O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Mączka rybna – wartościowy odpad produkcji rybnej

Mączka rybna

Mączka rybna dodawana jest do paszy trzodzie chlewnej, drobiowi i zwierzętom hodowlanym, gdyż przyspiesza tempo wzrostu oraz wpływa na efektywniejsze przyswajanie pożywienia przez zwierzęta. Produkowana jest ze sproszkowanych odpadów powstających w przetwórstwie rybnym oraz krewetkowym. Charakteryzuje się dużą zawartością białka oraz aminokwasów egzogennych, a także fosforu wapnia i witaminy A i D.

Mączka rybna – jak powstaje?

Mączka rybna wykorzystywana jest do produkcji pasz i stanowi źródło białka wysokiej jakości. Otrzymuje się ją ze sproszkowanych odpadów powstających w przetwórstwie ryb i krewetek. Na odpady te składają się całe ryby nienadające się do przerobu, a także odpadki, które tworzą się podczas wydobywania tłuszczu z niektórych ryb. Najczęściej spotykamy na rynku mączki łososiowe lub mieszanki mączek wśród, których wyróżnia się gatunkowi: łososia, pstrąga, szprotek, makreli, śledzia i flądry.maczka rybna 567

Czytaj także: CIT problematyczny – kto płaci, a kto tylko "trochę"?

Mączka – cechy charakterystyczne

Mączka ta jest cenionym składnikiem pasz dla zwierząt hodowlanych, ale i drobiu, a także trzody chlewnej. Białko w niej obecne wykazuje bardzo duże wartości odżywcze oraz wysoki współczynnik strawności. Przedstawia się ono następująco względem zróżnicowania jego zawartości: 60%, 62-68% oraz 65-70%. Mączka rybna charakteryzuje się bogatymi wartościami odżywczymi wynikającymi z dużej zawartości aminokwasów egzogennych jak: tryptofan, metionina, lizyna, arginina i treonina. Poza białkiem zawiera również fosfor wapnia, witaminę A i D oraz sól w ilości maksymalnej 4%.

Mączka rybna – jak można ją wykorzystać?

Wykorzystywana jest ona jako komponent w żywieniu zwierząt. Składa się z mączki tłustej (mączka z całych ryb) w proporcjach: 12% tłuszczy, 29% popiołu oraz 48% białka; mączki chudej (mączka z odpadków rybnych), czyli 33% popiołu, 53% białka, a także 2% tłuszczu. Mączka rybna zastosowana w paszy przyspiesza tempo wzrostu i pozwala na efektywniejsze przyswajanie się pożywienia. Najlepszym rodzajem mączki dostępnej na rynku są te nie zawierające dodatków w postaci ulepszaczy roślinnych i zwierzęcych.

Mączka rybna – kiedy nie należy jej stosować?

Zabronione jest stosowanie jej w karmieniu ryb hodowlanych. Aby produkować mączkę rybną, niezależnie na jaką skale, należy posiada zgodę od Inspektora Weterynaryjnego. Mączka rybna nie przebadana pod względem czystości mikrobiologicznej stanowić może jedynie źródło niebezpieczeństwa dla zwierząt. W związku z powyższym nie należy podawać jej bez znajomości źródła jej pochodzenia.

Źródło: vetpol.org.pl

swiatrolnika.info 2023