlepszej jakości produkty, ale nie będzie ich dużo - czy takie gospodarowanie zatem się opłaca? W związku z tym ile trzeba mieć hektarów, żeby prowadzenie gospodarstwa rolniczego w Polsce się opłacało? Na pytania obserwatora finansowego.pl odpowiadał Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Unia Europejska oraz Chiny porozumiały się w sprawie opublikowania listy geograficznych oznaczeń, które będą podlegały prawnej ochronie. Obie strony wskazały po sto oznaczeń. Ma to być częścią szerszego układu handlowego między Wspólnotą a Państwem Środka, którego ostateczną formę możemy poznać jeszcze w tym roku.