O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Oparzenia słoneczne u świń – metody rozpoznawania i zapobiegania

Oparzenia słoneczne u świń

Oparzenia słoneczne u świń zdarzają się stosunkowo często, zwłaszcza u ras białych. Należy umieć je rozpoznać, ponieważ są groźne dla zdrowia zwierząt.

Poparzenie u świni to nie tylko choroba skóry. Do jego skutków należy zaliczyć niekorzystny wpływ na rozmnażanie i problemy z utrzymaniem ciąży. Zwłaszcza podczas upalnego lata, należy zwracać szczególną uwagę na zwierzęta trzymane na wolnym wybiegu i zapobiegać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

Rozpoznawanie oparzenia słonecznego u świni

Szczególnie podatne na szkodliwy wpływ promieniowania UV są słabo pigmentowane świnie ras białych. To one wymagają szczególnej uwagi i troski podczas pory letniej. Zbyt długie przebywanie na zewnątrz może się skończyć dla nich poparzeniem. Rozpoznajemy je na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych.

Oparzenia słoneczne u świń objawiają się bolesnym zaczerwienieniem skóry. Symptomy te świadczą o rozwijającym się stanie zapalnym. Powłoki ciała zwierzęcia są wilgotne, a poparzona powierzchnia pokrywa się pęcherzami. Taki stan może powikłać się wtórnym nadkażeniem bakteryjnym, co jest groźne dla zwierzęcia. Przez uszkodzoną skórę bakterie z łatwością dostają się głębiej do organizmu.

U loch poza wyżej wymienionymi objawami mogą wystąpić poważne problemy z płodnością. Często dochodzi u nich do obumierania płodów i poronień. Okresy rui nawracają u nich w nieregularnych odstępach czasu. Oparzone lochy mogą również nie tolerować knurów przeznaczonych dla nich do krycia.

Oparzenia słoneczne u świń

Oparzenia słoneczne u świń – jak im zapobiegać

W celu redukcji ryzyka oparzenia słonecznego należy zapewnić świniom odpowiednią liczbę błotnistych kałuż, aby mogły się one ochłodzić. Brak w systemach ekstensywnych kałuż do tarzania się zwierząt powoduje, że częściej ulegają one poparzeniu. Można również stosować specjalne kremy ochronne z filtrami. Zwierzęta powinny przebywać w terenie, gdzie mają możliwość schronienia się od słońca, np. pod dające cień drzewa lub wiatę.

Jeśli już wystąpiły oparzenia słoneczne u świń hodowanych w gospodarstwie, należy jak najszybciej przemieścić oparzone zwierzęta do wnętrza budynków gospodarczych. Krótszy czas ekspozycji na promieniowanie UV zmniejsza bowiem ryzyko poważnych powikłań.

Czytaj również:Zatrucie solą u świń – jak je wykryć i jak mu zapobiegać

3trzy3/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023