O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

WIR: Rynek cukru został nadwyrężony przez sieci handlowe

Rynek cukru

Zdaniem Andrzeja Przepióry z Wielkopolskiej Izby Rolniczej rynek cukru jest nadwyrężony przez walkę o klienta przez wielkie sieci handlowe.

Andrzej Przepióra przypomniał konferencję naukową, jaka miała miejsce w Wielkiej Brytanii 20 lat temu. Konkluzja spotkania pokazała destrukcyjny wpływ strategii niskich cen stosowanych przez większości sieci, a szczególnie dyskonty. Obecny stan polskiego rynku detalicznego cukru dobrze obrazuje ten problem. Cena, po której można było kupić cukier miesiąc temu, czyli około 3,30 zł/kg,  nie pokrywa dziś kosztów produkcji cukru na wszystkich etapach produkcji.

Co dalej z cukrem?

Pod koniec ubiegłego roku Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała o spadku opłacalności produkcji buraków cukrowych i ziemniaków skrobiowych w gospodarstwie. Teraz, mimo podwyżek cen przez cukrownie, sytuacja jest jeszcze gorsza. W podobnej sytuacji jest sama cukrownia. Przetwarzanie buraków cukrowych na cukier jest procesem bardzo energochłonnym. Kampania buraczana zacznie się na jesień, z jeszcze większymi podwyżkami cen gazu i prądu. Paliwo potrzebne do wydobycia buraków i dostarczenia ich  do cukrowni jest drogie, dlatego rynek cukru dalej będzie znajdować się w kryzysie.

To nie tylko przykład cukru i jego niskich cen. W reklamach telewizyjnych można zobaczyć dyskonty konkurujące o niskie ceny. Jeśli schab lub szynka w dyskoncie kosztują na przykład 12 zł/kg to jest to cena, która nie pokrywa żadnych kosztów produkcji, czy to rolnika, czy to ubojni.

„Przemysł spożywczy ma jeszcze do dyspozycji technologię. Mięso można nastrzyknąć i zapakować próżniowo. Efekty takiego procesu są widoczne na talerzu. Jeszcze gorzej jest w przypadku przetworów mięsnych. Wypełniacze oraz substancje wiążące wodę pozwalają czynić cuda i osiągać wymagane przez sieci detaliczne niskie ceny. W przypadku rolnika takich cudownych środków nie ma, no może poza antybiotykami, w przypadku których Polska jest w czołówce ich zużycia” – stwierdził Przepióra.

Rynek cukru

Rynek cukru w kryzysie

Według różnych badań marketingowych cena pozostaje najważniejszym kryterium dla większości konsumentów przy wyborze produktu. Kryterium to nabiera jeszcze większego znaczenia w okresie inflacji i rosnących  cen żywności. Niestety nie ma dobrych wiadomości dla konsumentów. W ostatnich latach żywność jest w Polsce  zbyt tania. Cena musiała zostać ustalona. Produkcja rolna i przetwórstwo wymagają dużych ilości energii na każdym etapie produkcji. Nowa Wspólna Polityka Rolna,  dla której priorytetem rolnym jest ochrona klimatu i środowiska, tylko pogłębia proces wzrostu kosztów produkcji. Jako rolnik musisz zadbać o to, aby zmiany te były odpowiednio finansowane z kieszeni podatników i konsumentów. Pod tym względem budżet wspólnej polityki rolnej na lata 2023-27 niestety rozczarowuje. Ten problem był zgłaszany wielokrotnie. Wzywamy również, aby więcej rolników uczestniczyło w krajowych programach odbudowy i inwestowało w modernizację.

Potrzebne są szeroko zakrojone kampanie informacyjne na temat metod produkcji żywności i kosztów  w zrównoważonych, bezemisyjnych systemach. Właściwe oznakowanie produktów pochodzących od zwierząt hodowanych w bardziej humanitarnych lub niskoemisyjnych warunkach jest niezbędne, aby wiedzieć, ile konsumenci zapłacą za wyższe ceny. W celu sprawiedliwego podziału dochodów z żywności. Wymaga porozumienia i współpracy między sieciami detalicznymi, rolnikami i przetwórcami. Ta sama sieć detaliczna w Wielkiej Brytanii, która konkurowała o cenę 20 lat temu, teraz konkuruje o promowanie zrównoważonego rolnictwa. Ten proces odbywa się również w Polsce. Rynek cukru to dopiero początek.

Czytaj również: Ardanowski: Polskiego cukru na pewno nie zabraknie w sklepach

WIR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023