O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Czy jesteśmy przygotowani na nadchodzący kryzys gospodarczy?

kryzys gospodarczy

Czy Polska i polscy rolnicy są przygotowani na nadchodzący kryzys gospodarczy? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście programu "Polska na Serio".

W dyskusji na żywo udział wzięli Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Janusz Piechociński, prezes Izby Polska - Azja, Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, poseł PSL Stefan Krajewski oraz publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Kryzys gospodarczy w Polsce

Nad Europą wisi widmo recesji. Eksperci wskazują, że kryzys gospodarczy nie ominie również Polski. Rosnące ceny już teraz drenują portfele Polaków, a wiele wskazuje na to, że może być tylko gorzej. Przyczyny kryzysu są różne, ale obecnie najważniejszą kwestią jest to, jak mu zaradzić. Pytanie tylko, czy rząd ma taki plan.

,,Jeżeli wyjdziemy z kryzysu suchą stopą, to nie będzie oznaczało, że zawdzięczamy to rządowi. Polacy są narodem przedsiębiorczym i mają umiejętności dostosowania się do sytuacji” – wskazuje publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Zdaniem publicysty, rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma realnego pomysłu na gospodarkę i przeciwdziałanie recesji. Zdaniem Ziemkiewicza, idealnym przykładem jest tutaj potencjalny kryzys energetyczny, który również może zagrozić Polsce.

,,PiS nie miał i nie ma pomysłu na gospodarkę, więc kopiuje poprzednie pomysły. Efekt jest taki, że kraj, który leży na węglu, teraz rozpaczliwie zamawia węgiel z Australii albo Kolumbii” – dodał Ziemkiewicz.

Krzysztof Bosak z Konfederacji wskazywał na nadmierne wydatki państwa, które tylko nakręcają spiralę inflacyjną. Zaznaczył, że jego ugrupowanie od początku ostrzega przed tym problemem.

,,Jeżeli politycy forsują wydatki znacząco przekraczające dochody państwa, to znaczy, że została uruchomiona przysłowiowa "drukarka” – wskazał Krzysztof Bosak.

Jego zdaniem, to walka z kryzysem powinna być priorytetem dla rządu, a nie kolejne obietnice lub inwestycje, które można przełożyć w czasie.

,,To nie jest odpowiedni czas, by kierować publiczne pieniądze na cokolwiek innego, niż wyzwania wynikające z obecnego kryzysu” – dodał polityk Konfederacji.

Z kolei Szczepan Wójcik z Instytutu Gospodarki Rolnej wskazał na problemy, z jakimi muszą zmierzyć się polscy przedsiębiorcy. Największym z nich jest zmienność polskiego prawa i konieczność dostosowywania się do coraz nowszych i bardziej skomplikowanych przepisów.

,,Z punktu widzenia przedsiębiorcy mam wrażenie, że wcale nie dzieje się dobrze. Jesteśmy bombardowani informacjami, że zarabiamy coraz więcej i ludzie się bogacą. Ja nie widzę tego bogactwa” – dodał Wójcik.

Kryzys gospodarczy w polskim rolnictwie

Kryzys gospodarczy nie ominie również polskiego rolnictwa. Zaproszeni goście wskazali jednak, że polskie rolnictwo powinno poradzić sobie lepiej z recesją, niż pozostałe sektory gospodarki.

,,Jeśli popatrzymy na historię, to rolnictwo przechodziło przez kryzysy lepiej niż pozostałe sektory. Podejrzewam, że tym razem też tak będzie. Nie znaczy to, że sytuacja nie będzie trudna” – wskazał analityk rynku rolno-spożywczego, Mariusz Dziwulski.

Stefan Krajewski z PSL wskazał jednak, że polscy rolnicy potrzebują realnego wsparcia. Obecnie mierzą się oni bowiem z rosnącymi cenami energii oraz nawozów. To z kolei podniesie koszty produkcji rolnej, a w konsekwencji doprowadzi do wzrostu cen produktów rolnych, co odczują konsumenci.

,,Rolnicy mierzą się aktualnie z problemem drogiej energii. Tymczasem ministerstwo rolnictwa wprowadza program wymiany azbestu na dachach. Trzeba realnych programów, a nie obietnic” – wskazał polityk PSL.

Szczepan Wójcik wskazał również na problemy polskiego rolnictwa, wynikające z kolejnych absurdalnych pomysłów Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że KE zaplanowała obniżenie możliwości stosowania środków ochrony roślin o 50%. Eksperci wskazują, że nowe przepisy znacznie ograniczą produkcję rolną w całej Europie.

,,Unijne pomysły ograniczania rolnictwa są na rękę Rosji. To wszystko, co UE próbuje ograniczyć w Europie, próbuje przejąć Rosja” – dodał szef Instytutu Gospodarki Rolnej.

Czytaj też: Sasin zapewnia: Robimy wszystko, by ochronić Polaków w kryzysie

swiatrolnika.info 2023